Kalendarz ciąży – pierwszy trymestr

 

Pierwszy trymestr to okres pomiędzy pierwszym a trzynastym tygodniem ciąży. Jest to czas, w którym brzuszek nie jest jeszcze widoczny, ale objawy stanu błogosławionego – nieco dotkliwe dla przyszłej mamy. W okresie tym kształtujące się w kobiecym łonie dziecko jest w największym stopniu narażone na wszelkiego rodzaju czynniki mogące zaburzyć jego rozwój. Związane jest to z tym, że właśnie wówczas powstają wszystkie jego kluczowe układy oraz narządy wewnętrzne.

Najpopularniejsze objawy ciąży

Ciąża to okres, kiedy w ciele przyszłej mamy zachodzi szereg gwałtownych zmian hormonalnych wywołujących różnego rodzaju nieprzyjemne objawy. Wysoki poziom ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej uznawany jest za czynnik odpowiedzialny za senność, nudności wymioty (przeważnie raz – dwa razy na dobę, zwykle w rano lub wieczorem), które są charakterystyczne dla pierwszego trymestru. Wiele pań skarży się wówczas na niechęć do określonych zapachów i smaków, obrzmienie i bolesność piersi oraz częstszą niż zazwyczaj potrzebę oddawania moczu, która spowodowana jest uciskiem powiększającej się macicy na pęcherz moczowy i zwiększonym przepływem krwi przez nerki. Wysoki poziom progesteronu powodować może także zaburzenia układu pokarmowego takie, jak uczucie pełności oraz wzdęcia. Dolegliwości te ustępują przeważnie około dwunastego tygodnia ciąży, lecz u niewielkiego odsetka ciężarnych utrzymać mogą się one nawet do dwudziestego tygodnia. Z powodu wymiotów oraz niechęci do jedzenia, wiele kobiet traci w pierwszym trymestrze kilka kilogramów.

kalendarz-ciazy-i-kwas-foliowy

Pierwsze tygodnie ciąży od strony technicznej

Pierwsze dwa tygodnie ciąży są okresem między pierwszym dniem ostatniej miesiączki a zapłodnieniem. Dopiero od trzeciego tygodnia mamy do czynienia z nowym, rozwijającym się organizmem, który nie zagnieździł się jeszcze w błonie śluzowej macicy, lecz swobodne wędruje z jajowodu do jamy macicy, gdzie spędzi kolejne dziewięć miesięcy. W czwartym tygodniu ma miejsce implantacja, czyli „wczepienie” się zarodka w endometrium. Niekiedy towarzyszy mu tak zwane plamienie implementacyjne, które często mylone jest z miesiączką.

Rozwój zarodka w początkowym okresie ciąży

Od zapłodnienia do końca pierwszego trymestru ciąży zarodek intensywnie się rozwija, trwają podziały komórkowe, a nowopowstające komórki tworzą narządy i układy. Zgodnie z kalendarzem ciąży, około 21 dnia po zapłodnieniu zaczyna bić serce. Pod koniec dwunastego tygodnia, kształtująca się w kobiecej macicy istota waży około 15 g i ma około 7 cm wysokości. Jest to także okres, kiedy można w miarę wiarygodnie określić płeć płodu.

USG ciąży w pierwszym trymestrze

Z badaniem ultrasonograficznym nie należy się spieszyć. Jak podaje kalendarz ciąży, pęcherzyk ciążowy widoczny jest dopiero w około piątym tygodniu, a zarodek – szóstym. Na USG najlepiej udać się zatem w ósmym tygodniu ciąży. Warto je wykonać, by mieć pewność, że macica jest prawidłowo umiejscowiona. Pierwszy trymestr to okres, kiedy wszystkie zarodki rozwijają się mniej więcej w tym samym tempie, dzięki czemu możliwe jest oszacowanie z dokładnością do kilku dni, kiedy doszło do zapłodnienia.

Wizyta u ginekologa w pierwszym trymestrze ciąży

Podobnie jak na USG, na pierwszą wizytę u ginekologa warto zapisać się około ósmego tygodnia od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Otrzymamy wówczas skierowanie na wszystkie badania, które, zgodnie z kalendarzem ciąży, należy wykonać w pierwszym trymestrze. Zalicza się do nich między innymi test PAPP-A, czyli badanie stężenia beta-HCG oraz AFP krwi. Równie ważne jest wykonywane między jedenastym a trzynastym tygodniem USG, kiedy to ocenić można tak zwane markery wad genetycznych, czyli cechy płodu, których zbadanie przybliży prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń takich, jak zespół Downa czy zespół Edwardsa.

podobne wpisy

ciąża

SEA-BAND – bezpieczna i skuteczna metoda niwelowania nudności u kobiet w ciąży

Czy wiesz, że nudności i wymioty dotyczą ok. 80% kobiet w ciąży? Przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu, są rozciągnięte w czasie i często utrzymują się nawet kilka tygodni. Nie wiesz w jaki sposób zniwelować tę uciążliwą dolegliwość? Poznaj SEA-BAND – oryginalne angielskie opaski akupresurowe sprawdzone przez miliony osób na całym świecie…

Czytaj...
ciąża

DELIKATNY ŻEL DO MYCIA CIAŁA I HIGIENY INTYMNEJ MOMME

Podczas ciąży bardzo ważna jest odpowiednia higiena okolic intymnych. Wybierając żele myjące warto sięgnąć po te delikatne, które pomogą w utrzymaniu naturalnego pH okolic intymnych. Stosowanie kosmetyków, które zawierają sztuczne substancje zapachowe mogą podrażniać skórę, a także prowadzić do pozbawienia naturalnej tarczy ochronnej. Marka MomMe oferuje DELIKATNY ŻEL DO MYCIA CIAŁA I HIGIENY INTYMNEJ, który […]

Czytaj...
ciąża dzieci

Jak sobie radzić z nawałem pokarmu?

Mleko matki uznawane jest przez specjalistów za najlepszy i najzdrowszy pokarm dla noworodka. Nic więc dziwnego, że większość ciężarnych planuje karmić maleństwo właśnie w sposób naturalny. Młode mamy powinny jednak pamiętać, że pełen sukces laktacyjny zwykle poprzedzony jest trudnym, ale niezwykle ważnym etapem – tzw. nawałem mlecznym. Czym dokładnie jest ten stan i jak sobie […]

Czytaj...