Kalendarz ciąży – sprawdź jak przebiega ciąża

 

Pierwszy trymestr ciąży jest bardzo istotny dla rozwoju dziecka. Zapłodniona komórka jajowa zawiera w sobie wszystkie informacje genetyczne: płeć oraz to, co dziedziczy po którym z rodziców (włącznie z wyglądem). Po trzynastu dniach od zapłodnienia zawiązuje się układ nerwowy, zaś po trzech tygodniach – zaczyna pracować serce dziecka.

W drugim miesiącu ciąży powstają zawiązki takich narządów jak żołądek, jelita, płuca i wątroba. Powstają również palce, wykształca się zmysł dotyku, a dziecko coraz bardziej zaczyna przypominać miniaturowego człowieczka. W pierwszym trymestrze nie są jeszcze odczuwalne ruchy płodu, choć jest on bardzo ruchliwy. Jednak jest jeszcze zbyt mały, by przyszła mama poczuła ruchy. Z powodu zmieniającej się gospodarki hormonalnej kobieta może mieć przykre dolegliwości: mdłości, wymioty, wzmożoną senność. Ponieważ jest to bardzo istotny okres dla rozwoju dziecka, bezwzględnie nie należy stosować żadnych używek, które zagrażają zdrowiu i życiu dziecka. Zakaz obejmuje oczywiście cały okres ciąży. Najlepiej więc odstawić używki takie jak alkohol już podczas starań o dziecko.

 

 

W drugim trymestrze dziecko zaczyna słyszeć bicie serca mamy, a także reagować na światło. Uczy się również spać i czuwać. W piątym miesiącu ciąży za pomocą USG można ustalić już płeć dziecka, choć tu dużo zależy od jego ułożenia. Drugi trymestr jest przez wiele pań określany jako najlepszy czas ciąży – brzuch nie jest jeszcze bardzo duży, mdłości już nie męczą, często poprawia się cera i ogólne samopoczucie.

Trzeci trymestr to czas ostatecznego kształtowania się płodu. Zaczyna mieć on marzenia senne, które sprawiają mu przyjemność, mózg pozwala już na umiejętność myślenia. W ósmym miesiącu ciąży chłopcom schodzą do moszny jądra, a jajniki dziewczynek produkują już hormony. Narządy ostatecznie się kształtują.

W ostatnim miesiącu ciąży przyszła mama może nie czuć się najlepiej. Dziecko ma coraz mniej miejsca, a podczas kopnięć można nawet zobaczyć przez skórę na brzuchu kształt jego stóp. Mama może mieć obrzęki nóg, brzuch jest bardzo duży i zaczyna przeszkadzać w funkcjonowaniu. Dziecko przygotowuje się do przyjścia na świat przybierając pozycję główką w dół. To czas ostatnich przygotowań do porodu.

Na podstawie – kalendarz ciąży

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Najpopularniejsze telefony w 2021

0 Comments

No Comment.

podobne wpisy

(fem)rodzina

Jak zrobić stroik na Boże Narodzenie?

  Boże Narodzenie to jeden z najpiękniejszych okresów w roku. Klimat oczekiwania i rodzinnych świąt podkreślają światełka, stroiki, choinka, wieniec na drzwiach i oczywiście wszechobecne gałązki, na których pojawiają się szyszki ozdobne, bombki, kokardki. To fantastyczne tło dla spotkań, posiłków, prezentów. W wielu wariantach widać lokalne tradycje, religijne tło oraz modę. Boże Narodzenie to prawdziwe wyzwanie […]

  Czytaj...
  (fem)rodzina seks i związki

  Największe problemy współczesnych związków

   Jesteśmy istotami społecznymi więc przez całe życie wchodzimy w relacje z innymi ludźmi. Dorastając, często łączymy się w pary, tworzymy związki i zakładamy rodziny. Jednak często w tych relacjach dochodzi do spięć, z którymi nie potrafimy sobie radzić.

   Czytaj...
   (fem)rodzina dzieci

   Wieże z klocków i miecze z patyków, czyli co o etapie rozwoju dziecka mówią jego zabawy?

    W niemowlęctwie i wieku przedszkolnym bardzo intensywnie zmienia się i rozwija sposób bawienia się oraz wchodzenia w interakcje z rówieśnikami. Obserwowanie dziecięcych zabaw może dostarczyć wielu cennych informacji na temat momentu rozwojowego, w którym dziecko się znajduje.

    Czytaj...