Kobiecość nie lubi diety

 

Odchudza się aż 75% Polek

 

Niewiele pań zdaje sobie sprawę, że drastyczna dieta spowodować może zanik menstruacji. Niska kaloryczność potraw i brak niezbędnych składników odżywczych to dla układu nerwowego sygnał, by wstrzymać funkcje rozrodcze. Tę fizjologiczną reakcję odziedziczyliśmy po przodkach: brak pożywienia oznacza, że przyszła matka nie utrzyma przy życiu potomstwa. Do zaburzeń prowadzić może już dieta tysiąca kalorii dziennie. Kluczowe znaczenie ma deficyt witaminy B12, cynku, żelaza i kwasu foliowego – składników, których brak jest w menu wegetarianina.

 

 

Już przy utracie 10 proc. Wagi ciała zanika tkanka tłuszczowa niezbędna dla procesu wytwarzania żeńskich hormonów płciowych. Zakłócona zostaje praca podwzgórza sterującego cyklem miesiączkowym. Towarzyszy temu niedoczynność tarczycy, brak energii. W przypadku anoreksji, gdy zaburzenia cyklu trwają ponad rok, dojść może do trwałej utraty płodności.

 

 

Czy podejrzewa pan u mnie aż tak drastyczne zmiany?

 

Poprosiłem panią Paulinę, by stanęła na wadze. Przy wzroście 175 cm ważyła tylko 53 kg.

 

Dam pani skierowanie na badanie krwi i poziomu hormonów tarczycy. Zdecydowanie proszę urozmaicić posiłki. Zalecana ilość kalorii dla kobiet w pani wieku to 2200-2300 kcal dziennie. Ponieważ gwałtowne przejście na pełnowartościową dietę mogłoby wywołać zaburzenia jelitowe, na początku proszę zjadać ok. 1500 kcal, ograniczać tłuszcz i laktozę. Radziłbym zacząć od semiwegetarianizmu, czyli spożywania warzyw i owoców z niewielkim dodatkiem ryb, drobiu i jaj. A po dwóch tygodniach wprowadzić więcej białka i tłuszczu. Codziennie zażywać tabletkę preparatu witaminowo-mineralnego.

 

Czy wtedy cykl powróci?

 

Najprawdopodobniej tak. Zdarza się jednak, że mimo odzyskania prawidłowej masy ciała miesiączek nadal nie ma. Wtedy włączyć należy terapię estragenowo-progesteronową. Na szczęście, w przypadku mej pacjentki nie okazało się to konieczne. Cykl wrócił po trzech miesiącach, gdy utyła 3,5 kg.

 

Cykl może się zatrzymać:

 

– W ciąży
– Gdy kobieta wchodzi w okres klimakterium
– Podczas wyjazdu na urlop, przy zmianie strefy klimatycznej
– Pod wpływem stresu i przemęczenia
– Po przerwaniu antykoncepcji hormonalnej
– Podczas zażywania leków antydepresyjnych i obniżających ciśnienie tętnicze

 -Przy niedoczynności tarczycy
– Przy nadmiarze prolaktyny 

 

 

Dr Maciej Kunica – ginekolog
Źródło: Życie na gorąco – 31 grudnia 2004

podobne wpisy

(fem)zdrowie

Active Mind Complex  – nowość od Herbalife wspierająca pracę mózgu

Blisko 3/4 Polaków przyznaje się do problemów z koncentracją i zapamiętywaniem informacji. Sprawności umysłowej nie pomaga codzienny stres, przemęczenie, nadmiar obowiązków. Co więcej, problem ten dotyka wszystkie grupy wiekowe. Odpowiednia dieta, suplementacja i ruch mogą wspomóc pracę mózgu i poprawić nasze codzienne funkcjonowanie.

Czytaj...
(fem)zdrowie odżywianie

MRP, czyli o posiłkach w proszku i jedzeniu przyszłości…

MRP  Meal Replacement Powders to odżywcze, wieloskładnikowe, zbilansowane produkty spożywcze w postaci proszku lub formie stałej jako batonik. Posiłki w proszku są tak skomponowane, że mogą zastąpić pełnowartościowy posiłek. Zawierają wszystkie niezbędne, właściwe dla danego dania witaminy, mikroelementy oraz wszelkie niezbędne substancje odżywcze, jakie ludzki organizm potrzebuje do codziennego funkcjonowania. 

Czytaj...
(fem)zdrowie

Otwarcie Laboratorium Centralnego DIAGNOSTYKA

DIAGNOSTYKA to największa, ogólnopolska sieć laboratoriów medycznych. Od ponad 20 lat nieustannie stawia na rozwój oraz najwyższą jakość proponowanych badań i usług.  To 180 nowoczesnych laboratoriów, 7000 wykwalifikowanych pracowników i 1000 punktów pobrań dedykowanych bezpośredniej obsłudze pacjentów. Czy wiesz, że tylko w ubiegłym roku w laboratoriach DIAGNOSTYKA wykonano łącznie ponad 120 milionów badań?

Czytaj...