Kofeina chroni płuca wcześniaków przed zniszczeniem

Kofeina należy do tzw. metyloksantyn, które są znane z tego, że poprawiają pracę układu oddechowego. Związki te między innymi rozkurczają oskrzela i pobudzają pracę ośrodka oddechowego w rdzeniu kręgowym.

Dlatego kofeinę podaje się małym wcześniakom, u których ośrodek oddechowy jest słabo rozwinięty, a płuca zbyt niedojrzałe, by mogły podjąć normalną pracę po urodzeniu. U części tych noworodków trzeba stosować oddychanie wspomagane, które polega na podawaniu im tlenu i mechanicznej wentylacji dróg oddechowych.

Mimo, że terapia z użyciem kofeiny jest już stosowana od pewnego czasu, naukowcom nie udało się dokładnie poznać wszystkich korzyści jakie ona daje, jak również ocenić jej długoterminowych skutków.

Teraz badacze pod kierunkiem dr Barbary Schmidt z Uniwersytetu McMaster w Hamilton (Ontario, Kanada) przetestowali tenrodzaj terapii na grupie 2006 wcześniaków o bardzo małej masie ciała.Przez pierwsze 10 dni życia część dzieci otrzymywała dożylnie kofeinę, a część placebo.

Okazało się, że dzięki kofeinie aż o 37 proc. spadło zapotrzebowanie na podawanie dzieciom tlenu, a wentylację dróg oddechowych można było przerwać o tydzień wcześniej. Badania te wykazały również, że podawanie kofeiny chroniło płuca maluchów przed typowym dla wcześników zniszczeniem, tzw. dysplazją oskrzelowo-płucną.

Naukowcy uważają, że wyniki ich badań są bardzo zachęcające. Zdają sobie jednak sprawę, że okres badań był zbyt krótki, by ocenić długoterminowy efekt terapii kofeinowej.

Dlatego chcą dalej obserwować stan zdrowia badanych dzieci do 18-21 miesiąca życia, a później do 5 roku życia. Dopiero wtedy będą wiedzieli, czy terapię z użyciem metyloksantyn można bez żadnych zastrzeżeń zalecać wcześniakom z problemami oddechowymi.

Źródło: (PAP)

podobne wpisy

Pomóż dziecku radzić sobie z emocjami. Sięgnij po gry terapeutyczne i nie tylko
dzieci

Pomóż dziecku radzić sobie z emocjami. Sięgnij po gry terapeutyczne i nie tylko

W delikatnym procesie, kiedy młody umysł stara się zrozumieć i nazwać to, co czuje, nauka poprzez zabawę jest wyjątkowo cennym narzędziem. Ale jak w przystępny i jednocześnie efektywny sposób wspierać dzieci w odkrywaniu i radzeniu sobie z ich emocjami? Odpowiedzią są gry terapeutyczne oraz bajki, zarówno te tradycyjne, jak i te dostępne w formie audiobooków, […]

Czytaj...
(fem)rodzina

Jak zrobić stroik na Boże Narodzenie?

Boże Narodzenie to jeden z najpiękniejszych okresów w roku. Klimat oczekiwania i rodzinnych świąt podkreślają światełka, stroiki, choinka, wieniec na drzwiach i oczywiście wszechobecne gałązki, na których pojawiają się szyszki ozdobne, bombki, kokardki. To fantastyczne tło dla spotkań, posiłków, prezentów. W wielu wariantach widać lokalne tradycje, religijne tło oraz modę. Boże Narodzenie to prawdziwe wyzwanie […]

Czytaj...
(fem)rodzina seks i związki

Największe problemy współczesnych związków 

Jesteśmy istotami społecznymi więc przez całe życie wchodzimy w relacje z innymi ludźmi. Dorastając, często łączymy się w pary, tworzymy związki i zakładamy rodziny. Jednak często w tych relacjach dochodzi do spięć, z którymi nie potrafimy sobie radzić. 

Czytaj...