Kuchnia feng shui

 

Dlatego w kulturze chińskiej kuchnia odgrywa tak wielką rolę. Obficie zaopatrzona lodówka i spiżarnia jest symbolem bogactwa całej rodziny. Ponieważ cała rodzina spotyka się tam dla zaspokojenia głodu uosabia ona również zdrowie, szczęście i dobre samopoczucie rodziny. Dobre Feng Shui w kuchni pomaga w przyrządzaniu posiłków wypełnionych korzystną energią chi, która nie tylko podtrzymują ciało w dobrej kondycji, lecz korzystnie wpływa też na nasz nastrój.

 

…”Gdy jedzenie jest przygotowane z miłością wpływa korzystnie na jedzącego i miłość towarzyszy mu przez cały dzień”…

 

Zauważyliście z pewnością, że podczas rozmaitych spotkań towarzyskich wiele osób zbiera się w kuchni, lecz nie tylko, aby coś „przekąsić” lecz po to aby zaczerpnąć energii która się w niej znajduje. Według filozofii feng shui kuchnia to żywioł ognia, dlatego też przyciąga jak magnes tych wszystkich, którzy posiadają wewnętrzną energię żywiołu ziemi. Za każdym razem, gdy przyrządza się w kuchni potrawy uwalniana jest energia z poszczególnych produktów oraz swoja własna. Dzięki temu można powiedzieć, że kuchnia jest baterią, w której można naładować zużyte akumulatory. Kuchnia emanuje korzystną energią tylko w tedy, gdy posiada korzystne feng shui (a jest to uzależnione od jej lokalizacji względem kierunków) oraz od tego, z jakim nastawieniem gotujemy. Dlatego też wszelkie potrawy ugotowane w pośpiechu zaspokajają głód na krótką chwilę, przez co pomiędzy posiłkami podjadamy sobie przybierając na wadze.
O czym powinniśmy wiedzieć, gdy chcemy, aby w kuchni panowała korzystna energia.
Na początku powinniśmy sprawdzić czy kuchenka znajduje się tuż obok zlewu. Niestety to najczęściej spotykany błąd w kuchniach znajdujących się w mieszkaniu. W tradycyjnej szkole feng shui bardzo ważna jest świadomość przeciwstawnych energii Wody i Ognia. Występowanie tych dwóch żywiołów obok siebie może być powodem kłótni małżeńskich oraz niepowodzeń w życiu osobistym. Dlatego też, gdy zlew (energia wody) znajduje się koło kuchenki (żywioł ognia) problemy są nieuniknione. Rozwiązania, jakie są proponowane – zawieszenie łyżki pomiędzy umywalką a kuchenką lub kwiat być może na chwilę przyniosą ulgę, lecz zaznaczam tylko na chwilę. Chińczycy twierdzą, że wszystkie życiowe szanse rodzą się w kuchni a wszelkie niepowodzenia objawiają się z niedbałości o serce domu, czyli o kuchenkę. Dlatego też kuchenka w kuchni powinna być oddzielona od umywalki szafką lub tak jak na to wskazują kierunki żywiołów. Naturalny kierunek ognia to południe a żywioł wody znajduje się na północy.

 

Kuchnia feng shui i lokalizacja kuchenki.

 

Omawiając feng shui kuchni nie można zapomnieć o samej kuchence, na której to przygotowywane są potrawy. Bardzo istotne jest to, aby była ona utrzymywana w czystości i działała bez zarzutów. Gdy chcemy, aby wszystkie plany życiowe się powiodły to powinniśmy wadliwie działającą kuchenkę wymienić na nową. Gdy zrozumiemy to, iż kuchnia po sypialni jest jednym z najistotniejszych miejsc w domu czy mieszkaniu, jeśli chodzi o związek małżeński zrozumiemy być może, dlaczego jest tyle nieporozumień w niektórych związkach. Dlatego też, gdy małżeństwo wisi na przysłowiowym włosku pierwsze kroki powinniśmy skierować do tej właśnie części mieszkania. Innym równie istotnym problemem, jaki spotkać można w mieszkaniu to jej usytuowanie względem łazienki. Dlatego tez kuchnia znajdująca się blisko łazienki powinna posiadać drzwi, które są zamykane podczas gotowania. Najczęściej jest tak, że łazienka jest za ścianą, dlatego też sama kuchenka nie może być ustawiona na tej samej ścianie, co umywalka lub sedes.
Podstawowe wiadomości dotyczące lokalizacji kuchni w mieszkaniu: Kuchnia usytuowana we wschodniej części mieszkania wzmacnia działanie symbolizującego ją żywiołu – ognia. Gdy znajduje się na południu potęguje tzw. Chi (Qi) kuchni (czyli energię tego miejsca ponieważ sama jest domeną energii ognia). Niestety lokalizacja kuchni w południowo – wschodniej części mieszkania jest rozwiązaniem niebezpiecznym dla naszej pomyślności materialnej. Przestrzeń ta jest obszarem odpowiedzialnym za bogactwo i dobrobyt, dlatego też żywioł ognia kuchni może zniszczyć ten element życia. Oczywiście są to tylko przykłady dobrej lub złej lokalizacji kuchni, ponieważ miejsce naszego bogactwa może znajdować się gdzie indziej a jest to uzależnione od daty budowy budynku oraz roku naszego urodzenia.

 

Kuchenka i kierunek gotowania

 

Umieszczenie na właściwym miejscu kuchenki, ma zasadnicze znaczenie w feng shui mieszkania. Kuchenka powinna być tak usytuowana, aby osoba gotująca nie była zwrócona plecami do drzwi, ponieważ będzie wciąż podenerwowana. Niestety odbije się to na jakości przyrządzanych potraw i oczywiście na zdrowiu. Kierunek, w którym zwracasz się podczas gotowania jest bardzo ważny gdyż ma ona wpływ na jakość przyrządzanych potraw. Najmniej korzystnym kierunkiem jest Północ gdyż tam znajduje się energia żywiołu Wody. Energia ta nie służy zaangażowaniu w przyrządzane posiłki, czego efektem jest szybkie i niechlujne gotowanie w nerwowej atmosferze. Północny-Zachód również nie jest wskazany, ale nie jest tak niekorzystny jak Północ. Gotując w tym kierunku sprawiasz, że goście, którzy do ciebie przychodzą będą zainteresowani tylko jedzeniem zamiast z tobą porozmawiać. Kierunek Zachodni działa stabilizująco i jest pomocny dla kogoś, kto w profesjonalny sposób przyrządza potrawy. Staranności i metodyczności wykonania posiłków dodaje kierunek Południowy-Zachód i gdy zajmujesz się kuchnią zawodowo w tej pozycji najlepiej gotować. Północny-Wschód popycha do rywalizacji I dlatego niektórzy nie powinni być do niego zwróceni podczas przyrządzania posiłków. Energia płynąca z północnego-wschodu jest niezwykle zmienna i dlatego niektóre potrawy mogą nie być udane, mimo że ktoś posiada wypróbowany przepis. Dla osób, które zaczynają swoje doświadczenia w sztuce kulinarnej powinni być zwróceni na Południe. Kierunek ten jest przepełniony energią ognia, sprzyjający gorliwości i wytrwałości.

 

Konsultacje feng shui Mirosław Mazur

 

Mirosław Mazur 

 

 

podobne wpisy

Realizacja Beata Kołodziejczyk Aranżacja salonu projektowanie wnetrz
dom i ogród

Projektowanie wnętrz dla każdego – jak zacząć? Kompendium wiedzy z aranżacji wnętrz

Kiedy zaczynamy swoją przygodę z projektowaniem wnętrz, warto znać kilka podstawowych zasad, które pomogą nam stworzyć funkcjonalne i estetycznie atrakcyjne przestrzenie. Poniżej znajdziesz szczegółowy przewodnik, który pomoże Ci zrozumieć, jak skutecznie aranżować wnętrza, niezależnie od wielkości pomieszczenia czy stylu, który preferujesz. Projektowanie wnętrz jest dla każdego!

Czytaj...
dom i ogród

Jakie legowisko dla kota wybrać? 

Na rynku jest obecnie tak wiele różnych rodzajów legowisk dla kotów, że trudno jest określić, które z nich jest odpowiednie dla Twojego kociego przyjaciela. Jednak przy odrobinie badań możesz znaleźć idealne legowisko dla kota, dostosowane do jego indywidualnych potrzeb.

Czytaj...
(fem)ciekawostki

15-minutowe miasto, czyli luksus bliskości i dostępności

Jeszcze niedawno wizja miast przyszłości skupiała się wokół latających samochodów, przestrzeni wypełnionych sztuczną inteligencją, gdzie ruchome chodniki dowożą ludzi do pracy. Tymczasem rozwój miast w trzecim dziesięcioleciu XXI wieku idzie w całkiem przeciwną stronę. Wracamy do kameralnych społeczności lokalnych, idei slow life i zielonych przestrzeni, gdzie najważniejsze potrzeby życia codziennego można załatwić w ciągu 15-minutowego […]

Czytaj...