Biuro w mieszkaniu i feng shui biurka

 

Oczywiście najlepiej byłoby pracować w wynajętym pomieszczeniu zwanym biurem, lecz dla niektórych na samym początku taki luksus nie wchodzi w grę. Dlatego gdy już nie ma innego wyjścia jak urządzić biuro w mieszkaniu to koniecznie musi ono być oddzielone od miejsca do wypoczynku.
Jeżeli rodzaj naszej działalności gospodarczej prowadzonej w domu wymaga skupienia, a wiadomo jest, że będziemy musieli pracować również wtedy, gdy pozostali domownicy będą w domu, to warto, by nasze biuro było umieszczone w oddzielnym pokoju. Omawiając feng shui biura będącego w mieszkaniu warto zwrócić uwagę na to, aby kącik do pracy w pokoju gościnnym nie był zwrócony na wprost drzwi wejściowych lub jeszcze gorzej znajdował się obok wejścia do kuchni. Oczywiście, gdy pod uwagę weźmiemy powierzchnię mieszkania w bloku okazać się może, że zasady feng shui dotyczące biura obejmować mogą tylko dom, ponieważ tam jedynie można wygospodarować odpowiednią ilość miejsca lub pokój. Jednak tak nie jest, ponieważ gdy już zostaniemy "zmuszeni" do organizacji pracy w mieszkaniu można przy odrobinie wysiłku zorganizować przestrzeń biurową. Stosując ścianki działowe z płyty gipsowej lub kratownice wykonane z listewek drewnianych z zawieszonymi kwiatami można stworzyć kącik do pracy gdzie nikt nie będzie nam przeszkadzał. Nowoczesne materiały stosowane w budownictwie takie jak płyta gipsowa z dodatkiem włókien sztucznych potrafi wytłumić hałas nawet o 40% a ich montaż na profilach aluminiowych lub stalowych jest szybki a co najważniejsze tani. Poważnym błędem bardzo często spotykanym jest biuro, które znajduje się w sypialni. Specjaliści i to nie tylko z dziedziny feng shui podkreślają negatywne oddziaływanie pola elektromagnetycznego na organizm człowieka. Jak wiadomo w miejscu gdzie znajduje się biurko urządzeń emitujących pole elektromagnetyczne jest wiele poczynając od komputera a na drukarce kończąc. Wracając jednak do zasad feng shui to jak wiemy sypialnia ma służyć do wypoczynku, dlatego też biuro w niej umieszczone po pewnym czasie utraci swoją rangę poprzez brak aktywności fizycznej, która będzie wymuszona poprzez charakter sypialni. Ktokolwiek będzie siedział za biurkiem nie będzie się mógł na prostych czynnościach skupić nie mówiąc już decyzjach, które będzie musiał podjąć natychmiast.

 

Najlepsze miejsce biurka w przestrzeni biurowej
Żadne biuro, jak zresztą sama nazwa wskazuje, nie może obyć się bez biurka. Jest to jeden z najważniejszych sprzętów świadczący o danym miejscu i jego charakterze. Bardzo ważne są jego wymiary nie tylko pod względem feng shui, ale również w sensie użytkowej przestrzeni. Otóż szerokość blatu powinna być na tyle duża, by zmieścił się na nim sprzęt oraz by pozostało jeszcze wolne miejsce na wygodne oparcie dłoni. Wybierając dla siebie odpowiednie biurko zwróć uwagę na jego blat. Biurko powinno mieć matową lub półmatową fakturę, by nie męczyć wzroku ewentualnymi refleksami światła. Szczególnie jest to ważne, gdy pracujemy przy komputerze, lecz chyba moja uwaga jest niepotrzebna, ponieważ większość z nas bez tego elektronicznego pomocnika obyć się nie może.
Korzystne ustawienie biurka.
Warto zastanowić się, jak powinno wyglądać miejsce pracy, aby sprzyjało ono powodzeniu zawodowemu oczywiście wykorzystując przy tym osobiste kierunki korzystne. Tak jak łóżko w sypialni skierowane w stronę zdrowia wpływa korzystnie na naszą kondycję zdrowotną tak i biurko zwrócone w kierunku rozwoju będzie wpływało na naszą kondycję finansową lub też nie. Zanim jednak przejdziemy do ustawienia biurka w przestrzeni biurowej lub wytyczonym oddzielnym miejscu w mieszkaniu musimy wiedzieć, jaką liczbę Kua posiadamy. Liczbę kua dokładnie określa astrologia chińska a jest to uzależnione od dnia swoich narodzin. W zależności od tego, do jakiej liczby Kua jesteśmy przypisani pozwala nam to na zakwalifikowanie naszej osoby do ludzi Wschodu bądź też Zachodu.
Do grupy Wschodu należą liczby kua: 1, 3, 4, 9.
Do grupy Zachodu liczby kua: 2, 5, 6, 7, 8.

 

Oznacza to, że jeżeli należymy do ludzi grupy Wschodu, wówczas kierunki korzystne to: północ, południe, wschód i południowy wschód.
Dla ludzi grupy Zachodu kierunki korzystne to: zachód, południowy zachód, północny zachód i północny wschód.
Należy również pamiętać, że kierunki korzystne grupy przeciwnej są dla nas kierunkami niekorzystnymi, których powinniśmy się wystrzegać.
Idealnie jest ustawić biurko w kierunku najkorzystniejszym, wynikającym z przynależności do grupy wschodu lub zachodu, lecz tak jak już wcześniej pisałem biurko nie może być wciśnięte pod ścianie. Oczywiście wiem, że w małych mieszkaniach jest mało miejsca, lecz przy biurku musi być tyle miejsca, aby można było przejść koło niego. Inaczej czekają nas przestoje w pracy a pytanie – jak osiągnąć sukces zastąpimy – jak przetrwać.
Kierunki korzystne i pecha.
Kierunki korzystne to:
1. Rozwoju Osobistego. Dzięki któremu dzieci lepiej się uczą, a dorośli pną się po stopniach kariery zawodowej.
2. Kierunek Zdrowia. Siedząc zwrócony w tym kierunku spożywane jedzenie dostarcza nam energii. Również jest to najlepsza pozycja do spania.
3. Harmonii w Rodzinie. Dzięki niemu panuje spokój i zrozumienie pomiędzy partnerami. Szukając partnera należy ten kierunek zaktywizować.
4. Powodzenia Finansowego. W tym kierunku powinna być zwrócona kasa sklepowa gdyż pieniądze napływające są naprawdę przeznaczone dla ciebie. Inaczej mówiąc osobisty Róg Bogactwa.

 

Kierunki niekorzystne to:
1. Zgubne Wpływy. Gdy siedzisz w tym kierunku wciąż ktoś wtrąca się i przeszkadza.
2. Śmierci. Siedzenie lub sapnie w tym kierunku osłabia organizm.
3. Pięciu duchów. Skierowane biurko w tym kierunku rozprasza osobę, przez co decyzje, które podejmujesz nie zawsze są słuszne.
4. Nieszczęścia i niepowodzenia. Gdy wciąż borykasz się z problemami lub wydarza ci się coś nieoczekiwanego i zaskakującego, co nie pozwala normalnie funkcjonować sprawdź czy przypadkiem nie siedzisz zwrócony w tym kierunku.

 

Przykład kierunków korzystnych i pecha dla liczby kua 1.
Rozwoju osobistego – Północ
Powodzenia finansowego – Południowy – Wschód
Zdrowia – Wschód
Harmonii w rodzinie – Południe

 

Zgubne wpływy – Północny – Zachód
Śmierci – Południowy – Zachód
Pięciu duchów – Północny – Wschód
Nieszczęścia i niepowodzenia – Zachód

 

Oświetlenie miejsca przeznaczonego na biuro.
Najczęściej występujący błąd to ustawiony monitor w tle okna, przez co po pewnym czasie bolą nas oczy. Niedopuszczalne jest również ustawienie monitora w stronę okna, przez co odblaski męczą wzrok a w zimę siedząc tyłem do okna zaczynają się pojawiać problemy z nerkami. Oczywiście, gdy nie ma możliwości innego ustawienia biurka, ponieważ spełnia on zasady feng shui korzystnych kierunków można zasłonić okno roletą lub żaluzji czy też kotarą, które wystarczająco tłumią ostre światło słoneczne. Ma to bardzo istotne znaczenie, ponieważ omawiając feng shui biura nie można zapomnieć również i o tym ze osoba siedząca powinna mieć z tyłu odpowiednie oparcie. Dlatego też ściana za plecami spełnia te wymogi a w przypadku okna pozostaje nam jedynie sztucznie wypełnić ten ubytek wspomnianymi żaluzjami lub kotarą. W przypadku sztucznego oświetlenia w miejscu przeznaczonym na biuro ważna jest różnica pomiędzy jasnością pomieszczenia a jasnością ekranu. Gdy światło w pomieszczeniu jest zbyt intensywne zmusza to wzrok do wysiłku przekraczającego niemal jego zdolności przystosowawcze. Prowadzi to do pogorszenia ostrości widzenia a tym samym przemęczenia, dlatego też po pewnym czasie zamiast pracować przy biurku wybieramy inne bardziej dogodne miejsce. Dlatego też czasami spotykam się z tym, że praca biurowa w domu wykonywana jest przy stole kuchennym lub ławie w salonie. Powinniśmy również pamiętać o tym, że temperatura otoczenia również wpływa korzystnie na jakość wykonywanej pracy oraz zdolność skupienia się na wykonywanych czynnościach. Według badań przeprowadzonych w biurach określono, że najlepsza jest temperatura powietrza to 21- 22 C. Optymalna wilgotność powietrza 50-65% dlatego też biorąc pod uwagę ciepło, jakie wydzielane przez sprzęt elektroniczny, przy który pracujemy powinni się zastosować nawilżacze powietrza. Niektórzy ratując się przed smogiem elektromagnetycznym generowanym przez komputer i inne sprzęty elektryczne w danym pomieszczeniu ustawiają kwiaty takie jak paproć, geranium, aloes lub trzykrotrotkę. Oczywiście jest to dobre rozwiązanie, lecz to tutaj znajduje się również odpowiedź, dlaczego miejsce na biuro w mieszkaniu nie może znajdować się w sypialni. Otóż według zasad feng shui w sypialni nie powinny znajdować się kwiaty, ponieważ w dzień zaopatrują nas w tlen i jonizują powietrze natomiast w nocy pobierają tlen z otoczenia.

 

Konsultant feng shui Mirosław Mazur

 

Mirosław Mazur 

 

 

podobne wpisy

Realizacja Beata Kołodziejczyk Aranżacja salonu projektowanie wnetrz
dom i ogród

Projektowanie wnętrz dla każdego – jak zacząć? Kompendium wiedzy z aranżacji wnętrz

Kiedy zaczynamy swoją przygodę z projektowaniem wnętrz, warto znać kilka podstawowych zasad, które pomogą nam stworzyć funkcjonalne i estetycznie atrakcyjne przestrzenie. Poniżej znajdziesz szczegółowy przewodnik, który pomoże Ci zrozumieć, jak skutecznie aranżować wnętrza, niezależnie od wielkości pomieszczenia czy stylu, który preferujesz. Projektowanie wnętrz jest dla każdego!

Czytaj...
dom i ogród

Jakie legowisko dla kota wybrać? 

Na rynku jest obecnie tak wiele różnych rodzajów legowisk dla kotów, że trudno jest określić, które z nich jest odpowiednie dla Twojego kociego przyjaciela. Jednak przy odrobinie badań możesz znaleźć idealne legowisko dla kota, dostosowane do jego indywidualnych potrzeb.

Czytaj...
(fem)ciekawostki

15-minutowe miasto, czyli luksus bliskości i dostępności

Jeszcze niedawno wizja miast przyszłości skupiała się wokół latających samochodów, przestrzeni wypełnionych sztuczną inteligencją, gdzie ruchome chodniki dowożą ludzi do pracy. Tymczasem rozwój miast w trzecim dziesięcioleciu XXI wieku idzie w całkiem przeciwną stronę. Wracamy do kameralnych społeczności lokalnych, idei slow life i zielonych przestrzeni, gdzie najważniejsze potrzeby życia codziennego można załatwić w ciągu 15-minutowego […]

Czytaj...