Musimy porozmawiać o Kevinie – Lionel Shriver

 

"Musimy porozmawiać o Kevinie"  to poruszająca powieść psychologiczna oparta częściowo na faktach. Tytułowy Kevin to 14-letni chłopak z zamożnej amerykańskiej rodziny, który bez szczególnego powodu zabił dziewięcioro kolegów ze swojej szkoły i dwoje dorosłych. 

Książka jest napisana w formie listów matki Kevina do ojca chłopca, listów  w których próbuje ona odpowiedzieć sobie na pytanie: dlaczego?  Wspomina niepokojące symptomy w zachowaniu syna niemalże od niemowlęctwa, analizuje własne błędy wychowawcze i atmosferę w domu, relacjonuje swoje rozmowy z synem przebywającym w więzieniu dla nieletnich. Cały czas zadaje sobie pytanie, gdzie popełniła błąd, kto lub co wpłynęło tak negatywnie na psychikę Kevina. Doszukuje się winy w sobie, zbyt tolerancyjnym dla syna mężu, w agresywnych grach komputerowych i filmach telewizyjnych. Czując podświadomie, że jej własne niedociągnięcia jako matki mogły negatywnie ukształtować psychikę syna, Eva wyznaje ambiwalentne odczucia wobec macierzyństwa i Kevina. Przywołuje drobne zdarzenia  z dzieciństwa chłopca, które zapowiadały zaburzenia jego osobowości. Próbuje się też rozliczyć ze swego związku z ojcem Kevina, znaleźć słabe punkty, które doprowadziły do dramatu.

 

Z dramatycznych, a czasem kuriozalnych sytuacji w rodzinie Khatschadourian wyłania się porażający obraz. Wyłuskując te zdarzenia z opowieści matki Kevina, dochodzimy do brutalnego wniosku:  to mogło zdarzyć się każdemu!  Jeśli zamożni, wykształceni ludzie, którzy poświęcali swoim dzieciom dużo uwagi, doświadczyli czegoś takiego, to jak można się przed tym uchronić?
Lionel Shriver opowiada wstrząsającą historię, którą czyta się z tym większym niedowierzaniem, że zdarzyła się w normalnej amerykańskiej rodzinie, zamożnej i kochającej się. Jednocześnie uświadamia nam znacznie większy problem –  tragedię kraju, w którym wszystko działa jak należy, nikt nie głoduje i można wszystko kupić, za wyjątkiem poczucia sensu życia.

 

 

 

 

Powieść Lionel Shriver otrzymała nagrodę Orange Prize w 2005 roku. Orange Prize to jedna z bardziej znanych i prestiżowych nagród literackich, jedna z niewielu, która jest przyznawana tylko kobietom. Przez wiele miesięcy książka utrzymywała  się na oficjalnej liście bestsellerów w Wielkiej Brytanii. Została przetłumaczona na niemal 20 języków, a obecnie trwają przygotowania do jej ekranizacji.
 

 

podobne wpisy

(fem)życie i historie

Trwa finalizacja unikatowej i luksusowej inwestycji Nautic Park na polskim wybrzeżu

Jeszcze w tym roku zakończy się realizacja nadmorskiego projektu apartamentowego Nautic Park. Projekt wyróżnia się nowoczesną i kameralną architekturą z szeregiem udogodnień dla mieszkańców. Budowa powstaje w popularnym kurorcie Darłówko w pierwszej linii brzegowej. O unikatowości inwestycji świadczą zarówno lokalizacja tuż przy plaży, luksusowy poziom wykończenia oraz technika wykonania projektu.

Czytaj...
(fem)życie i historie

Wakacje nad morzem w pandemii – co warto wiedzieć

Urlop i okres wakacyjny to upragniony czas, na który czekamy cały rok. Odpoczynek od pracy, szkoły i codziennych obowiązków należy się każdemu z nas. W czasach pandemii realia wakacyjne są wyjątkowe. Po czasie izolacji i odosobnienia każdy pragnie powrotu do normalności. Polacy kochają wakacje nad morzem. ” Morza szum, ptaków śpiew(…)” to niezapomniane chwile, które […]

Czytaj...
(fem)życie i historie polecane

ZAJC – Rodzinna historia

Jak najlepiej poznać markę? Poznając ludzi, którzy za nią stoją. Historia marek to opowieść o pasji, zaangażowaniu i umiejętnościach. Tak też jest w przypadku poznańskiej firmy ZAJC. 

Czytaj...