Niebezpieczna biegunka. Jak leczyć dziecko?

Biegunka u dziecka to jeden z najczęstszych problemów u maluchów poniżej 5 roku życia. Jeśli nie wynika z alergii, a jest nagła, ostra, to zwykle jest konsekwencją zakażenia bakteryjnego lub wirusowego. Dziecko z biegunką wymaga odpowiedniej opieki, a pierwszym zadaniem rodziców jest odpowiednie nawodnienie organizmu dziecka.

Czy to biegunka?

Jeśli niemowlę jest karmione piersią, to należy pamiętać, że oddaje ono rzadkie stolce dosyć często, więc nie świadczą one o biegunce u niemowlaka. Dopóki maluch czyje się dobrze, w pieluszce nie znajdujemy śluzu lub krwi, nie wymiotuje, to nie ma się czym martwić.

O ostrej biegunce u dziecka można mówić wtedy, kiedy dziecko karmione piersią oddaje ponad 6 stolców na dobę, a karmione mieszanką powyżej 3 płynnych stolców na dobę. Do tego zawartość pieluszki ma inny, bardzo drażniący zapach, dziecko może też wymiotować, mieć gorączkę, płakać z powodu bólu brzucha, może mieć również objawy nieżytu górnych dróg oddechowych.

baby drinking water from bottle
baby drinking water from bottle

Niebezpieczne skutki odwodnienia

Biegunka u niemowlaka czy u noworodka bardzo szybko doprowadza do odwodnienia, a ono jest już groźne dla życia dziecka i wymaga szybkiej interwencji. Gdy więc dziecko wymiotuje i ma biegunkę, trzeba je bacznie obserwować. Objawami odwodnienia są suche błony śluzowe jamy ustnej, języka, suche wargi, gęsta ślina, brak łez podczas płaczu, zapadnięte ciemiączko, apatia lub rozdrażnienie.

Maluch oddaje także mniej moczu albo nie siusia wcale, mocz może mieć też ciemne zabarwienie. Dziecko ma zapadnięte oczy i wzdęty brzuch, szarą oraz chłodną skórę, szybciej oddycha, ma nawet drgawki. Jeśli wciąż nie mamy pewności, czy dziecko jest dość nawodnione, trzeba je uszczypnąć w skórę na brzuchu.

Został ślad? To znak, że maluch utracił wodę równą 3 procent ciężaru jego ciała. Brak reakcji może skutkować śpiączką, zaburzeniem wielu narządów, a nawet śmiercią. Wszelkie zaburzenia reakcji, omdlenia, drgawki wymagają błyskawicznej interwencji lekarza i hospitalizacji.

Skuteczne nawadnianie

Właściwie nie ma leku, który skutecznie leczyłby wirusa wywołującego biegunkę u niemowląt, dlatego w pierwszej kolejności trzeba zadbać o to, by dziecko jak najwięcej piło. Rozwolnienie u niemowlaka powinno zmotywować mamę do jak najczęstszego przystawiania go do piersi.

Warto też podawać wszelkie soki, herbatki, czystą wodę, ale też środki nawadniające, w skrócie nazywane elektrolitami, które zawierają sód, chlor oraz potas, czy płyny z glukozą. I należy robić to szybko, już w ciągu pierwszych 3 godzin od pierwszych objawów choroby.

Do jedzenia można podawać tylko lekkie posiłki, na przykład kleik ryżowy, kawałek chleba, zupę marchewkową, później też gotowane mięso z drobiu. Aby przyspieszyć dochodzenie jelit i ich flory bakteryjnej do formy, należy maluchowi podawać produkty z żywymi kulturami bakterii albo apteczne probiotyki.

podobne wpisy

Pomóż dziecku radzić sobie z emocjami. Sięgnij po gry terapeutyczne i nie tylko
dzieci

Pomóż dziecku radzić sobie z emocjami. Sięgnij po gry terapeutyczne i nie tylko

W delikatnym procesie, kiedy młody umysł stara się zrozumieć i nazwać to, co czuje, nauka poprzez zabawę jest wyjątkowo cennym narzędziem. Ale jak w przystępny i jednocześnie efektywny sposób wspierać dzieci w odkrywaniu i radzeniu sobie z ich emocjami? Odpowiedzią są gry terapeutyczne oraz bajki, zarówno te tradycyjne, jak i te dostępne w formie audiobooków, […]

Czytaj...
dzieci

Dla małych odkrywców – spacerowy krem na każdą pogodę!

Za oknem jesień – deszcz przeplata się ze słońcem, a Ty potrzebujesz kremu dla Twojego malucha, który sprawdzi się w każdą pogodę. Szukasz naturalnej receptury i składu zawierającego wysokiej jakości filtry mineralne. Znamy rozwiązanie! Eksperci MomMe wiedzą jak ważne jest zabezpieczenie delikatnej buzi dziecka przed słońcem, wiatrem, mrozem i wilgocią.

Czytaj...
dzieci

Odwodnienie organizmu – jak mu zapobiegać?

Odwodnienie organizmu to stan, który może nieść nieprzyjemne konsekwencje, dlatego każdego dnia należy dbać o odpowiednią podaż płynów. Szczególnie istotne jest to w przypadku małych dzieci, kobiet w ciąży i mam karmiących, bo w tych właśnie grupach ryzyko odwodnienia należy do najwyższych. Jakie zatem objawy powinny nas zaniepokoić i co robić, by nie doprowadzić do […]

Czytaj...