Niezależność finansowa

 

Na MLM (marketingu sieciowym, network marketingu) znają się w Polsce prawie wszyscy (podobnie zresztą jak na medycynie czy prawie). Zawsze zastanawiało mnie jednak, dlaczego większość osób z taką niechęcią czy wręcz wrogością odnosi się do marketingu sieciowego? Zwłaszcza, że nigdy wcześniej się z nim nie zetknęła.

 

Dlaczego tak duża część naszego społeczeństwa wyrabia sobie opinię na jakiś pogląd na podstawie funkcjonujących stereotypów i głosów innych osób (które najczęściej powtarzają opinie jeszcze innych znawców)?

 

Przez ostatnie lata rozmawiałem z tysiącami osób w różnym wieku, z różnym wykształceniem, doświadczeniem życiowym, zarobkami, miejscem zamieszkania i uderzyło mnie jedno- nadal wśród Polaków panuje przekonanie, że najlepszą i w zasadzie jedyną formą zatrudnienia jest umowa o pracę. Nieważne, że nie daje ona w dzisiejszych czasach żadnej gwarancji pracy „na stałe”, że zarobki są niekiedy bardzo niskie a 8 godzinny dzień pracy to w niektórych firmach teoria z kodeksu pracy.

 

Z drugiej jednak strony, większość osób, z którymi rozmawiałem, mówiła, że gdyby ktoś zaproponował im dobrze prosperującą firmę, to oni by „w to weszli”. Jaka jest więc ta dobrze prosperująca firma pytałem. Ano taka, która przynosi dochód, nie wymaga angażowania, przynajmniej na początku, wielkich kosztów i nie trzeba poświęcać jej wiele czasu. Słowem Perpetum mobile. Raz wprawione w ruch stale się kręci.

 

Z tego punktu widzenia rzeczywiście MLM jest fatalnym rozwiązaniem, ponieważ takich firm w marketingu sieciowym nie ma. MLM nie jest sposobem na zarobienie szybkich pieniędzy. Są one stałe, przy regularnej, cierpliwej i wykonywanej z głową pracy regularnie rosną, ale nie jest to kwestia tygodni czy miesięcy a raczej lat (zwłaszcza jeżeli mówimy o zarobkach wyrażających się kwota pięciocyfrową). Wystarczy jednak dwa-trzy lata takiej sensownej pracy, a zarobki rzędu 4000-5000 zł staną się faktem.

 

Wnioski z moich rozmów były następujące- ludzie boją się ryzyka (etat ich zdaniem je eliminuje), nie mają pieniędzy na inwestowanie ich we własny biznes lub nie chcą tego robić, nie chcą lub nie potrafią pracować poza etatem, kiedy musieliby stać się szefami sami dla siebie, nie mają czasu, ochoty, motywacji itd., itp.

 

Wymówki i tłumaczenia są rozmaite. Ale w końcu każdy z nas każdego dnia dokonuje dziesiątków wyborów. Począwszy od tego, co zjeść na śniadanie, poprzez to czy i jaki kanał TV oglądnąć a skończywszy na tym, czy warto poświecić trochę czasu na zwiększenie swoich dochodów, jeżeli dotychczasowe wydają się nam zbyt małe.

 

Znane jest powiedzenie, że „z niewolnika nie będzie pracownika”. Parafrazując je, mógłbym powiedzieć, że z pracownika (etatowego) nie będzie właściciela własnego biznesu. Dlaczego?

 

To kwestia zmian w podejściu do świata, zmiana sposobu myślenia. Jeżeli myślimy jak pracownik najemny- jesteśmy nim. W korporacji nie musimy myśleć o tym, co zrobić jutro, za tydzień, za miesiąc- robi to za nas nasz przełożony albo dyrektor czy prezes. Nie musimy planować naszych czynności, ponieważ z reguły wykonujemy jedynie wycinek większej całości, z której niekiedy nawet nie zdajemy sobie sprawy, bo wizja zapadła na poziomie znacznie wyższym.

 

I oto proponujemy takiemu człowiekowi prowadzenie własnego biznesu, w którym, przynajmniej na początku, musi być wszystkim- sprzedawcą, planistą, prowadzić PR, księgowość etc. Nie jest łatwo odnaleźć się w tak innej rzeczywistości. Dlatego tak ważne jest to, żeby własną działalność zacząć prowadzić już podczas pracy na etat. Koszty są o wiele niższe, a czas, który poświęcimy na naukę biznesu i myślenia o nim może okazać się bezcenny w przyszłości.

 

W MLM, który jak najbardziej nadaje się do zajmowania się nim dodatkowo, jest ponadto osoba sponsora, której pomoc w początkowym okresie działania jest niezmiernie ważna. To dzięki niemu osoba rozpoczynająca swoją przygodę z MLM może mieć mocne wejście i już na początku zobaczyć, że ten biznes ma sens i jest możliwy do wykonania. Oczywiście nie każdy sponsor (osoba wprowadzająca do biznesu) jest w stanie poświęcić początkującemu tyle czasu, ile by on sobie życzył z rozmaitych zresztą przyczyn, niemniej, zawsze jest ktoś (np. sponsor naszego sponsora), kto będzie w stanie poświęcić nam tyle swojego czasu, ile będzie potrzeba.
 

 

Tomekkt 

 

 

podobne wpisy

(fem)ciekawostki

15-minutowe miasto, czyli luksus bliskości i dostępności

Jeszcze niedawno wizja miast przyszłości skupiała się wokół latających samochodów, przestrzeni wypełnionych sztuczną inteligencją, gdzie ruchome chodniki dowożą ludzi do pracy. Tymczasem rozwój miast w trzecim dziesięcioleciu XXI wieku idzie w całkiem przeciwną stronę. Wracamy do kameralnych społeczności lokalnych, idei slow life i zielonych przestrzeni, gdzie najważniejsze potrzeby życia codziennego można załatwić w ciągu 15-minutowego […]

Czytaj...
(fem)ciekawostki

Jak zamówić kuriera DPD?

Zamawianie kuriera to przydatne usługi, jakie dadzą nam komfort. Korzystanie z przesyłek i zakupów online w dzisiejszych czasach jest niezwykle popularne, dlatego coraz chętniej sięgamy po usługi kurierskie. Na uwagę zasługuje kurier DPD, jakiego łatwo zamówimy do domu.Czym cechuje się taka usługa? Jakie zalety ma DPD zamówienie kuriera? Kiedy skorzystać z takiej opcji?

Czytaj...
(fem)ciekawostki

Jak wykorzystać syrop klonowy w kuchni?

Jedyny w swoim rodzaju smak. Taki jest właśnie syrop klonowy. Jego smaku nie da się pomylić z żadnym innym. Oprócz walorów kulinarnych jest on również zdrowy, ponieważ dostarcza organizmowi wiele witamin i minerałów. Tak więc, można połączyć przyjemne z pożytecznym. Najbardziej popularny jest na nowym kontynencie, w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. A wywodzi się jeszcze […]

Czytaj...