Opieka nad osobą starszą – co wybrać? Jaka jest odpowiednia pomoc dla seniora?

Kiedy nasi bliscy starzeją się i chorują, coraz częściej potrzebując pomocy przy codziennych czynnościach. Jesteśmy wtedy zmuszeni podejmować trudne decyzje, ponieważ opiekę nad członkiem rodziny nie zawsze mamy możliwość sprawować samodzielnie. Bywa też tak, że brakuje nam do tego kompetencji. Podpowiadamy, jak znaleźć odpowiednią pomoc dla seniora, która spełni nasze oczekiwania i zaspokoi potrzeby podopiecznego. 

Państwowe domy opieki i opiekunka z ośrodka pomocy społecznej

Kiedy wymagana jest opieka nad osoba starszą, możemy zwrócić się po pomoc do gminy. Pierwszym krokiem zawsze musi być wizyta u lekarza pierwszego kontaktu. To właśnie on oceni stan zdrowia seniora i w zależności od potrzeb zaleci wizyty pielęgniarki środowiskowej lub skieruje osobę do ośrodka pomocy społecznej lub zakładu opiekuńczo-leczniczego. Pracujące tam opiekunki środowiskowe i pielęgniarki wspierają bliskich w opiece nad seniorami. O częstotliwości ich wizyt i zakresie pomocy w przypadku każdego podopiecznego decyduje ośrodek pomocy.

W tym przypadku rodzina nie musi zastanawiać się, ile kosztuje opieka nad osobą starszą w domu, bo jest to firma bezpłatna – finansowana przez samorząd. Wciąż jednak z własnej kieszeni trzeba płacić za leki, środki opatrunkowe czy pielęgnacyjne. Do takiej pomocy trzeba się zakwalifikować.

Sytuacja jest jeszcze bardziej skomplikowana, kiedy zachodzi potrzeba całodobowej opieki nad seniorem. Rozwiązaniem oferowanym przez samorządy są Domy Pomocy Społecznej dla osób starszych. Prawo do pobytu w takim domu mają jedynie seniorzy zupełnie niezdolni do samodzielnej egzystencji, którzy nie mogą otrzymać innej formy wsparcia. Pomoc społeczna, czy to w postaci opiekunki, czy umieszczenia seniora w DPS jest więc opcją najtańszą, ale niekoniecznie najlepszą. Aby ją otrzymać trzeba sprostać szeregowi procedur, które nie zawsze kończą się pomyślnym wynikiem, np. z powodu braku miejsc lub funduszy samorządów, którym podlegają ośrodki. 

Prywatne domy opieki – alternatywa dla pomocy samorządowej

Osoby, które nie chcą lub nie zostały zakwalifikowane do korzystania z państwowych domów opieki i innej formy pomocy finansowanej przez samorząd, mogą postarać się o umieszczenie seniora w prywatnym domu opieki. Jest to ośrodek, który zapewnia pacjentom w podeszłym wieku nie tylko zakwaterowanie, wyżywienie i opiekę lekarską, ale także możliwość aktywnego spędzania czasu i korzystania z aktywności odpowiednich do wieku i stanu zdrowia. Zadaniem prywatnego domu opieki jest kompleksowa dbałość o podopiecznych przez całą dobę. Rodziny, które rozważają to rozwiązanie, zwykle jednak martwią się, ile kosztuje całodobowa opieka nad osobą starszą w takim miejscu.

Faktycznie, nie jest to rozwiązanie tanie – ceny zaczynają się od kilku tysięcy złotych miesięcznie i różnią się w zależności od konkretnego ośrodka, jego położenia i standardu. Ponadto, nie zawsze zmiana otoczenia dobrze wpływa na sferę psychiczną pacjenta. Nie bez przyczyny powstało przysłowie mówiące, że starych drzew się nie przesadza. Osoby w podeszłym wieku, nawet jeśli wymagają całodobowej opieki, bardzo często nie chcą opuszczać własnego domu, w którym spędziły wiele lat i czują się bezpiecznie. Umieszczenie rodzica w domu opieki może też budzić niezbyt pozytywne odczucia w seniorze i skojarzenia w otoczeniu. Na szczęście istnieje wyjście, które pozwala seniorom otrzymać odpowiednią pomoc, przy jednoczesnym pozostaniu w domu – wykwalifikowana opiekunka osób starszych. 

Opieka nad osobami starszymi w domu

W wielu przypadkach najlepszym rozwiązaniem, wygodnym zarówno dla seniora, jak i jego bliskich, jest skorzystanie z pomocy opiekunki osób starszych. Taka osoba zajmuje się podopiecznym w jego własnym domu, pomagając w codziennych czynnościach i odciążając w ten sposób rodzinę. Decydując się na takie wsparcie, dobrze jest zacząć od przeanalizowania potrzeb seniora. Pomoże to w przyszłości lepiej określić obowiązki opiekunki. Osoba taka może bowiem zamieszkać w domu podopiecznego i zajmować się nim całodobowo lub przychodzić jedynie w ustalonych godzinach, by wesprzeć seniora i jego bliskich. Inaczej też będzie wyglądał przypadek opieki nad osobą leżącą, inaczej nad seniorem z demencją, a jeszcze inaczej nad sprawną osobą w podeszłym wieku, która potrzebuje jedynie drobnej pomocy lub towarzyszenia przy organizacji czasu wolnego.

Jeśli sami mamy trudność z oceną stanu zdrowia i potrzeb seniora z pomocą może przyjść agencja opiekunek osób starszych. Takie agencje mają doświadczenie, stosują kwestionariusze i przeprowadzają wywiady z rodziną, które pomagają ocenić ogólny stan seniora. Na tej podstawie do domu podopiecznego kierowane są odpowiednie osoby – empatyczne, odpowiednio wykwalifikowane, ale też posiadające inne cechy, np. wystarczająco silne fizycznie do osób leżących czy kreatywne do podopiecznych wymagających przede wszystkim organizacji czasu wolnego. Profesjonalna agencja opiekunek dla osób starszych podpowie też, ile kosztuje opieka nad starszym rodzicem. Co dla wielu osób jest zaskakujące – często koszty te są porównywalne, a nawet niższe niż w przypadku prywatnych domów opieki, a komfort psychiczny podopiecznego nieporównywalnie wyższy.

Jeśli szukasz opiekunki dla osoby starszej, wejdź na stronę i zapoznaj się z ofertą usług opiekuńczych Promedica24

Opieka nad członkiem rodziny – jakie mamy możliwości?

Wypadek, nieuleczalna choroba, a najczęściej po prostu niedołężność spowodowana wiekiem – to wszystko sprawia, że nasi bliscy zaczynają wymagać pomocy. Niektórzy seniorzy podupadają na zdrowiu fizycznym bądź psychicznym na tyle mocno, że zaczynają wymagać całodobowej opieki i asystowania niemal przy każdej czynności. Inne osoby pozostają w dobrej formie, potrzebując jedynie towarzystwa lub pomocy w zakupach czy sprzątaniu. Każda z tych sytuacji jest wyzwaniem dla bliskich.

Kiedy opieka nad starszym rodzicem jest sprawowana samodzielnie, wiąże się to dla opiekuna z dużym kosztem psychicznym oraz obciążeniem fizycznym, dlatego warto szukać profesjonalnego wsparcia. Najlepszym rozwiązaniem dla obu stron – rodziny i podopiecznego – wydaje się być zatrudnienie pomocy z zewnątrz, która odciąży bliskich podopiecznego. Profesjonalna opiekunka osób starszych, świadcząca opiekę całodobową lub godzinową to jedna z opcji, jakie mamy do dyspozycji w takiej sytuacji. Inną możliwością jest umieszczenie seniora w państwowym lub prywatnym domu opieki. To wiąże się jednak nie tylko z wyzwaniem, jakie stanowią formalności i wydatki, ale także – a może w tej sytuacji przede wszystkim – z ogromnym obciążeniem psychicznym dla seniora, który nagle, w jesieni życia, jest zmuszony zmienić otoczenie na nowe.

Grafika: pixabay.com

Artykuł sponsorowany

podobne wpisy

krewni i relacje warto wiedzieć

Święto dziadków – skąd się wzięło?

Babcia to druga mama. Pocieszy gdy trzeba, przytuli, ugotuje najlepsze dania, upiecze wspaniałe ciasto. Zrobi na drutach sweter. Można z nią o wszystkim porozmawiać. Dziadek to idealny kumpel do zabawy, złota rączka, majsterkowicz, a nawet kucharz. Można z nim czytać książkę, pojeździć na łyżwach, wspólnie się bawić, grać w karty. Dziadkowie to niezwykle ważne osoby […]

Czytaj...
dom i ogród polecane

Żelazka parowe – jakie wybrać?

Zasada działania żelazka parowego jest taka, iż para, wnikając w tkaninę, ułatwia jej wyprasowanie. Planując jednak zakup żelazka parowego należy mieć na uwadze kilka czynników, które w przyszłości rzutować będą na nasze zadowolenie z dokonanego wyboru. Oto najistotniejsze z nich:

Czytaj...
kosmetyki polecane

NIEZBĘDNE NOWOŚCI ALKEMIE!

Wiemy, że przez szybkie tempo życia i pośpiech, zdarza nam się pomijać niektóre etapy na krętej drodze dbałości o zdrową cerę. My mówimy: zwolnij. Odetchnij. Zadbaj o siebie. Ten kosmetyk to jeden z najważniejszych produktów, które powinnyśmy mieć w kosmetyczce…

Czytaj...