Picie alkoholu w czasie ciąży obniża inteligencję dziecka

Po tym, jak badacze dowiedli, że częste picie alkoholu w trakcie ciąży prowadzi do obniżenia inteligencji u ich dzieci, kilka projektów skoncentrowało się na efektach niewielkiej – do umiarkowanej – ekspozycji płodu na alkohol.

Autorzy pracy opublikowanej na łamach pisma "Alcoholism: Clinical & Experimental Research" badali, jak dają sobie radę z testem na inteligencję dziesięcioletnie dzieci afro-amerykańskie, których mamy piły alkohol w ilości 2-6 drinków tygodniowo. Na potrzeby projektu przeanalizowali oni dane dotyczące używania alkoholu przez matki w ciąży, pochodzące od kobiet, które uczęszczały do kliniki dla ciężarnych w latach 1983-1985. Były one tam diagnozowane podczas każdego trymestru ciąży, a następnie ponownie – już z dziećmi – tuż po ich narodzinach, w wieku 8, 18 miesięcy i potem w wieku 3, 6, 10, 14, 16 i 21 lat.

W wieku lat 10 umiejętności poznawcze dzieci były szacowane za pomocą testu inteligencji (Stanford Binet Intelligence Test).

Naukowcy zauważyli, że dzieci matek pijących nawet niewielkie ilości alkoholu podczas ciąży uzyskują niższy wynik w teście na inteligencję w porównaniu z dziećmi matek – abstynentek. Reguła ta nie potwierdziła się u dzieci rasy kaukaskiej.

"Iloraz inteligencji (IQ) jest miernikiem potencjalnych zdolności dziecka do nauki i jego umiejętności dostosowania się do środowiska. Pozwala przewidywać, jak będziemy sobie radzić w szkole, pracy, życiu" – mówi Jennifer A. Willford z Uniwersytetu w Pittsburgu, pierwszy autor badania.

Rezultaty badań wskazują na różnice między rasami pod względem tolerancji na ekspozycję na alkohol w okresie prenatalnym. Różnice w wywieranym przez alkohol wpływie na wyniki IQ u afrykańskich i amerykańskich oraz kaukaskich dzieci nie wynikały ani z ilości, ani ze sposobu picia podczas ciąży. Nie wiązały się też ze statusem społeczno-ekonomicznym lub poziomem edukacji rodziców.

"Nie możemy powiedzieć, skąd wywodzi się ta różnica między rasami, ale inne badania na zwierzętach laboratoryjnych a także badania na ludzkiej populacji sugerują, że może tu odgrywać rolę genetyka" – powiedziała J.A. Willford.

"Bez względu jednak na te różnice, wyniki wskazują, iż ekspozycja na alkohol ma trwały, negatywny wpływ na dziecko. Wiele kobiet wie o istnieniu alkoholowego zespołu płodowego i efektach ciężkiego picia, ale badania pokazują, że nawet picie niewielkich ilości alkoholu podczas ciąży może być szkodliwe. Ponieważ żadne z badań nie wskazuje bezpiecznego poziomu ekspozycji na alkohol podczas ciąży, możemy tylko powiedzieć, że znacznie bezpieczniej jest nie pić wcale" – podkreśliła Willford.

Źródło: (PAP)

podobne wpisy

ciąża

SEA-BAND – bezpieczna i skuteczna metoda niwelowania nudności u kobiet w ciąży

Czy wiesz, że nudności i wymioty dotyczą ok. 80% kobiet w ciąży? Przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu, są rozciągnięte w czasie i często utrzymują się nawet kilka tygodni. Nie wiesz w jaki sposób zniwelować tę uciążliwą dolegliwość? Poznaj SEA-BAND – oryginalne angielskie opaski akupresurowe sprawdzone przez miliony osób na całym świecie…

Czytaj...
(fem)rodzina

Jak zrobić stroik na Boże Narodzenie?

Boże Narodzenie to jeden z najpiękniejszych okresów w roku. Klimat oczekiwania i rodzinnych świąt podkreślają światełka, stroiki, choinka, wieniec na drzwiach i oczywiście wszechobecne gałązki, na których pojawiają się szyszki ozdobne, bombki, kokardki. To fantastyczne tło dla spotkań, posiłków, prezentów. W wielu wariantach widać lokalne tradycje, religijne tło oraz modę. Boże Narodzenie to prawdziwe wyzwanie […]

Czytaj...
(fem)rodzina seks i związki

Największe problemy współczesnych związków 

Jesteśmy istotami społecznymi więc przez całe życie wchodzimy w relacje z innymi ludźmi. Dorastając, często łączymy się w pary, tworzymy związki i zakładamy rodziny. Jednak często w tych relacjach dochodzi do spięć, z którymi nie potrafimy sobie radzić. 

Czytaj...