Pielęgnacja skóry podczas uprawiania sportów zimowych

0

Podczas uprawiania sportów zimowych organizm człowieka narażony jest na długotrwałe działanie niskich temperatur. Bieganie, jazda na nartach, wycieczki górskie, ale również długie wycieczki rekreacyjne to sytuacje, w których musimy odpowiednio zabezpieczyć się przed zimnem. Najbardziej narażone na odmrożenie są dłonie i stopy oraz skóra odsłonięta twarzy. Do wrażliwych miejsc należą również podudzia, kolana, wewnętrzna powierzchnia ud.

Objawy odmrożenia istotnie zależą od czasu działania narażenia i wysokości temperatury. Przewlekłe działanie umiarkowanie niskich temperatur może skutkować powstaniem odmrozin (perniones), natomiast nawet krótkotrwałe narażenie na bardzo niskie temperatury może być przyczyną odmrożenia (congelatio). Na stopień nasilenia zmian oprócz czasu działania i wysokości temperatury istotny wpływ ma wilgotność otoczenia oraz zaburzenia krążenia obwodowego.

Odmrożenia, w zależności od stopnia nasilenia zmian, dzielimy na cztery stopnie. Pierwszy i drugi stopień możemy wyleczyć bez pozostawienia widocznych śladów, natomiast trzeci i czwarty stopień to zmiany głębsze prowadzące do martwicy skóry i tkanki podskórnej.

Jak uniknąć odmrożeń?

Bardzo istotne jest zabezpieczenie skóry odpowiednią odzieżą, ze szczególnym uwzględnieniem obuwia, specjalistycznych skarpet i rękawic. Inwestycja w wysokiej jakości, termostabilną odzież może uchronić nas przed nieprzyjemnymi konsekwencjami zimna. Ważne jest, aby szczególnie w czasie dłuższego treningu lub wycieczki uwzględnić możliwość nagłej zmiany temperatury i warunków otoczenia. 

Skóra twarzy narażona jest na bezpośrednie działanie niskich temperatur. W tym przypadku bardzo istotnym elementem jest oprócz zimna, wiatr. Nawet niewielki wiatr bardzo nasila skutki działania niskiej temperatur. Zimą, podczas uprawiania sportów obowiązkowo stosujemy grubą warstwę tłustego kremu ochronnego. Nawet osoby posiadające cerę z tendencją do przetłuszczania powinny w tym okresie, w czasie aktywności na zewnątrz stosować takie zabezpieczenie. Niestety, czasem u tych osób występuje przejściowe pogorszenie cery i większa tendencja do tworzenia stanów zapalnych i grudek związana ze stosowaniem zbyt tłustych kremów, ale te problemy są przejściowe i stosunkowo łatwe to usunięcia, natomiast skutki odmrożenia mogą być trwałe.

Wybór kremów “zimowych”, przeznaczonych do ekspozycji na niskie temperatury jest duży. Większość marek ma w swojej ofercie taki produkt, którego najczęstszymi składnikami są: gliceryna, euceryna, mocznik i kwasy tłuszczowe .

Natomiast codzienny, miejski tryb życia, bez szczególnej ekspozycji na niskie temperatury nie wymaga zmiany codziennej pielęgnacji. Osoby z cerą tłustą i mieszaną powinny stosować kremy nawilżające, natomiast osoby z cerą suchą kremy półtłuste i tłuste.

Dodatkowym wyzwaniem jest trening na basenie. Woda w basenach, poprzez zawartość chloru i innych substancji odkażających ma silne działanie drażniące i wysuszające. Bardzo istotne jest, aby bezpośrednio po wyjściu z basenu starannie i dokładnie umyć skórę, zwłaszcza twarzy, przy pomocy łagodnie myjących detergentów, przeznaczonych do cery wrażliwej. Następnie po jej starannym wysuszeniu, zastosowanie kremu nieco bardziej tłustego i ochronnego niż na co dzień.

Co robić gdy nie zabezpieczyliśmy dostateczne skóry i pojawiły się zaczerwienienia, wysuszone obszary i pęknięcia?

Szybkim i skutecznym sposobem będzie intensywne stosowanie na przemian kremów regenerujących uszkodzone tkanki np. Cicalfate marki Avene z tłustym kremem o walorach nawilżających. Szczególnie godny polecenia jest preparat Dexeryl, który dobrze się wchłania, nie pozostawia klejącej się warstwy i bardzo szybko przynosi ulgę podrażnionej skórze.

Gdy wychłodziliśmy znacząco tkanki ogrzewanie powinno następować powoli, stopniowo. Gwałtowne rozcieranie dłoni czy stóp może prowadzić do mechanicznego uszkodzenia zmarzniętych tkanek. Odmrożenie I stopnia skutkuje najpierw zblednięciem a następnie powstaniem rumienia. Leczenie polega na stosowaniu maści obojętnych lub zawierających słabe kortykosteroidy. Odmrożenie II stopnia, w którym pojawiają się pęcherze bezwzględnie wymaga leczenia specjalistycznego u dermatologa lub chirurga. Podobnie oczywiście odmrożenie III i IV stopnia.

Możemy przygotować się nieco do sezonu treningów zimowych poprzez stosowanie odpowiedniej diety. Bardzo ważne jest, aby skóra była odpowiednio od wewnątrz nawilżona, gdyż skóra sucha jest bardziej narażona na niekorzystny wpływ warunków atmosferycznych. Prawidłowe nawilżenie skóry zapewniają przede wszystkim produkty bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminę A oraz E. 

Ewa Żabińska, dr n. med. specjalista dermatolog 

W 1997 roku ukończyła wydział lekarski Collegium Medicum   UJ w Krakowie. Po studiach rozpoczęła pracę w Klinice Dermatologii, gdzie uzyskała specjalizację z zakresu dermatologii oraz stopień doktora nauk medycznych. W ciągu 10 lat pracy w Klinice zdobyła szeroką wiedzę i doświadczenie praktyczne w diagnozowaniu i leczeniu chorób skóry. Jest współautorem wielu publikacji medycznych.

Już w trakcie stażu podyplomowego czynnie zajmowała się medycyną estetyczną wykonując zabiegi pod okiem doświadczonych chirurgów plastyków. Obecnie sama szkoli lekarzy w zakresie zabiegów dermatologii estetycznej.

Jest członkinią Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych, Europejskiego Stowarzyszenia Kosmetologii i Dermatologii Estetycznej (European Society for Cosmetic & Aesthetic Dermatology – ESCAD).

Stałe uczestnictwo Dr Ewy Żabińskiej w konferencjach, szkoleniach i warsztatach krajowych oraz międzynarodowych sprawia, że zakres zabiegów i sposobów ich wykonywania jest stale poszerzany i udoskonalany.

Perfekcyjne wykonanie zabiegu, bezpieczeństwo i komfort pacjenta to cele nadrzędne codziennej pracy dr. Ewy Żabińskiej.

Gdzie można wykonać zabieg?

Klinika Medycyny Estetycznej „Czas Kobiety”
ul. Urzędnicza 51/3, Kraków
tel.: 608 40 47 40, 12 44 55 799

email: gabinet@czaskobiety.com

www.czaskobiety.com

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here