Planowanie płci dziecka. Fakty i mity

Fora internetowe pełne są porad dotyczących planowania płci dziecka. W sieci często natrafiamy na „przepisy” na chłopca, czy dziewczynkę. Każda kobieta chyba już wie, że jak chce mieć chłopca, to powinna jeść jak najwięcej kwaśnych rzeczy, a jak dziewczynkę, to nie może odmawiać sobie słodkości.

Po świecie krąży bardzo wiele sposobów na to, jak zaplanować płeć swoich dzieci. Najbardziej popularną z nich, jest metoda dietetyczna, która polega na odpowiednim odżywaniu się kobiety będącej w ciąży. Jeśli preferujesz smaki kwaśne, ostre, lub słone, będziesz mieć syna. Jeśli ciągle masz ochotę na słodkości – znaczy, że nosisz w sobie córeczkę. Ta metoda nie jest stosowna w żadnej placówce na świecie

Inaczej do planowania płci dziecka podchodzi metoda Selans. Polega ona na stwierdzeniu, że komórka jajowa w zależności od dnia cyklu posiada potencjał elektryczny dodatni i ujemny. Plemniki „męskie”  mają duży potencjał elektryczny dodatni, a „żeńskie” – ujemny. Kalendarzyk owulacyjny dla każdej kobiety jest wyznaczany indywidualnie i poczęcie chłopca lub dziewczynki zależy od tego, jak „naładowana” jest aktualnie komórka jajowa.

Chińczycy z kolei wierzą, że to, czy kobieta urodzi chłopca, czy dziewczynkę, zależy od wieku, w jakim jest i miesiąca, w którym dziecko zostało poczęte. Mają opracowane specjalne tablice, które obrazują kiedy najlepiej zajść w ciążę chcąc mieć chłopca, lub dziewczynkę. Ta metoda nazywana jest „metodą chińską”.

Czy teorie dotyczące planowania płci dziecka są prawdziwe, czy też nie.

– Nie da się zaplanować płci dziecka w warunkach naturalnych – powiedziała w rozmowie z portalem Familie.pl Anna Myślińska, ginekolog z Działdowa. – Jedynie w warunkach laboratoryjnych możemy określić, jaką płeć będzie miało nasze dziecko.

– Selekcja zarodków przy zapłodnieniu in vitro kosztuje 100 tys. USD – uzupełnia dr Iwona Jeżak, ginekolog z Olsztyna.

– W swojej ponad dwudziesto letniej praktyce nie spotkałam się z żadnym skutecznym sposobem na zaplanowanie płci dziecka. Jeśli by istniał jakiś skuteczny sposób, dzisiejszy świat byłby zupełnie inny. Wszystkie teorie dotyczące planowania płci dziecka można potraktować jak bajki – kończy dr Jeżak.

podobne wpisy

Pomóż dziecku radzić sobie z emocjami. Sięgnij po gry terapeutyczne i nie tylko
dzieci

Pomóż dziecku radzić sobie z emocjami. Sięgnij po gry terapeutyczne i nie tylko

W delikatnym procesie, kiedy młody umysł stara się zrozumieć i nazwać to, co czuje, nauka poprzez zabawę jest wyjątkowo cennym narzędziem. Ale jak w przystępny i jednocześnie efektywny sposób wspierać dzieci w odkrywaniu i radzeniu sobie z ich emocjami? Odpowiedzią są gry terapeutyczne oraz bajki, zarówno te tradycyjne, jak i te dostępne w formie audiobooków, […]

Czytaj...
(fem)rodzina

Jak zrobić stroik na Boże Narodzenie?

Boże Narodzenie to jeden z najpiękniejszych okresów w roku. Klimat oczekiwania i rodzinnych świąt podkreślają światełka, stroiki, choinka, wieniec na drzwiach i oczywiście wszechobecne gałązki, na których pojawiają się szyszki ozdobne, bombki, kokardki. To fantastyczne tło dla spotkań, posiłków, prezentów. W wielu wariantach widać lokalne tradycje, religijne tło oraz modę. Boże Narodzenie to prawdziwe wyzwanie […]

Czytaj...
(fem)rodzina seks i związki

Największe problemy współczesnych związków 

Jesteśmy istotami społecznymi więc przez całe życie wchodzimy w relacje z innymi ludźmi. Dorastając, często łączymy się w pary, tworzymy związki i zakładamy rodziny. Jednak często w tych relacjach dochodzi do spięć, z którymi nie potrafimy sobie radzić. 

Czytaj...