Płeć uwikłana w sieć

Bez wątpienia wszystko ma związek ze stereotypami jakie wiążą się z naszą płcią.
Kobiety przywiązują większą wagę do kontaktów i związków międzyludzkich, mają większą empatię i są bardziej wrażliwe na emocje i uczucia innych.
Dla kobiet nawet sieć służy do budowania relacji międzyludzkich, dla mężczyzn to głównie miejsce zdobywania i wymiany informacji( ale nie tylko). Przykładowo, na forum Netkobiety.pl – forumowiczki witają nowe użytkowniczki w rubryce
Poznajmy się i dzielą się różnymi opowieściami ze swojego życia w kategorii Moja niesamowita historia. W dziale Psychologia szukają wsparcia, w działach Pielęgnacja twarzy i ciała oraz Pielęgnacja włosów szukają porad naszych Ekspertów.
 
W sieci nie widać oczywiście twarzy, dlatego kwestia urody zostaje odłożona na bok.
Jedyne co widać to słowa.
Czym charakteryzują się wypowiedzi kobiet? Otóż, zwykle używamy wielu niepotrzebnych słów, które nie odgrywają specjalnej roli w kontekście rzeczowej wypowiedzi, są to słowa zwane wypełniaczami ciszy jak : „wiesz”, „chciałabym powiedzieć” itd.
Ponadto nasze komentarze są bogate w przysłówki, których zadaniem jest wzmocnić znaczenie:” „niesamowite”, „okropnie”, „bardzo”, „naprawdę”.
Często korzystamy też z asekuracji, które powodują złagodnienie charakteru wypowiedzi: „wydaje mi się”, "przypuszczam”.
 
Kobiety są też skłonne do zgadzania się z rozmówcą, często używają uzasadnień, a zatem po sformułowaniu wypowiedzi, podają powody dlaczego właśnie tak powiedziały.
Zapewne w dyskusji na żywo kobiety, by sobie przerywały, dokańczały wzajemnie wypowiedzi, równocześnie mówiły, z czego powstałaby prawdziwa jam session.
Dlatego na pewno formą sprzyjającą prowadzeniu bardziej merytorycznych, poukładanych dyskusji jest asynchroniczne forum dyskusyjne, na którym można dodać swoje przemyślenia kiedy tylko się chce.
 
Co jeszcze wpływa na rozróżnianie płci w cyberprzestrzeni? Czy owe przysłowiowe kolory? Niebieskie dla chłopców i różowe dla dziewczynek?
To chyba znaczy, że Netkobiety.pl burzą stereotypy…Tak, naprawdę kolor jest sprawą gustu i nie jest to taką oczywistością, że kobiety uwielbiają różowy.
Bazowanie na stereotypach powoduje, że większość stron adresowanych do kobiet opływa w różach, pinkach i innych odcieniach koloru rose.
Tak więc kolor raczej nie, ale na pewno emocjonalność wypowiedzi, która widoczna jest poprzez nasycenie jej dość sporą ilością emotikonów czyli uśmiechniętych lub zasmuconych „buziek”, które są odzwierciedleniem nastroju.
 
Jak natomiast w sieci zachowują się mężczyźni?Jaka jest taktyka mężczyzny zaatakowanego argumentami przez przedstawicielki płci pięknej? UNIKANIE.
 Zwykłe przemilczenie tematu w celu odzyskania utraconej pozycji. Inne taktyczne posunięcie to odwracanie uwagi od komunikatu, który kobiety starały się przekazać- mężczyźni skupiają się wtedy na wątkach pobocznych, nie natomiast na wątku zasadniczym.
Co można by sprowadzić do stereotypowego: mężczyźni nie słuchają co się do nich mówi;-) Często zatem kiedy w internecie dochodzi do konfliktowych dyskusji na jakikolwiek temat, kończą się one na sprawach krążących wokół płci.
 
Sieć sprzyja pozbyciu się zahamowań, zaostrza zatem konflikty, bo ludzie czasem mówią rzeczy, których później żałują!Nasza płeć to nieodłączny element sieciowej tożsamości, myślenie stereotypami przychodzi tu zatem bardzo łatwo.
 
Oczywiście jak się okazuje cyberprzestrzeń oferuje więcej płci do wyboru niż tylko: męska i żeńska. Mam tu na myśli programy typu MUD, można tu wybrać, np. płeć grupową np. roju pszczół. Użytkownicy jednak rzadko korzystają z tej możliwości.
W metaświatach, zwykle wolimy pozostać przy swojej płci i zwykle zdradza to ciało naszego avatara. Nie zawsze, ale często!MUDY choć z reguły korzystają z nich mężczyźni, kobietom mogą służyć do burzenia stereotypów na temat własnej płci i pozwalają wykreować się na silnego i niezależnego gracza.
 
Kobiet w cyberprzestrzeni jest coraz więcej. Jednak na forum adresowanym do mężczyzn, wypowiedź jednej kobiety, będzie uważana za wypowiedź reprezentatywna dla płci niż dla niej jako jednostki mającej własne zdanie.
Kobiety będąc traktowanymi jako mniejszość tak też będą się zachowywały,mając świadomość, że cokolwiek powiedzą będzie to utożsamiane z wypowiedziami wszystkich reprezentantek ich płci.
Stereotypy związane z płcią utrzymują się dłużej niż inne i raczej nie zanosi się by zniknęły tak szybko…No chyba że mężczyźni zaczną wybierać różowe skórki dla swoich stron!
 
 
 

Ewa Paduch, Netkobiety – eksperckie forum dla kobiet

podobne wpisy

(fem)ciekawostki

15-minutowe miasto, czyli luksus bliskości i dostępności

Jeszcze niedawno wizja miast przyszłości skupiała się wokół latających samochodów, przestrzeni wypełnionych sztuczną inteligencją, gdzie ruchome chodniki dowożą ludzi do pracy. Tymczasem rozwój miast w trzecim dziesięcioleciu XXI wieku idzie w całkiem przeciwną stronę. Wracamy do kameralnych społeczności lokalnych, idei slow life i zielonych przestrzeni, gdzie najważniejsze potrzeby życia codziennego można załatwić w ciągu 15-minutowego […]

Czytaj...
(fem)ciekawostki

Jak zamówić kuriera DPD?

Zamawianie kuriera to przydatne usługi, jakie dadzą nam komfort. Korzystanie z przesyłek i zakupów online w dzisiejszych czasach jest niezwykle popularne, dlatego coraz chętniej sięgamy po usługi kurierskie. Na uwagę zasługuje kurier DPD, jakiego łatwo zamówimy do domu.Czym cechuje się taka usługa? Jakie zalety ma DPD zamówienie kuriera? Kiedy skorzystać z takiej opcji?

Czytaj...
(fem)ciekawostki

Jak wykorzystać syrop klonowy w kuchni?

Jedyny w swoim rodzaju smak. Taki jest właśnie syrop klonowy. Jego smaku nie da się pomylić z żadnym innym. Oprócz walorów kulinarnych jest on również zdrowy, ponieważ dostarcza organizmowi wiele witamin i minerałów. Tak więc, można połączyć przyjemne z pożytecznym. Najbardziej popularny jest na nowym kontynencie, w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. A wywodzi się jeszcze […]

Czytaj...