Problem egzystencji w sieci

 

Większość ludzi, słysząc słowo Internet, zastanawia się nad jego znaczeniem. Czym jest naprawdę Internet? Czy jest to tylko kolejne techniczne pojęcie z dziedziny informatyki, czy termin stworzony przez naukowców, który określa przestrzeń w ich wyobraźni, czy może miliony komputerów połączonych ze sobą w jedną wielką sieć? Czym tak naprawdę jest przestrzeń wirtualna? Wszyscy, którzy próbują ogarnąć i opisać to zjawisko, tak naprawdę nie znaleźli jeszcze precyzyjnej odpowiedzi na to pytanie?

Więc czym tak naprawdę jest Internet?
Niektórzy z nas odnoszą często wrażenie, że jest on równie niezbędny jak pokarm. Wielu ludzi właśnie tak odbiera Internet, tak naprawdę nie potrafią już bez Sieci żyć. Czy ktoś z was jest sobie w stanie wyobrazić dzisiejszy świat bez Internetu, bez sieci komputerowych? Czy jest to możliwe?

Z technicznego punktu widzenia dzisiejszy świat istnieje tylko i wyłącznie dzięki sieciom i to nie tylko komputerowym, także telefonicznym, telewizji kablowej. Nasze życie opiera się na codziennym przekazie ogromnej ilości informacji. Informacji, które krążą w tej tajemniczej sieci i które są nieustannie przetwarzane, analizowane i na podstawie których są podejmowane decyzje. Ważność tych decyzji tak naprawdę kształtuje nasze codzienne życie.

Wyobraźmy sobie studenta, który zobligowany terminem dostarczenia kolejnej wersji pracy magisterskiej próbuje wysłać plik na adres swojego promotora. Niestety nie może się połączyć ze swoim serwerem poczty i staje się coraz bardziej niecierpliwy. A czas ucieka i jedyne, na co może mieć nadzieję, to wyrozumiałość promotora. Jeśli termin jest sztywny, a student go nie dotrzyma, to będzie się musiał liczyć nawet z koniecznością obniżenia oceny. Ten przykład może wydawać się trywialny z globalnego punktu widzenia, ale z punktu widzenia studenta jest to swoista walka o przetrwanie.

Powyższy przypadek można odnieść to wielu innych sytuacji z życia każdego człowieka, a nawet do funkcjonowania firm, instytucji czy choćby maklerów giełdowych. Wyobraźmy sobie sytuację, w której makler nie otrzymuje na czas ważnej informacji o wynikach finansowych firmy za ostatni kwartał. W tym przypadku nie może już liczyć na wyrozumiałość kogokolwiek (w przypadku studenta był to promotor). Co gorsza, musi się liczyć z dużo poważniejszymi konsekwencjami niż reprymenda promotora.

Każdy człowiek, który wykorzystuje Internet do pracy, nauki czy zabawy, zapewne zastanawia się nad swoim miejscem w tej globalnej wiosce. Będąc w Sieci, jesteśmy przecież uczestnikami tego wirtualnego świata. Ale czy aby jest to świat tylko i wyłącznie wirtualny, skoro ma tak kluczowy wpływ na nasze codzienne życie? Można nawet posunąć się do stwierdzenia, że "wirtualność" Sieci tak naprawdę polega tylko na sposobie umieszczania, prezentacji i wyszukiwania informacji. Reszta jest jak najbardziej rzeczywista i towarzyszy nam każdego dnia.

Czy ktoś wyobraża sobie dziś pracę dziennikarza, który zbiera informacje do wiadomości, nie wykorzystując Internetu? Nie, gdyż w dzisiejszym świecie szybkość przekazu informacji nabrała tak ważnego znaczenia, że niektóre firmy przestają istnieć z tego powodu. W Internecie są zgromadzone miliony danych, z których można uzyskać informacje. Ważność i trafność wyszukania tych odpowiednich staje się najważniejszym elementem funkcjonowania w Sieci.

Internet, jak każde inne medium, zawiera również wiele nieużytecznych danych, często wręcz wpływających negatywnie na podejmowane przez użytkowników decyzje. Bardzo ważna staje się umiejętność znalezienia swojego miejsca w Sieci, a co się z tym wiąże – umiejętność wyszukiwania i analizy danych pod kątem ich przydatności. Będąc użytkownikiem tej skarbnicy danych, należy kierować się zasadą, iż "nie wszystko złoto, co się świeci". Każdy, kto z globalną siecią ma kontakt już od dłuższego czasu, doskonale zrozumie, co oznacza to stwierdzenie. Natomiast początkujący Internauci powinni o tej zasadzie pamiętać!

Tomasz Szetyński

Absolwent Akademii Ekonomicznej w Krakowie, administrator sieci w Urzędzie Statystycznym w Bielsku-Białej, konsultant i doradca w zakresie IT oraz projektowania systemów informacyjnych w firmie IT-Consulting.

 

podobne wpisy

(fem)ciekawostki

15-minutowe miasto, czyli luksus bliskości i dostępności

Jeszcze niedawno wizja miast przyszłości skupiała się wokół latających samochodów, przestrzeni wypełnionych sztuczną inteligencją, gdzie ruchome chodniki dowożą ludzi do pracy. Tymczasem rozwój miast w trzecim dziesięcioleciu XXI wieku idzie w całkiem przeciwną stronę. Wracamy do kameralnych społeczności lokalnych, idei slow life i zielonych przestrzeni, gdzie najważniejsze potrzeby życia codziennego można załatwić w ciągu 15-minutowego […]

Czytaj...
(fem)ciekawostki

Jak zamówić kuriera DPD?

Zamawianie kuriera to przydatne usługi, jakie dadzą nam komfort. Korzystanie z przesyłek i zakupów online w dzisiejszych czasach jest niezwykle popularne, dlatego coraz chętniej sięgamy po usługi kurierskie. Na uwagę zasługuje kurier DPD, jakiego łatwo zamówimy do domu.Czym cechuje się taka usługa? Jakie zalety ma DPD zamówienie kuriera? Kiedy skorzystać z takiej opcji?

Czytaj...
(fem)ciekawostki

Jak wykorzystać syrop klonowy w kuchni?

Jedyny w swoim rodzaju smak. Taki jest właśnie syrop klonowy. Jego smaku nie da się pomylić z żadnym innym. Oprócz walorów kulinarnych jest on również zdrowy, ponieważ dostarcza organizmowi wiele witamin i minerałów. Tak więc, można połączyć przyjemne z pożytecznym. Najbardziej popularny jest na nowym kontynencie, w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. A wywodzi się jeszcze […]

Czytaj...