Q10, czyli ENERGIA!

0

Lato, lato wszędzie… A tobie się nic nie chce? Wszyscy korzystają z pięknej pogody: jeżdżą na wycieczki, wypoczywają aktywnie nad wodą, a Ty? Snujesz się w czterech ścianach, na nic nie masz siły, ani motywacji… Może po prostu brakuje ci ENERGII?

Ale jak to? Przecież odżywiasz się regularnie, nie przemęczasz się… Dlaczego więc mogłoby Ci brakować energii? Sprawa z energią jest bardziej złożona, niż mogłoby się wydawać. Samo „paliwo”, czyli posiłki, to dopiero połowa sukcesu. Zawiłości procesów metabolicznych to temat na książkę, ale jednym z istotnych warunków dostarczania energii do wszystkich części organizmu są nośniki energii. I tutaj zaczyna się rola koenzymów, a szczególnie istotnym jest koenzym Q10, odpowiadający za transport elektronów oraz produkcję ATP – innego koenzymu, będącego nośnikiem energii chemicznej.

Najprościej: koenzym ATP produkujemy sami, lecz do jego produkcji potrzebujemy koenzymu Q10, który przyswajamy wraz z pokarmem. A jeśli przyswajamy go zbyt mało? Wówczas mamy również niedobór ATP, a co za tym idzie – niedobór energii.

Koenzym Q10 można suplementować. Warto wiedzieć, że najlepiej przyswajalny jest w postaci nieutlenionej. Tymczasem na rynku najczęściej mamy do czynienia z koenzymem Q10 w postaci utlenionej, dlaczego? Bo postać nieutlenioną udało się otrzymać dopiero niedawno.

UbichinoL™, czyli nieutleniona postać koenzymu Q10, to produkt najnowszej generacji, będący efektem badań laboratoryjnych ostatnich lat. Jego przyswajalność w organizmie jest 3 do 8 razy większa, niż w przypadku tradycyjnie stosowanej postaci utlenionej.

UbiquinoL™ KANEKA Naturalny Koenzym Q10 100mg – to pełna nazwa nowego produktu marki Aliness, zawierającego naturalny koenzym Q10 w postaci nieutlenionej.

Dla zwolenników tradycyjnej i tańszej formy koenzymu Q10 w postaci utlenionej, marka Aliness ma do zaoferowania produkt:

UbiquinoN Naturalny KOENZYM Q10.

1) Co zyskujemy, przyjmując koenzym Q10 w formie suplementu?

Koenzym Q10 jest bardzo ważnym elementem produkcji energii (ATP) w naszych mitochondriach (fabrykach energii). Suplementacja koenzymem Q10 w znacznym stopniu poprawia pracę mitochondriów, transport elektronów, a przez to produkcję ATP. 

ATP odpowiada za pracę całego naszego organizmu – czy to skurcze mięśni (w tym serca), pracę mózgu, trawienie i wszelkie inne aspekty, więc niedobór energii będzie się obawiał zmęczeniem fizycznym, problemami z pracą umysłu czy nawet problemami trawiennymi. Dlatego też wsparcie produkcji energii oraz mitochondriów może wspomóc nas w bardzo szerokim spektrum objawów, ale przede wszystkim w zmęczeniu, brain fogu (czyli zaburzonej pracy umysłu, problemach z koncentracją itp.), słabą wydolnością czy bólem mięśni. 

Oprócz tego zaburzenia pracy mitochondriów (mitochondriopatia) są powiązane z wszelkimi chorobami chronicznymi, takimi jak choroby neurodegeneracyjne, autoimmunologiczne czy nowotwory, więc ich wspieranie może być także bardzo korzystne w chorobach chronicznych (jednak przed rozpoczęciem suplementacji należy skonsultować się ze specjalistą). 

Tak naprawdę suplementacja koenzymem Q10 daje naszemu ciału więcej energii w każdym aspekcie i wiele osób odczuje różnicę w samopoczuciu czy objawach po jego suplementacji. 

Co ważne, suplementacja koenzymem Q10 jest też bardzo bezpieczna (poza bardzo rzadkimi przypadkami alergii na suplement), więc praktycznie nie narażamy się także na efekty uboczne.

2) Jakie grupy ludzi szczególnie powinny zwrócić uwagę na korzyści suplementacji koenzymu Q10?

Tak jak wyżej – koenzym Q10 sprawdzi się bardzo dobrze w przypadku chorób chronicznych, zmęczenia, neurodegeneracji, słabej wydolności mięśniowej.

Oprócz tego koenzym Q10 wpływa bardzo dobrze na serce, gdzie jest jego największa koncentracja, więc w różnego rodzaju problemach z układem sercowo naczyniowym koenzym Q10 może być bardzo korzystny. Ostatnio wykazano także jego korzystny wpływ na nadciśnienie. 

Dodatkowo zapobiega on uszkodzeniom nerwów w przypadku cukrzycy, poprawia produkcje energii i może poprawić insulinowrażliwość.

Co bardzo ważne, statyny, czyli grupa leków obniżająca poziom cholesterolu hamuje także naturalną produkcję koenzymu Q10, więc w tym wypadku jego suplementacja jest bardzo wskazana, jednak także polecamy najpierw kontakt ze specjalistą. 

3) Czy w trakcie przyjmowania koenzymu Q10 należy stosować szczególną dietę?

Dieta w przypadku suplementacji nie ma znaczenia, ponieważ – tak jak witaminy – koenzym Q10 występuje naturalnie w pożywieniu, więc suplementacja jest jej uzupełnieniem. 

Z kolei osoby, które spożywają bardzo mało koenzymu Q10 w diecie bardziej potrzebują suplementacji. Koenzym Q10 występuje przede wszystkim w produktach mięsnych, a w największej ilości w sercach (np. drobiowych). Jeżeli ktoś spożywa dietę ubogą w mięso, nie spożywa podrobów, dodatkowo dieta jest mocno przetworzona, to suplementacja koenzymem Q10 będzie jeszcze bardziej wskazana, ze względu na dodatkowe działanie przeciwzapalne.

4) Dla kogo lepszym wyborem będzie nieutleniona forma koenzymu Q10 (UbiquinoL™) a dla kogo utleniona (UbiquinoN)?

UbiquinoL™ jest wersją lepiej wchłanialną i skuteczniejszą i ją bym najbardziej polecał każdemu. Jednak ze względu na spora różnicę w cenie część osób wybiera UbiquinoN, który może być stosowany u osób młodszych (do 35. Roku życia) oraz bez przewlekłych chorób, ponieważ są one w stanie dobrze wchłonąć, przekształcić i wykorzystać UbiquinoN. W przypadku osób starszych oraz z chorobami chronicznymi zdecydowanie polecam UbiquinoL™.

Koenzym Q10 jest składnikiem odżywczym znajdującym się w każdej komórce naszego organizmu.

Jest to organiczny związek chemiczny z grupy chinonów, występujący w mitochondriach komórek roślinnych i zwierzęcych. Jest odpowiedzialny za przenoszenie elektronów w łańcuchu oddechowym. Po przyłączeniu elektronów swobodnie porusza się w wewnętrznej błonie mitochondrialnej umożliwiając transport elektronów między kompleksami białek łańcucha oddechowego, które wbudowane są w wewnętrzną błonę mitochondrialną

Koenzym Q10 w ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat został szeroko przebadany przez naukowców; został doceniony jako składnik suplementów diety dla ogólnych korzyści organizmu

Producent:  Medicaline

www.aliness.pl

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here