Sen stanowi nawet 1/3 życia i jest jednym z najważniejszych, trzech filarów dbania o zdrowie, obok wartościowej diety i regularnej aktywności fizycznej. Bezsenność i zaburzenia snu negatywnie wpływają na produktywność, utrzymanie koncentracji i mogą nawet przyczyniać się do wzrostu masy ciała i zapadania na schorzenia, takie jak: cukrzyca. Czy można się przed nimi uchronić? Warto dbać o utrzymanie prawidłowego rytmu dobowego i w razie problemów, szybko reagować i zgłosić się do specjalisty po pomoc.
Uwaga na zaburzenia snu
Narodowa Fundacja Snu podaje, że choć istnieje kilkanaście rodzajów zaburzeń snu, większość z nich można kontrolować i skutecznie leczyć. Każdy, kto choć raz wstał rano po źle przespanej nocy, zna uczucie rozdrażnienia, problemów z pamięcią, koncentracją i nieuważnością. Na dłuższą metę problemy ze snem mogą powodować poważne kłopoty ze zdrowiem, ponieważ zaburzona zostaje jedna z podstawowych potrzeb życiowych. Jednorazowa trudność z zasypianiem czy nocnym wybudzaniem nie stanowi problemu, jednak gdy brak snu trwa dłużej, przynajmniej przez 3 dni w tygodniu, przez ponad trzy miesiące, mówi się już o bezsenności przewlekłej. Gdy zaburzenia nie pojawiają się okazjonalnie, nie wolno ich lekceważyć i tuszować lekami dobranymi na własną rękę. Kiedy warto pomyśleć o wizycie u specjalisty? Pierwsze symptomy, które powinny do tego skłonić to utrzymujące się trudności z zasypianiem, płytki i przerywany sen nocny, przedwczesne budzenie się i wrażenie zmęczenia i braku regeneracji o poranku.
Jak leczyć bezsenność?
Rozwiązanie problemu bezsenności warto zacząć od wizyty w poradni takiej jak. np. w klinice Enel: https://cm.enel.pl/centrum-medyczne/uslugi-medyczne/konsultacje-specjalistyczne/poradnia-leczenia-bezsennosci-67Irl3. Pierwsze wizyty skupią się na diagnostyce i rozpoznaniu zaburzenia snu. Lekarz zbiera od pacjenta dokładny wywiad i informacje dotyczące jakości i ilości snu. Dopiero na następnym etapie proponowana jest metoda leczenia. Niekiedy ogranicza się ona do wyznaczenia zasad higieny snu i kontroli bodźców, a czasem terapia wymaga wdrożenia środków farmakologicznych i metod, takich jak np. leczenie bezdechu czy zapobieganie chrapaniu. Bezdech może bowiem skutecznie obniżyć jakość snu, a jego objawy można rozpoznać poprzez m.in.: głośne chrapanie, przerwy w oddychaniu w nocy, nocne wybudzanie i kłopoty ze złapaniem oddechu, poranne zmęczenie i bóle głowy. Nocnego bezdechu nie można ignorować, ponieważ jego konsekwencją mogą być nawet spadki saturacji krwi, które powoduje niedotlenienie mózgu.
Co powoduje bezsenność i zaburzenia snu?
Sen fascynuje świat nauki i podlega ciągłym badaniom. W praktyce okazuje się, że przyczyny bezsenności są złożone i trudne do zdefiniowania. Zaburzenia może powodować zarówno stres, zła dieta, jak i choroby psychiczne, przyjmowane leki czy stosowane używki. Złej jakości cykl dobowy może być nawet dziedziczony. Niejednokrotnie pojedyncze problemy ze snem zaczynają się od z pozoru niegroźnie, po czym przeradzają się w regularne zaburzenia. Lęk przed problemem z zaśnięciem może bowiem prowadzić do błędnego koła i nasilenia stresu, co uniemożliwia naturalne zasypianie. By nie doprowadzić do takiego stanu, należy przede wszystkim zapobiegać takim sytuacjom.
Śpij dobrze, czyli zasady zdrowego snu
By uchronić się przed chronicznymi zaburzeniami snu, trzeba dbać o jego dobrą jakość. Jak to zrobić? Każdego dnia warto zasypiać i wstawać o tej samej porze, co ułatwia wyregulowanie rytmu dobowego. Zalecana długość snu dla osób dorosłych wynosi około 7 godzin, choć zakłada się, że nie ma takiego pojęcia jak „norma snu”, bo jest to cecha zmienna osobniczo. Drzemki w ciągu dnia nie powinny łącznie być dłuższe niż 45 minut. Na co najmniej 4 godziny przed snem nie powinno się spożywać alkoholu, palić tytoniu ani jeść produktów, które zawierają kofeinę. Dotyczy to nie tylko popularnej kawy, ale także czekolady. Zasypianie może utrudnić także ciężkostrawne jedzenie, więc lepiej zrezygnować z takich potraw przed spaniem. Ważna jest także regularna aktywność fizyczna, jednak sportu nie powinno się uprawiać bezpośrednio przed pójściem spać. Warto zadbać także o odpowiednie, wyciszające otoczenie w sypialni, wygodne łóżko i temperaturę w pomieszczeniu, która nie powinna być zbyt wysoka. By ułatwić sobie zasypianie, warto także maksymalnie zaciemnić pomieszczenie, unikać rozpraszających dźwięków i korzystania z urządzeń multimedialnych przed zaśnięciem.
Grafika: pixabay.com
Artykuł sponsorowany