Reklamacja

 

Podstawą prawna normująca sprawy reklamacji, są przede wszystkim przepisy Kodeksu cywilnego, a w zakresie sprzedaży konsumpcyjnej także przepisy wynikające z Ustawy z dnia 27 lipca 2002r. o szczególnych warunkach sprzedaży oraz zmianie Kodeksu cywilnego (Dz.U.z 2002r., Nr 141, poz. 1176).

 

Prawa konsumenta

 

Konsument ma prawo domagać się od sprzedawcy nieodpłatnej naprawy lub wymiany towaru, w przypadku nie powstałej z jego winy wady. Dopóki możliwa jest wymiana lub naprawa uszkodzonego towaru, kupujący nie ma prawa żądać zwrotu pieniędzy za wadliwy towar. Konsument może domagać się zwrotu pieniędzy w tylko wtedy, gdy sprzedawca nie jest w stanie doprowadzić towaru do stanu zgodnego z podpisana umową lub, gdy naprawa nie została dokonana w terminie.
Reklamacja może być zgłaszana w ciągu dwóch lat, od momętu zawarcia umowy sprzedaży i nie później niż dwa miesiące po stwierdzeniu wady. Przekroczenie tego terminu spowoduje utratę uprawnień. Reklamacja powinna być dokonywana na piśmie i muszą się w niej znajdować przede wszystkim: data zgłoszenia, określenie kupującego i sprzedawcy, określenie towaru, opis stwierdzonej wady oraz zapis określający wymagania konsumenta (nieodpłatną naprawę lub wymianę).
Sprzedawca ma obowiązek ustosunkowania się do reklamacji w terminie do 14 dni kalendarzowych licząc od dnia następnego, w którym ją złożyliśmy. Nieudzielanie odpowiedzi w tym terminie oznacza uznanie reklamacji, która powinna zostać wykonana tak jak zostało to zapisane w dokumencie reklamacyjnym.

 

Pobierz wzór protokołu reklamacyjnego 

 

Patrycjusz Jankowski
 

 

 

podobne wpisy

(fem)ciekawostki

15-minutowe miasto, czyli luksus bliskości i dostępności

Jeszcze niedawno wizja miast przyszłości skupiała się wokół latających samochodów, przestrzeni wypełnionych sztuczną inteligencją, gdzie ruchome chodniki dowożą ludzi do pracy. Tymczasem rozwój miast w trzecim dziesięcioleciu XXI wieku idzie w całkiem przeciwną stronę. Wracamy do kameralnych społeczności lokalnych, idei slow life i zielonych przestrzeni, gdzie najważniejsze potrzeby życia codziennego można załatwić w ciągu 15-minutowego […]

Czytaj...
(fem)ciekawostki

Jak zamówić kuriera DPD?

Zamawianie kuriera to przydatne usługi, jakie dadzą nam komfort. Korzystanie z przesyłek i zakupów online w dzisiejszych czasach jest niezwykle popularne, dlatego coraz chętniej sięgamy po usługi kurierskie. Na uwagę zasługuje kurier DPD, jakiego łatwo zamówimy do domu.Czym cechuje się taka usługa? Jakie zalety ma DPD zamówienie kuriera? Kiedy skorzystać z takiej opcji?

Czytaj...
(fem)ciekawostki

Jak wykorzystać syrop klonowy w kuchni?

Jedyny w swoim rodzaju smak. Taki jest właśnie syrop klonowy. Jego smaku nie da się pomylić z żadnym innym. Oprócz walorów kulinarnych jest on również zdrowy, ponieważ dostarcza organizmowi wiele witamin i minerałów. Tak więc, można połączyć przyjemne z pożytecznym. Najbardziej popularny jest na nowym kontynencie, w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. A wywodzi się jeszcze […]

Czytaj...