Jak adoptować dziecko?

 

Adopcja dla wielu rodzin jest alternatywą dla niemożności biologicznego rodzicielstwa. Jeśli oboje jesteście zdecydowani na adopcję, uważacie, że Wasz status materialny pozwoli na utrzymanie dziecka i nie macie poważnych problemów zdrowotnych, które mogłyby przeszkadzać w opiece nad nim, to śmiało możecie zmierzyć się z formalnościami procedury prawnej.

 

 

Kto i kiedy może adoptować dziecko? 
Jako kandydaci na rodziców swoje pierwsze kroki powinniście skierować do jednego z działających w kraju ośrodków adopcyjnych. W rozmowie z pracownikiem ośrodka będziecie musieli opowiedzieć o motywach swojej decyzji. Powinniście też przedstawić swoje preferencje związane z dzieckiem: jedni bowiem chcą adoptować tylko niemowlę, innym zależy głównie na tym, by w rodzinie biologicznej dziecka nie było poważnych chorób.

 

Jak wyglądają procedury, którym poddawani są adopcyjni rodzice?
Gdy potwierdzicie chęć adoptowania przedstawionego Wam dziecka, jego opiekun prawny prosi sąd o zgodę na zmianę miejsca pobytu, wskazując na adres preadopcyjny, a pracownicy ośrodka wysyłają odpowiednią opinię na temat kandydatów. Kiedy sąd wyrazi zgodę, dziecko może już z Wami zamieszkać. Jednocześnie do sądu rodzinnego (wydział rodzinny i nieletnich) złożony zostaje wniosek o adopcję wraz z kompletem dokumentów.

 

Co dzieje się w okresie poprzedzającym rozprawę adopcyjną? Jak wygląda rozprawa? Co kończy proces adopcji?
W Polsce mało popularna, ale dopuszczana prawnie jest tzw. adopcja ze wskazaniem. W tym przypadku zarówno rodzice biologiczni, jak i adopcyjni mają o sobie "komplet" informacji (odwrotnie niż w zwykłej adopcji – kiedy to rodzice adopcyjni wiedzą bardzo dużo o biologicznych, a ci drudzy nic o adopcyjnych).

 

Czy w takiej sytuacji można adoptować dziecko przed ukończeniem przez nie 6. tygodnia życia?. Czy dopuszczalne jest zawarcie wcześniejszej umowy z matką w ciąży o adopcji jej dziecka?

 

Ponadto w dziale ADOPCJA w Raporcie:

 

– Przeczytasz: reportaż "Nasza szansa na dziecko" – historię pary, która zdecydowała się na adopcję.
– Znajdziesz: * wykaz dokumentów potrzebnych do adopcji; * adresy ośrodków, które prowadzą adopcję zagraniczną (dotyczy osób, które na stałe mieszkają poza granicami Polski); * spis przydatnych lektur; rozmowę z pracownicą Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego w Warszawie; * odpowiedzi psychologa na najczęściej zadawane pytanie dotyczące adopcji.
– Dowiesz się: na jakiej stronie internetowej spotykają się pary chcące adoptować dziecko i przeczytasz rozmowę z jej założycielami.

 

Źródło: http://www.nieplodnosc.net

 

 

podobne wpisy

Pomóż dziecku radzić sobie z emocjami. Sięgnij po gry terapeutyczne i nie tylko
dzieci

Pomóż dziecku radzić sobie z emocjami. Sięgnij po gry terapeutyczne i nie tylko

W delikatnym procesie, kiedy młody umysł stara się zrozumieć i nazwać to, co czuje, nauka poprzez zabawę jest wyjątkowo cennym narzędziem. Ale jak w przystępny i jednocześnie efektywny sposób wspierać dzieci w odkrywaniu i radzeniu sobie z ich emocjami? Odpowiedzią są gry terapeutyczne oraz bajki, zarówno te tradycyjne, jak i te dostępne w formie audiobooków, […]

Czytaj...
(fem)rodzina

Jak zrobić stroik na Boże Narodzenie?

Boże Narodzenie to jeden z najpiękniejszych okresów w roku. Klimat oczekiwania i rodzinnych świąt podkreślają światełka, stroiki, choinka, wieniec na drzwiach i oczywiście wszechobecne gałązki, na których pojawiają się szyszki ozdobne, bombki, kokardki. To fantastyczne tło dla spotkań, posiłków, prezentów. W wielu wariantach widać lokalne tradycje, religijne tło oraz modę. Boże Narodzenie to prawdziwe wyzwanie […]

Czytaj...
(fem)rodzina seks i związki

Największe problemy współczesnych związków 

Jesteśmy istotami społecznymi więc przez całe życie wchodzimy w relacje z innymi ludźmi. Dorastając, często łączymy się w pary, tworzymy związki i zakładamy rodziny. Jednak często w tych relacjach dochodzi do spięć, z którymi nie potrafimy sobie radzić. 

Czytaj...