Robot sprzątający – czym się kierować przy zakupie?

0

Wszechobecny rozwój technologiczny ułatwia nam życie na każdym kroku. Nie inaczej dzieje się też w kwestii utrzymania czystości w domu. Producenci wręcz prześcigają się w wymyślaniu takich urządzeń, które za nas o tą czystość zadbają. Jednym z takich nowoczesnych urządzeń jest zdobywający coraz większą popularność robot sprzątający. By dokonać właściwego wyboru, warto jednak pokusić się o analizę oferty dostępnej na rynku.

Jakie rodzaje robotów sprzątających są dostępne?

Zadaniem robotów sprzątających jest automatyczne czyszczenie powierzchni. Z uwagi na swe zastosowania i możliwości, wyróżnić możemy w zasadzie 3 rodzaje takich robotów:

  • odkurzające
  • mopujące
  • myjące okna

Od naszych upodobań i preferencji zależeć będzie jaki robot będzie nam potrzebny.

Jak działa robot sprzątający?

Zasadniczo robot samodzielnie przemieszcza się po mieszkaniu i sprząta zabrudzenia. Roboty posiadają oprogramowanie, dzięki któremu orientują się w przestrzeni, potrafią planować drogę, po której będą się poruszać i omijać przeszkody na tejże drodze. Źródłem zasilania takich robotów jest wbudowany akumulator, który wymaga co pewien czas ładowania.

Czym się kierować dokonując wyboru robota sprzątającego?

Otóż decydując się na zakup, poza jego zastosowaniem, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. Oto one:

  • Pojemność akumulatora

Aby robot spełnił swe zadanie jego akumulator powinien być możliwie duży. Warto jednak ten parametr porównać z zużyciem prądu, czyli spojrzeć na czas pracy na jednym ładowaniu. Optymalnie taki czas powinien mieścić się w przedziale pomiędzy 60, a 120 minut. Jeżeli jednak nasz wybrany robot będzie oferował dłuższy czas pracy, na pewno spowoduje to wzrost komfortu i zadowolenia.

Te dane powinniśmy też zestawić z czasem ładowania, by nie okazało się, iż nasz wybór padnie na model, które potrzebuje aż 5 godzin do całkowitego naładowania.

  • Pojemność zbiornika na odpadki

Ta cecha ma istotne znaczenie dla naszej wygody. Pojemniki poniżej 0,5 litra są zdecydowanie za małe, nasze rozważania zakupowe warto zacząć od tych, które oferują co najmniej 0,7 litra. Tym niemniej pełen komfort dadzą nam roboty ze zbiornikami o pojemności około 1 litra.

  • Moc silnika

Ten parametr będzie decydował o tempie i skuteczności odkurzania. Roboty z mocą około 30 W należy ocenić jako słabe, natomiast te z mocą 35 W można już uznać za dobre rozwiązanie. Sprzątanie przebiegnie wówczas szybko i efektywnie.

  • Czujniki ruchu

To element, który wpływa na sprawność pracy robota. Warto, by posiadał on czujniki zbliżeniowe (robot zatrzyma się i zmieni trasę nim uderzy w przeszkodę), czujniki uskoku (ważne, gdy mamy w mieszkaniu schody), jak i czujniki kurzu (umożliwiają skuteczniejsze sprzątanie obszarów silnie zabrudzonych)

Co jeszcze może posiadać robot sprzątający?

Otóż wiadomo, iż oferta udogodnień może być bardzo szeroka, warto jednak zawsze zastanowić się, czy i z czego rzeczywiście skorzystamy.

Istotną kwestią wydaje się możliwość zaprogramowania robota, ale oczywiście w sensie wyznaczenia mu godzin pracy, z uwzględnieniem różnic w różne dni. Ponadto, przydatnym może też okazać się współpraca robota sprzątającego ze smartfonem, szczególnie w nieprzewidzianych sytuacjach.

Dla alergików ważnym też będzie wyposażenie robota w filtr HEPA, będącym wysoce skuteczną barierą dla wszelkich pyłków i innych zanieczyszczeń.

Podsumowując, przed dokonaniem wyboru warto rozważyć w jakim celu i jak często będziemy z tego rozwiązania korzystać i wybrać model optymalny. Na pewno wartym rozważenia będzie niezawodny iRobot Roomba.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here