Rozmowa kwalifikacyjna

 

Do rozmowy kwalifikacyjnej musisz się dobrze przygotować. Pierwsze dobre wrażenie swoją wiedzą już zrobiłaś, teraz rekruter oczekuje od Ciebie jego potwierdzenia w bezpośrednim spotkaniu. Jak to zrobić?…

 

Kilka dni przed rozmową:

 

Wyszukaj dostępne informacje o firmie – Skorzystaj z gazet, Internetu, popytaj znajomych którzy mogą znać tą firmę. Jeśli nie masz daleko, możesz pokusić się o jej odwiedzenie – będziesz się potem czuła swobodniej znając miejsce, zobaczysz w jaki sposób zachowują się i ubierają pracownicy, być może dowiesz czegoś ciekawego z wiszących na ścianach certyfikatów? Notuj informacje – ale też wrażenia.

 

Przygotuj sobie ubranie – Najlepiej niech to będą dwa zestawy w razie zmiany pogody czy choćby przypadkowego poplamienia przed wyjściem. Dopasuj ubiór do charakteru firmy i stanowiska – niech nie będzie zbyt swobodny ani zanadto sztywny.

 

Przejrzyj możliwe pytania i zadania – Znajdź zestawy typowych pytań i spróbuj sobie na nie odpowiedzieć. Możesz to robić na głos przed lustrem, będziesz wiedziała jak wyglądasz i się zachowujesz co pozwoli Ci nie myśleć o tym w trakcie rozmowy. Spróbuj też dowiedzieć się czegoś o przebiegu rekrutacji od aktualnych lub byłych pracowników. Znana choćby ogólnie sytuacja mniej stresuje.

 

Dzień przed rozmową:

 

Przygotuj potrzebne dokumenty – Wydrukuj CV i list motywacyjny które wysyłałaś, skompletuj referencje, świadectwa pracy i ukończenia szkół czy kursów. Włóż je do koszulek a te z kolei do schludnej teczki. Uważaj żeby nie były zagięte czy poplamione.

 

Wykorzystaj wizualizację – Przejrzyj jeszcze raz swoje notatki na temat firmy, przypomnij sobie związane z nią wrażenia, jeśli tam byłaś – układ pomieszczeń, wystrój oraz siebie w lustrze kiedy odpowiadałaś na typowe pytania. Wyobraź sobie siebie w tej firmie w trakcie rozmowy: jak się zachowujesz, odpowiadasz. Wyobrażaj sobie że świetnie Ci idzie. Oswoisz się z sytuacją i nastawisz pozytywnie.

 

Spędź dzień spokojnie – Odpocznij, zrelaksuj się. Porób coś co lubisz. Daruj sobie wysiłek fizyczny i wszelkie imprezy. Połóż się o takiej godzinie, żebyś zdążyła się porządnie wyspać. Wypoczęta i zrelaksowana zrobisz znacznie lepsze wrażenie niż połamana zakwasami i z podkrążonymi oczami 😉

 

W dniu rozmowy

 

Zjedz lekkie śniadanie – Przejedzona będziesz czuła się ciężka i ospała co robi kiepskie wrażenie. Jeśli jednak ograniczysz się do samej porannej kawy, jest bardzo prawdopodobne że podczas rozmowy zacznie Ci dokuczać głód.

 

Jeszcze raz przejrzyj notatki – Przypomnij sobie firmę i przemyśl ponownie swoje odpowiedzi na możliwe pytania. Niech Cię one nie zaskoczą. Sprawdź czy na pewno masz wszystko.

 

Wyjdź 20 minut wcześniej niż zajmie Ci dotarcie do firmy – Nieprzewidziane wypadki się zdarzają, możesz trafić na korek – wpadając zziajana i spocona po biegu będziesz wyglądała mało profesjonalnie. Będąc wcześniej, masz też chwilę czasu na odsapnięcie i krótkie przygotowanie psychiczne do spotkania. To cenne chwile.

 

W trakcie rozmowy:

 

Zachowuj się swobodnie ale nie nonszalancko – Zachowuj się tak, jakby spotkania z ludźmi były najbardziej naturalną dla Ciebie rzeczą. Prezentuj pewność siebie połączoną z okazywaniem szacunku rozmówcy. Uważnie słuchaj i dostosuj nieco swój styl wypowiedzi do stylu osoby rekrutującej. Nie okazuj zdenerwowania.

 

Pewnie i otwarcie odpowiadaj na pytania – Jeśli pytanie jest trudne, powiedz to i poproś o chwilę do namysłu. Nie kręć, nie udawaj, nie lawiruj – to robi koszmarne wrażenie. O byłych pracodawcach mów z szacunkiem, o swoich błędach szczerze ale dodając od razu jak je naprawiłaś i czego Cię nauczyły.

 

Pytaj jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji – Przykładowo: jeśli padnie pytanie o to jakich spodziewasz się zarobków, możesz zapytać jaki dokładnie masz mieć zakres odpowiedzialności i obowiązków. Nie wahaj się pytać; ale też nie pytaj o sprawy które świadczą o Twoim kompletnym nieprzygotowaniu do rozmowy (np. o profil firmy).

 

Zaprezentuj swoją wiedzę i umiejętności – Na pytania, zwłaszcza merytoryczne, odpowiadaj szczegółowo i fachowo. Jeśli nie jesteś czegoś pewna, powiedz to – wypadnie znacznie lepiej niż złapanie Cię na udawaniu. Staraj się nieco rozszerzać odpowiedzi poza sam zakres pytania, pokaż że nie tylko wiesz ale też się tym interesujesz.

 

Pożegnaj się i podziękuj za spotkanie – Niezależnie od odczuć związanych z rozmową, podziękuj za poświęcony Ci czas i kulturalnie się pożegnaj. Pozostawianie po sobie dobrego wrażenia i opinni owocuje lepszym nastawieniem do Twojej osoby i nawet jeśli nie tym razem, zwiększasz swoje szanse na pracę w przyszłości.

 

Po rozmowie:

 

Zanotuj wszystkie ważne informacje – Terminy kolejnych kontaktów lub etapów rekrutacji, zakres obowiązków czy stawki płac – wszelkie informacje które wyniosłaś ze spotkania. Biorąc udział w wielu rozmowach, możesz zacząć mylić firmy i stanowiska, a to może skreślić Cię jako pracownika.

 

Wyślij podziękowanie za rozmowę – Pokażesz rekrutującemu że szanujesz poświęcony Ci czas oraz że faktycznie zależy Ci na otrzymaniu tej pracy. Sprawisz też na nim wrażenie kulturalnej osoby potrafiącej współpracować z innymi ludźmi.

 

Zawsze dbaj o swój wygląd, bądź zadbana, ubrana stosownie do sytuacji, bez przesadnego makijażu i wyzywającej biżuterii. Sprawiaj wrażenie swobodnej i pewnej siebie, ale szanującej rozmówców. Umawiaj się na rozmowy jak najczęściej, nawet w firmach do których nie jesteś całkowicie przekonana: trening czyni mistrza, również w dziedzinie kontaktów międzyludzkich. Ucz się – i korzystaj z tego czego się nauczyłaś!
 

 

Kira F.
 

 

podobne wpisy

(fem)ciekawostki

15-minutowe miasto, czyli luksus bliskości i dostępności

Jeszcze niedawno wizja miast przyszłości skupiała się wokół latających samochodów, przestrzeni wypełnionych sztuczną inteligencją, gdzie ruchome chodniki dowożą ludzi do pracy. Tymczasem rozwój miast w trzecim dziesięcioleciu XXI wieku idzie w całkiem przeciwną stronę. Wracamy do kameralnych społeczności lokalnych, idei slow life i zielonych przestrzeni, gdzie najważniejsze potrzeby życia codziennego można załatwić w ciągu 15-minutowego […]

Czytaj...
(fem)ciekawostki

Jak zamówić kuriera DPD?

Zamawianie kuriera to przydatne usługi, jakie dadzą nam komfort. Korzystanie z przesyłek i zakupów online w dzisiejszych czasach jest niezwykle popularne, dlatego coraz chętniej sięgamy po usługi kurierskie. Na uwagę zasługuje kurier DPD, jakiego łatwo zamówimy do domu.Czym cechuje się taka usługa? Jakie zalety ma DPD zamówienie kuriera? Kiedy skorzystać z takiej opcji?

Czytaj...
(fem)ciekawostki

Jak wykorzystać syrop klonowy w kuchni?

Jedyny w swoim rodzaju smak. Taki jest właśnie syrop klonowy. Jego smaku nie da się pomylić z żadnym innym. Oprócz walorów kulinarnych jest on również zdrowy, ponieważ dostarcza organizmowi wiele witamin i minerałów. Tak więc, można połączyć przyjemne z pożytecznym. Najbardziej popularny jest na nowym kontynencie, w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. A wywodzi się jeszcze […]

Czytaj...