Ryzyko jest wpisane w każdy rodzaj pomnażania pieniędzy

   

Ryzyko wprawdzie jest wpisane w każdy rodzaj pomnażania pieniędzy, ale nie planujemy przecież straty posiadanego kapitału, tylko osiągnięcie możliwie wysokich zysków. Wielu inwestorów z tego powodu zaczyna poszukiwać alternatywy. Czy istnieją inwestycje bezpieczne, o dużym potencjale wzrostu? Ofertę tak sprofilowanych produktów inwestycyjnych, dostępnych na naszym rynku bada w najnowszym wydaniu tygodnik elektroniczny CashFlow&You. 

 

Odpowiedzią na potrzeby inwestorów mogą być produkty będące połączeniem bezpiecznej inwestycji, która ma chronić nasz kapitał oraz inwestycji o dużym potencjale wzrostu. Są to produkty określane jako strukturyzowane. Nasz ekspert Mirosław Okonkowski podpowie nam, czy mogą one być alternatywą dla tradycyjnych form inwestowania?

 

Z roku na rok oferta banków, funduszy inwestycyjnych i firm finansowych w Polsce staje się coraz bogatsza. Ale to, oprócz bardzo pozytywnych zjawisk powoduje, że zacierają się pewne podstawowe różnice między różnymi formami inwestowania oraz oszczędzania.

 

Dlaczego tak się dzieje? Powód jest prosty. Stało się tak dzięki powstawaniu różnego rodzaju tworów finansowych w rodzaju: lokat z funduszem, bankowych produktów inwestycyjnych, polis połączonych z funduszami, produktów strukturyzowanych, inwestycji alternatywnych i wielu innych. Poznanie zalet i wad każdego z tych rozwiązań wymaga wiedzy, samozaparcia, a przede wszystkim czasu (którego zawsze nam brakuje).

 

Co to konkretnie oznacza dla przeciętnego Kowalskiego? W wielu przypadkach może to oznaczać, że konkretne produkty finansowe nie trafiają w odpowiednie ręce, czyli tam gdzie powinny.

 

Warto więc, z tego miejsca przyjrzeć się produktom strukturyzowanym. Czym są i jak są zbudowane? Czy produkty strukturyzowane warto mieć w swoim portfelu?

 

Tak jak we wszystkim, co dotyczy inwestowania, tak też i tu nie ma prostych ani jednoznacznych odpowiedzi. Wszystko od czegoś zależy. To co aktualnie dzieje się na światowych rynkach, przypomina wszystkim tym, którzy zapomnieli, że giełda oprócz wzrostów może również spadać.

 

Produkty ustrukturyzowane – tym mianem określamy produkty będące połączeniem: bezpiecznej inwestycji, która ma chronić nasz kapitał (np. depozyt lub obligacja) oraz inwestycji o dużym potencjale wzrostu (np. opcje). Dzięki takiemu połączeniu inwestor ma możliwość uzyskać potencjalnie większy zysk, niż na swojej lokacie. I co ważne, nie pozbywa się dotychczasowego bezpieczeństwa swoich środków.

 

Jak to działa? Mechanizm działania tego typu produktów jest sam w sobie dość prosty.
Najłatwiej wyjaśnić go na przykładzie.

 

 

Joanna Wiejak
 

 

Pełna treść artykułu „Czy alternatywą dla tradycyjnych form inwestowania
mogą być produkty strukturyzowane?” dostępna jest w tygodniku elektronicznym CashFlow&You nr 35 (05/2008) z dnia 30.01-05.02.2008. Autor artykułu: Mirosław Okonkowski, wydawca: e-ProfitSystem http://newsletter.cashflowandyou.pl.

podobne wpisy

(fem)ciekawostki

15-minutowe miasto, czyli luksus bliskości i dostępności

Jeszcze niedawno wizja miast przyszłości skupiała się wokół latających samochodów, przestrzeni wypełnionych sztuczną inteligencją, gdzie ruchome chodniki dowożą ludzi do pracy. Tymczasem rozwój miast w trzecim dziesięcioleciu XXI wieku idzie w całkiem przeciwną stronę. Wracamy do kameralnych społeczności lokalnych, idei slow life i zielonych przestrzeni, gdzie najważniejsze potrzeby życia codziennego można załatwić w ciągu 15-minutowego […]

Czytaj...
(fem)ciekawostki

Jak zamówić kuriera DPD?

Zamawianie kuriera to przydatne usługi, jakie dadzą nam komfort. Korzystanie z przesyłek i zakupów online w dzisiejszych czasach jest niezwykle popularne, dlatego coraz chętniej sięgamy po usługi kurierskie. Na uwagę zasługuje kurier DPD, jakiego łatwo zamówimy do domu.Czym cechuje się taka usługa? Jakie zalety ma DPD zamówienie kuriera? Kiedy skorzystać z takiej opcji?

Czytaj...
(fem)ciekawostki

Jak wykorzystać syrop klonowy w kuchni?

Jedyny w swoim rodzaju smak. Taki jest właśnie syrop klonowy. Jego smaku nie da się pomylić z żadnym innym. Oprócz walorów kulinarnych jest on również zdrowy, ponieważ dostarcza organizmowi wiele witamin i minerałów. Tak więc, można połączyć przyjemne z pożytecznym. Najbardziej popularny jest na nowym kontynencie, w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. A wywodzi się jeszcze […]

Czytaj...