Stłoczenia zębów? Pomoże dobry ortodonta!

Nadmiernie stłoczone, krzywe zęby to dla wielu osób poważny kompleks. Można sobie jednak z nim poradzić – na początek to wizyta u ortodonty!

Nie u każdej osoby zęby tworzą równe łuki. U niektórych diagnozowane są wady zgryzu oraz inne nieprawidłowe ułożenia zębów, które wymagają odpowiedniej interwencji specjalisty. Prostowanie zębów potrzebne będzie także wtedy, gdy są one nadmiernie stłoczone.

Współczesna ortodoncja potrafi przynieść bardzo dobre rezultaty w przypadku praktycznie każdej wady. Pomoże także w przypadku stłoczenia. Na czym dokładnie polega wtedy leczenie ortodontyczne?

Stłoczenia zębów – co to jest?

Nadmierne stłoczenie zębów to wada, która polega na nieprawidłowym ułożeniu zębów włókach zębowych. Wówczas zęby są najczęściej obrócone wokół własnej osi lub rosną pod nieprawidłowym kątem. Zęby mogą posiadać także inną wysokość, co wynika z ich zbyt płytkiego osadzenia w kości.

Najczęściej stłoczenia zębów widoczne są w łukach górnych i dolnych na zębach przednich – od „czwórki” do „czwórki”, dlatego jest to jedna z tych wad, które od razu rzucają się w oczy.

Warto zdecydować się wtedy na ich leczenie – wówczas dziedziną, która pomoże w zniwelowaniu wady, jest ortodoncja.

Co powoduje nadmierne stłoczenia zębów?

Z takim problemem zmaga się dość dużo osób Najczęściej przyczyną takiej wady jest nieprawidłowy wzrost zębów lub brak wystarczającego miejsca w jamie ustnej. Taka wada zębów zaczyna być widoczna przeważnie po wymianie zębów mlecznych na stałe.

Dodatkowo, problem może pojawić się w momencie wyrastania „ósemek”, które zaczynają naciskać na okoliczne zęby.

Pogłębienie się wady tego typu może również być wynikiem:

  • oddychania przez usta
  • niewłaściwej pozycji i pracy języka
  • nieodpowiedniej pozycji warg
  • wadliwego połykania
  • długiego ssania kciuka, smoczka
  • próchnicy w wieku dziecięcym

Nieprawidłowe ułożenie zębów bez ich stłoczenia może być także efektem utraty zęba, gdy okoliczne zaczynają zmieniać swoją pozycję. Jest to tak zwany objaw Godona.

Uwaga! Krzywe zęby wskutek nadmiernego stłoczenia to nie to samo, co wada zgryzu. Do wady zgryzu dochodzi wskutek nieprawidłowej budowy szczeki lub żuchwy, co wpływa na zaburzenie ich czynności i także na niewłaściwe ułożenie zębów.

Czym może skutkować stłoczenie zębów?

Nieleczone stłoczenia zębów w jamie ustnej mogą być przyczyną wielu poważnych konsekwencji, dlatego też prostowanie zębów jest tutaj niezbędne nie tylko pod kątem estetyki, ale i zdrowia!

Skutki nadmiernego stłoczenia zębów:

  • trudności w utrzymaniu prawidłowej higieny
  • ból zębów
  • szybsze tworzenie się kamienia nazębnego
  • większa podatność zębów na próchnicę
  • podwyższone ryzyko chorób przyzębia, w tym paradontozy
  • rozchwianie się zębów
  • wypadanie zębów

Jednym sposobem, aby uniknąć tych nieprzyjemnych konsekwencji, jest prostowanie zębów, czyli założenie aparatu ortodontycznego, który będzie mógł pomóc w zniwelowaniu wady i poprawie wyglądu uśmiechu.

Jak leczy się stłoczenia zębów?

Leczenie wad zgryzu odbywa się z użyciem specjalnych aparatów ortodontycznych. Aparaty te wykorzystuje się także w celu zniwelowania nadmiernych stłoczeń zębów. Na czym polega wówczas takie leczenie ortodontyczne?

Pierwszym etapem jest konsultacja pacjenta z lekarzem – specjalistą ortodoncji. W ramach konsultacji wykonuje się także zdjęcia RTG, które pozwalają na zobrazowanie położenia zębów, a także kości szczęki i żuchwy. Wykonuje się także wyciski, z których przygotowuje się gipsowe modele służące do opracowania planu leczenia i jego monitorowania.

W przypadku, gdy miejsca w łuku jest bardzo mało, ortodonta może zalecić także ekstrakcję, czyli usunięcie zębów. Najczęściej usuwa się wówczas „czwórki”. W niektórych przypadkach można jednak jej uniknąć przez odpowiednie rozbudowanie łuku.

Ortodoncja stosuje obecnie różne rodzaje aparatów ortodontycznych, dzięki którym można uzyskać bardzo dobre efekty. Na co warto się zdecydować?

Aparaty ortodontyczne można podzielić na:

  • aparaty ruchome, w tym aparaty nakładkowe
  • aparaty stałe jak aparaty metalowe, estetyczne (porcelanowe, kryształowe), lingwalne (mocowane od tyłu zębów)

Rodzaj aparatu ortodontycznego ortodonta najczęściej dobiera pod względem wady zgryzu, ale, oczywiście, może wziąć także pod uwagę indywidualne oczekiwania pacjenta.

Aparaty ruchome, w tym aparaty w formie przezroczystych nakładek na zęby, najczęściej stosuje się w przypadku mniejszych stłoczeń. Leczenie polega wówczas na regularnym noszeniu nakładek, także na noc, a potem na wymianie ich na coraz to nowe warianty, aby powoli wprowadzić zęby na właściwe pozycje.

Z kolei aparaty ortodontyczne stałe posiadają konstrukcję składającą się z zamków, pierścieni (lub specjalnych zamków z rurkami) oraz łuków i gumek w zależności od typu aparatu. Zamki i pierścienie umieszczane są na zębach. Prowadzone przez nie łuki wywierają nacisk na zęby i wprowadzają je na miejsce.

Czas trwania leczenia ortodontycznego wynosi najczęściej od około 1 roku przy prostych wadach do nawet 2-3 lat przy tych poważniejszych, dlatego też wymagają one wtedy większej cierpliwości ze strony pacjenta. Warto jednak zaczekać na efekt, którym będą równe, estetyczne łuki zębowe!

Ile kosztuje prostowanie zębów?

Ile trzeba będzie zapłacić za prostowanie zębów w przypadku stłoczeń? Koszty warunkowane są przede wszystkim przez typ aparatu ortodontycznego, a także powiązane są z komplikacją przypadku i jego czasem leczenia.

Najtańsze będzie leczenie z wykorzystaniem aparatów stałych metalowych. Cena jednego łuku takiego aparatu to od 1 300 do 1 800 złotych. Z kolei koszt aparatu estetycznego, na przykład porcelanowego, to już cena od 2 000 do 3 000 złotych za łuk. Te lingwalne są jeszcze droższe – to koszt rzędu 5 000 złotych za łuk.

Do zaprezentowanych kosztów aparatów należy dodać także koszty wynikające z wizyt oraz wymaganych badań i innych procedur, na przykład ekstrakcji zębów. W związku z tym ogólny koszt leczenia może wynieść od około 6 000 złotych do nawet 10 000 złotych.

Z kolei aparaty ruchome nakładkowe to koszt leczenia wynoszący nawet od 9 000 do 15 000 złotych.

Gdzie rozpocząć leczenie ortodontyczne w przypadku stłoczenia zębów?

Aby leczenie ortodontyczne przyniosło odpowiednie efekty, warto zdecydować się na skorzystanie z pomocy sprawdzonego gabinetu posiadającego wieloletnie doświadczenie w leczeniu wad zgryzu i stłoczeń zębów.

Kraków jest jednym z miast, gdzie można skorzystać z profesjonalnych usług ortodontycznych. W mieście Kraków prostowanie zębów oferuje Klinika Stomatologiczna SE+ Kraków, która oferuje swoim pacjentom dostęp do szerokiej gamy usług. Wśród nich znajdują się także ortodoncja, a także stomatologia estetyczna, chirurgia stomatologiczna. Na miejscu wykonać można także zdjęcia RTG.

Studio stomatologii estetycznej SE+ Kraków zaprasza zarówno małych, jak i dorosłych pacjentów, którzy pragną zadbać o swój uśmiech!

podobne wpisy

zabiegi

Jak nakładać puder do twarzy i jakie są jego rodzaje?

Puder do twarzy jest kosmetykiem służącym do matowania skóry, nadawania jej jednolitego kolorytu oraz utrwalenia makijażu. Istnieją różne rodzaje pudrów, które mogą być stosowane w zależności od preferencji i potrzeb. Jednym z najpopularniejszych rodzajów pudrów jest puder do twarzy, który jest dostępny zarówno w formie sypkiej, jak i prasowanej. Puder transparentny Puder transparentny jest idealny […]

Czytaj...
zabiegi

Zestaw do hybrydy – podstawa udanego manicure’u

Planujesz zrobić sobie manicure hybrydowy? To świetnie! Z pewnością masz już podstawowe akcesoria do pielęgnacji paznokci: pilnik, cążki, waciki, zmywacz… Zanim zaczniesz swoją przygodę z hybrydą, zapoznaj się także z pozostałymi dostępnymi w sklepach produktami, które pozwolą Ci zostać mistrzynią samodzielnej stylizacji paznokci. Baza, top, cleaner – czy na pewno ich potrzebujesz? Przede wszystkim rozejrzyj […]

Czytaj...
zabiegi

Kampania wizerunkowa Derma Instytut

Klinikę Derma Instytut we Wrocławiu odwiedziła Ambasadorka – Monika Richardson. Niesamowita energia, elegancja i szeroki uśmiech to jej znaki rozpoznawcze, a optymizmem jest w stanie zarazić każdego. 

Czytaj...