Święto Podatnika

 

Datę, w której w skali całego roku przestajemy pracować dla fiskusa, a zarobione pieniądze trafiają już tylko do naszej kieszeni określa się także jako:  

 

Dzień Wolności Podatkowej

 

Tak naprawdę to określenie umowne, bowiem zaliczki na podatek dochodowy i wszelkie inne obciążenia fiskalne odprowadzamy przez cały rok. Gdybyśmy jednak wyliczyli proporcje obciążeń fiskalnych w skali roku, łatwo moglibyśmy obliczyć, ile dni w roku pracujemy na podatki, a ile pozostaje dla nas. Dodajmy, że jest to święto ruchome i w kolejnych latach różnie Dzień Wolności Podatkowej przypada.

 

Kiedy wolność odzyskują Polacy?

 

W Polsce Dzień Wolności Podatkowej przypada najczęściej pomiędzy połową czerwca, a początkiem lipca. Instytut im. Adama Smitha na konferencji prasowej ogłosił, że
Dzień Wolności Podatkowej w Polsce , w 2007 roku przypada na dzień 16 czerwca. W ostatnich latach, jak podaje Wikipedia, Święto Podatnika obchodziliśmy następująco:

 

Rok: data:

 

· 1994 – 1 lipca
· 1995 – 6 lipca
· 1996 – 4 lipca
· 1997 – 28 czerwca
· 1998 – 22 czerwca
· 1999 – 16 czerwca
· 2000 – 16 czerwca
· 2001 – 18 czerwca
· 2002 – 24 czerwca
· 2003 – 28 czerwca
· 2004 – 24 czerwca
· 2005 – 23 czerwca
· 2006 – 24 czerwca
· 2007 – 16 czerwca

 

W Polsce od lat niewiele się zmienia. Przeciętny Polak musi prawie pół roku pracować, aby zapłacić państwu podatki. Oznacza to, że przeciętnie oddajemy fiskusowi blisko połowę pieniędzy, które zarabiamy w ciągu roku.

 

Święto Podatnika wypada w tym roku w miarę wcześnie. Połowa czerwca to dobry wynik, nawet porównując inne gospodarki świata. Dzięki dobrej sytuacji gospodarczej, obchodzony jest on nawet kilka dni wcześniej niż w ubiegłym roku (24.06).

 

Żałować należy tylko, że nie zawdzięczamy tego niższym podatkom, bo obciążenia podatkowe nie są niższe niż przed rokiem. Jedynie dynamika wzrostu gospodarczego jest wyższa i ten fakt wpływa pozytywnie na proporcje obciążeń fiskalnych.

 

Kiedy obchodzone jest Święto Podatników na świecie?

 

W tym roku Święto Podatników obchodzono już przed nami w USA (30.04) i w Wielkiej Brytanii (1.06). Wcześniej obchodzono je również np. na Słowacji (25.05) i w Czechach (11.06).

 

Za nami pozostają jednak Niemcy, gdzie Dzień Wolności Podatkowej obchodzony będzie w lipcu i kraje skandynawskie, np. w Szwecja, gdzie przewidywany jest dopiero w sierpniu.

 

Jak wyliczamy jest dzień, kiedy przypada Święto podatnika?

 

Święto Podatnika w Polsce wylicza Centrum im. Adama Smitha. Obliczany jest udział wydatków sektora publicznego w stosunku do PKB (produktu krajowego brutto). Pod uwagę bierze się założenia budżetowe opracowane przez Ministerstwo Finansów. W ustawie budżetowej na dany rok udział PKB stanowi określony procent, który porównywany jest proporcjonalnie w stosunku do części roku, która właśnie minęła.

 

Święto Podatników nie ma praktycznego zastosowania gospodarczego. Nie jest też żadnym oficjalnym świętem. Pokazuje jednak poziom fiskalizmu państwa i pozwala odnieść jego poziom do gospodarek narodowych innych krajów.

 

Prowokuje również dyskusje, takie jak na stronach  Newslettera CashFlow&You, nad rozwojem kraju, stanem gospodarki narodowej, sposobem naliczania podatków i ich wpływem na środowiska biznesowe, działalnością firm, zatrudnianiem pracowników, budowaniem zamożności i wolności finansowej. 

 

Joanna Wiejak 

 

 

podobne wpisy

(fem)ciekawostki

15-minutowe miasto, czyli luksus bliskości i dostępności

Jeszcze niedawno wizja miast przyszłości skupiała się wokół latających samochodów, przestrzeni wypełnionych sztuczną inteligencją, gdzie ruchome chodniki dowożą ludzi do pracy. Tymczasem rozwój miast w trzecim dziesięcioleciu XXI wieku idzie w całkiem przeciwną stronę. Wracamy do kameralnych społeczności lokalnych, idei slow life i zielonych przestrzeni, gdzie najważniejsze potrzeby życia codziennego można załatwić w ciągu 15-minutowego […]

Czytaj...
(fem)ciekawostki

Jak zamówić kuriera DPD?

Zamawianie kuriera to przydatne usługi, jakie dadzą nam komfort. Korzystanie z przesyłek i zakupów online w dzisiejszych czasach jest niezwykle popularne, dlatego coraz chętniej sięgamy po usługi kurierskie. Na uwagę zasługuje kurier DPD, jakiego łatwo zamówimy do domu.Czym cechuje się taka usługa? Jakie zalety ma DPD zamówienie kuriera? Kiedy skorzystać z takiej opcji?

Czytaj...
(fem)ciekawostki

Jak wykorzystać syrop klonowy w kuchni?

Jedyny w swoim rodzaju smak. Taki jest właśnie syrop klonowy. Jego smaku nie da się pomylić z żadnym innym. Oprócz walorów kulinarnych jest on również zdrowy, ponieważ dostarcza organizmowi wiele witamin i minerałów. Tak więc, można połączyć przyjemne z pożytecznym. Najbardziej popularny jest na nowym kontynencie, w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. A wywodzi się jeszcze […]

Czytaj...