Ustalenie ojcostwa w laboratorium

 

Laboratoria, współpracujące ze specjalistami medycyny sądowej, oferują badania w zakresie ustalenia i zaprzeczenia ojcostwa, ale na czym one polegają?

 

Dawniej, wykonując badania na ustalenie ojcostwa, brano pod uwagę grupę krwi potencjalnych rodziców i dziecka. Nie trudno sobie wyobrazić jak łatwo popełnić błąd, podczas gdy istnieją tylko cztery grupy krwi. Dlatego ocenia się, że wielu mężczyzn płaci alimenty na nieswoje dzieci. Nowoczesne metody opierają się na porównywaniu kodu genetycznego. Podstawą cechą takiego kodu jest unikalność, nie ma więc szansy by popełnić błąd podczas badań.

 

Co więcej w związku z drastycznym rozwojem techniki takie badania można wykonać, nie wychodząc z domu. Próbki pobiera się samodzielnie zgodnie z instrukcją, potem należy je przesłać do najbliższego laboratorium, oferującego testy DNA na ojcostwotesty DNA na ojcostwo, a wyniki otrzymuje się również pocztą do domu. Czego tu chcieć więcej?

 

Badanie jest poste i szybkie, próbkę możemy pobrać samodzielnie w domu, potem należy ją przesłać na wskazany adres do laboratorium. Wyniki testów DNA otrzymujemy pocztą do domu. Kto z takich testów korzysta?

 

Pozornie mogłoby się wydawać, że są one skierowane do rozstających się małżeństw, walczących w sądzie o dzieci. Jednak niekoniecznie, wyniki testów DNA są też dowodem w sprawie o alimenty i to dość dobrym dowodem. Ale takie testy nie są skierowane tylko dla sądów, bo coraz częściej zdarzają się one w małżeństwach, nierozstających się, ale przechodzących kryzys. Badanie zapewniają dyskrecję, co tym bardziej prowokuje do skorzystania z nich.

 

Tysiące świeżo upieczonych mężów i ojców targanych niepewnością zadaje sobie pytania: "czy to oby na pewno ja jestem na pewno ojcem dziecka, które wychowuję?" i zwraca się z tym pytaniem do laboratoriów przesyłając próbki materiału biologicznego do badań. Raporty mówią, że aż w 10-15% przypadków te podejrzenia są uzasadnione jednak przeprowadzenie takich testów w znakomitej większości potwierdza ojcostwo badanego mężczyzny i najczęściej powoduje rozkwit więzi emocjonalnej między ojcem i dzieckiem.

 

Wiele młodych osób korzysta z również z testów na ojcostwo, aby odnaleźć swoich rodziców. Tyczy się to głównie osób wychowanych w domach dziecka, rodzinach zastępczych, czy domach samotnej matki. I bardzo często mała wskazówka umożliwia odnalezienie rodziców. Ciekawi mnie tylko czy już niebawem wszyscy nie będziemy szukać potwierdzenia w teście.

 

 

Paulina Sopońska, Marek Jackowski

 

Więcej informacji o badaniach genetycznych ojcostwa znajdą Państwo na stronie http://genmed.pl 

 

podobne wpisy

Pomóż dziecku radzić sobie z emocjami. Sięgnij po gry terapeutyczne i nie tylko
dzieci

Pomóż dziecku radzić sobie z emocjami. Sięgnij po gry terapeutyczne i nie tylko

W delikatnym procesie, kiedy młody umysł stara się zrozumieć i nazwać to, co czuje, nauka poprzez zabawę jest wyjątkowo cennym narzędziem. Ale jak w przystępny i jednocześnie efektywny sposób wspierać dzieci w odkrywaniu i radzeniu sobie z ich emocjami? Odpowiedzią są gry terapeutyczne oraz bajki, zarówno te tradycyjne, jak i te dostępne w formie audiobooków, […]

Czytaj...
(fem)rodzina

Jak zrobić stroik na Boże Narodzenie?

Boże Narodzenie to jeden z najpiękniejszych okresów w roku. Klimat oczekiwania i rodzinnych świąt podkreślają światełka, stroiki, choinka, wieniec na drzwiach i oczywiście wszechobecne gałązki, na których pojawiają się szyszki ozdobne, bombki, kokardki. To fantastyczne tło dla spotkań, posiłków, prezentów. W wielu wariantach widać lokalne tradycje, religijne tło oraz modę. Boże Narodzenie to prawdziwe wyzwanie […]

Czytaj...
(fem)rodzina seks i związki

Największe problemy współczesnych związków 

Jesteśmy istotami społecznymi więc przez całe życie wchodzimy w relacje z innymi ludźmi. Dorastając, często łączymy się w pary, tworzymy związki i zakładamy rodziny. Jednak często w tych relacjach dochodzi do spięć, z którymi nie potrafimy sobie radzić. 

Czytaj...