Wizyta u ortodonty – co warto wiedzieć?

0

Jak przygotować się do wizyty? Ile kosztuje? Czym zajmuje się ortodonta i co leczy? Na te i inne pytania odpowiemy w poniższym tekście. Przeczytaj i sprawdź co powinieneś wiedzieć o wizycie u ortodonty.

Jak wygląda pierwsza wizyta?

Pierwsza wizyta to głównie wywiad wraz z przeglądem stanu zębów. Podczas pierwszej wizyty ortodonta proponuje sposób leczenia oraz informuje pacjenta ile czasu powinno ono zająć. Wykonuje rentgenowskie zdjęcia zgryzu, twarzy oraz wykonuje odcisk zębów. W niektórych przypadkach lekarz kieruje pacjenta na dodatkowe badania, jak na przykład zdjęcie stawu skroniowo – żuchwowego.

Przed każdą wizytą należy dokładnie oczyścić zęby, dodatkowo jeśli posiadamy jakieś wyniki badań (zdjęcia rentgenowskie czy tomografię) warto zabrać je ze sobą. Warto pamiętać, że przed leczeniem ortodontycznym, często konieczne jest leczenie stomatologiczne. Założenie aparatu wymaga dokładnego oczyszczenia jamy ustnej, dlatego przed wizytą u ortodonty warto iść do stomatologa.

Sposoby leczenia wad zgryzu

Głównymi sposobami leczenia wad zgryzu są aparaty:

  • Aparat stały – zakładany na okres od roku do dwóch, podczas leczenia nie ma możliwości, aby go zdjąć, wizyty kontrole są bardzo ważne.
  • Aparat ruchomy – stosowany na przykład do rozszerzania zębów, można go zdjąć i często leczenie polega na nocnym zakładaniu go na zęby.

Orientacyjne ceny

Ceny wahają się w zależności od miasta oraz przychodni. Konsultacja ortodontyczna Kraków kosztuje od 100 zł do 150 zł. Wizyta diagnostyczna natomiast to kosz między 150 zł a 200 zł. Aparat wyjmowany to kosz do 900 zł w zależności od rodzaju (jednoszczękowy oraz obuszczękowy). Aparat stały metalowy 1 łuk to około 1700 zł, ortodontyczny mieszany to 2300 zł a ortodontyczny kompozytowy 2500 zł – ceny dla jednego łuku. Aparat ortodontyczny szafirowy to koszt 2800 zł, aparat lingwalny 2D to 2000 zł. Wizyty kontrolne to 120 zł do 180 zł. Aparaty retencyjne to 300 zł dla stałego, a 350 dla ruchomego.

Jak znaleźć dobrego lekarza ortodontę?

W tym przypadku warto skupić się na opiniach wśród dotychczasowych klientów. W sieci można znaleźć mnóstwo gabinetów czy klinik. Jednak warto przesiać informacje patrząc na opinie. Dlatego najprostszym sposobem będzie wyszukanie w sieci lekarza na przykład wpisując „konsultacja ortodontyczna kraków” i sprawdzenie wyników. Następnie wybranie najlepszego pod względem opinii i cen. Jednak nie zawsze cena powinna być tym, co powoduje, że będziemy decydować się na lekarza. Warto czasami zapłacić więcej niż później szukać nowego miejsca na leczenie zębów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here