Własny biznes na cudzym pomyśle

 

Nie od dziś wiadomo, że lepiej jest znaleźć i zagospodarować niszę, dostarczając klientom to, czego nikt im jeszcze nie dostarczył, niż otwierać kolejny sklep spożywczy, których jest mnóstwo w Twoim mieście.

Może słyszałeś o tej formie rozwoju biznesu, a może słowo to będzie Ci obce, ale przymierzając się do otwarcie własnej firmy warto jest zapoznać się z ofertą firm franchisingowych. Dzięki tej koncepcji otrzymujesz gotowy, sprawdzony pomysł na biznes, dokładne wytyczne jak go poprowadzić, pomoc zarówno przed, jak i po rozpoczęciu działalności oraz cały pakiet innych korzyści, które gwarantuje Ci umowa z franchisodawcą.

 

Idea współpracy w ramach franchisingu opiera się na kooperacji dwu stron umowy: franchisodawcy (czyli firmy, która udostępnia Ci swój sprawdzony pomysł na biznes) i franchisobiorcy (czyli firmy, która chce skorzystać z pomysłu).

 

Dzięki franchisingowi możesz otworzyć swoją własną restaurację McDonald’s, sklep z bielizną Atlantic, pizzeriię TelePizza czy stację benzynową Statoil. Wszystko zależy tylko od Twoich upodobań i zasobności portfela, bo współpraca w ramach franchisingu wiąże się, jak każda inna inwestycja, z poniesieniem określonych kosztów.

 

Poza oczywistymi kosztami związanymi z zagospodarowaniem lokalu, wizualizacją, zatowarowaniem itp. należy się liczyć z kosztami wiążącymi się bezpośrednio z umową franchisingową. Chodzi tu przede wszystkim o wstępną opłatę licencyjną (wahającą się od kilkuset złotych do kilkuset tysięcy), bieżącą opłatę franchisingową (pobieraną najczęściej jako procent od obrotu) i wpłatę na wspólny fundusz marketingowy, z którego finansowane są działania marketingowe promujące całą sieć.

 

Franchising daje Ci sprawdzony pomysł na biznes, możliwość działalności pod znaną marką, wszechstronną pomoc i wsparcie ze strony franchisodawcy, któremu również zależy na powodzeniu Twojego biznesu, w końcu jeśli zarobisz Ty, zarobi i on.

 

Przygotowując swój biznes plan  należy rozważyć ryzyko niepowodzenia biznesu. Wiadomo, że przedsięwzięcia oparte na sprawdzonym koncepcie mają dużo większą szanse powodzenia, niże te, które prowadzone są „metodą prób i błędów”. Badania przeprowadzone w Austrii wykazały, że tylko 8% z zawartych na tamtejszym rynku umów franchisingowych zakończyło się przed terminem. 

 

Piotr Relkam
 

 

 

podobne wpisy

(fem)ciekawostki

15-minutowe miasto, czyli luksus bliskości i dostępności

Jeszcze niedawno wizja miast przyszłości skupiała się wokół latających samochodów, przestrzeni wypełnionych sztuczną inteligencją, gdzie ruchome chodniki dowożą ludzi do pracy. Tymczasem rozwój miast w trzecim dziesięcioleciu XXI wieku idzie w całkiem przeciwną stronę. Wracamy do kameralnych społeczności lokalnych, idei slow life i zielonych przestrzeni, gdzie najważniejsze potrzeby życia codziennego można załatwić w ciągu 15-minutowego […]

Czytaj...
(fem)ciekawostki

Jak zamówić kuriera DPD?

Zamawianie kuriera to przydatne usługi, jakie dadzą nam komfort. Korzystanie z przesyłek i zakupów online w dzisiejszych czasach jest niezwykle popularne, dlatego coraz chętniej sięgamy po usługi kurierskie. Na uwagę zasługuje kurier DPD, jakiego łatwo zamówimy do domu.Czym cechuje się taka usługa? Jakie zalety ma DPD zamówienie kuriera? Kiedy skorzystać z takiej opcji?

Czytaj...
(fem)ciekawostki

Jak wykorzystać syrop klonowy w kuchni?

Jedyny w swoim rodzaju smak. Taki jest właśnie syrop klonowy. Jego smaku nie da się pomylić z żadnym innym. Oprócz walorów kulinarnych jest on również zdrowy, ponieważ dostarcza organizmowi wiele witamin i minerałów. Tak więc, można połączyć przyjemne z pożytecznym. Najbardziej popularny jest na nowym kontynencie, w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. A wywodzi się jeszcze […]

Czytaj...