Wszystko, co musisz wiedzieć o jedwabiu, by zachować urodę i….się wyspać

Jedwab jest jednym z najbardziej ekskluzywnych materiałów wykorzystywanym do produkcji odzieży i dodatków wnętrzarskich. Ceniony jest nie tylko ze względu na swój atrakcyjny wygląd, ale również wiele pro zdrowotnych właściwości. 

Czym wyróżnia się jedwab?

Jedwab, pomimo cienkiej struktury, jest bardzo wytrzymałym materiałem. Uwielbiany jest głównie ze względu na swoje właściwości termoregulacyjne, zapewnia komfort termiczny niezależnie od pogody. Bardzo popularne są poszewki na poduszki z jedwabiu. Poszewki umożliwiają swobodne przemieszczanie się twarzy, przez co nie tworzą się zmarszczki. Jedwabne gumki nie splątują włosów, a opaska na oczy zapewnia spokojny sen. Jedwab, dzięki swojej strukturze zbliżonej do ludzkiej skóry, ma właściwości hipoalergiczne, a więc może być noszony przez alergików. Idealnie nadaje się na koszule, piżamy i powłóczyste szlafroki. Jedwab cechuje również niepalność. Po podpaleniu prawdziwego jedwabiu, ogień samoistnie gaśnie.

Rodzaje jedwabiu w przemyśle

Jedwab jest włóknem, z którego wytwarza się różne tkaniny, stanowiące końcowy efekt procesu obróbki. Poszczególne tkaniny różnią się od siebie fakturą, grubością oraz błyskiem.
Wyróżnia się przede wszystkim:

  • jedwab
  • satynę
  • szyfon
  • taftę
  • żakard

Na świecie istnieją różne odmiany jedwabiu:

1). Jedwab filamentowy powstaje z przędzy otrzymywanej z jedwabnika morwowego (zwany często morwowym). Starannie wyselekcjonowane włókna sprawiają, że produkt końcowy jest bardzo gładki i ma wysoki połysk.

2). Jedwab tussah wytwarzany z jedwabnika dzikiego. Występują nieregularności w strukturze materiału.

3). Jedwab dupion powstaje wskutek pomieszania jedwabników morwowych i dębowych. Jest bardzo wytrzymały i odznacza się wysokim połyskiem.

4). Pozostałości po procesie produkcyjnym. Przybierające formę nieregularnych nici, które mogą zostać wtórnie wykorzystane. Charakteryzują się matowym wykończeniem.

Zastosowanie jedwabiu

Oprócz przemysłu odzieżowego, jedwab znajduje również zastosowanie w kosmetyce (jako składnik kremów i balsamów) oraz w medycynie. Chińczycy wykorzystywali go do obwiązywania ran. Dzięki swoim właściwościom, nie zanieczyszczał rany, przyspieszając gojenie. Według najnowszych danych, włókna pomagają w odbudowywaniu się komórek w uszkodzonych nerwach. Kosmetyki jedwabne doskonale nawilżają suchą i odwodnioną skórę, gdyż białka są bardzo zbliżone do ludzkich pod względem składu.

Jedwab to bez wątpienia tkanina szlachetna, która ceniona jest nie tylko ze względu na swój atrakcyjny wygląd, ale również właściwości chemiczne. Warto zdecydować się na wybór produktów i preparatów zawierających ten składnik, gdyż można mieć pewność, że pozytywnie wpłyną na zdrowie i urodę.

Zdjęcia: Endorfinella

podobne wpisy

(fem)akademia

Numerologia 6 – mocne i słabe strony osób z taką wibracją

Cyfra 6 jest symbolem człowieka, dla którego ważne jest szczęście najbliższych. Niestety często dobro bliskich przedkłada on ponad swoje własne. Jest znakomitym słuchaczem, który każdemu chętnie służy radą. Czym jeszcze wyróżnia się numerologiczna 6?

Czytaj...
(fem)uroda

Ochrona przeciwsłoneczna przez cały rok z… ORIENTANĄ!

Czy wiesz, że filtr przeciwsłoneczny to twój #musthave w kosmetyczce przez cały rok? Nie tylko wiosną, czy latem, kiedy promienie słoneczne padają bezpośrednio na naszą twarz. Pamiętaj, że promieniowanie UVA dociera do naszej skóry przez cały rok, nawet w chłodniejszych miesiącach. Jest odpowiedzialne za fotostarzenie, uszkadza kolagen i elastynę oraz wyzwala większą ilość wolnych rodników. Przyczynia […]

Czytaj...
(fem)uroda

 WAKACYJNY EFEKT GLOW

To właśnie latem, staramy się jak najlepiej dbać o swoją skórę, co często wiąże się z odkrywaniem części ciała, które jesienią i zimą przykrywamy ciepłymi swetrami. Opalamy się na plaży, odsłaniamy ramiona, nogi, cieszymy się wakacyjnymi temperaturami. Na pierwszym miejscu stawiamy pielęgnację połączoną z… Efektem GLOW! 

Czytaj...