Wszystko czego nie wiesz o snach

W czasie całego swojego życia człowiek przesypia około 20 lat.
 Najdłużej żyją ci, którzy śpią 7 godzin na dobę – taki wniosek wysunął prof. Kripke po przeanalizowaniu ponad miliona osób.
 
Japońscy naukowcy Akiko Tamakoshi i Yoshiyuki Ohno ustalili, że optymalna długość snu to odpowiedni 7 godzin 58 minut dla mężczyzn oraz 7 godzin 12 minut dla kobiet.
 U osób korzystających codziennie z komputera występuje drżenie palców podczas snu oraz charakterystyczne mocniejsze drgnięcia kciuka (przypominające wciskanie klawisza enter).
 
Noworodki śpią po 16 godzin na dobę
Pomimo dużego postępu w neurobiologii przyczyny, dla których mózg cyklicznie zapada w sen pozostają zagadką.
Stawia się hipotezę, że zegar ten ewoluował wraz z potrzebą umożliwienia zwierzętom wystarczającej liczby godzin niezakłóconego i spokojnego snu, a także aby ochronić je przed drapieżnikami żerującymi i polującymi w nocy.
 
 W niektórych kulturach uważano, że wydarzenia w snach są równie realne jak rzeczywistość. Stąd za cudzołóstwo popełnione we śnie, ponosiło się taką karę, jakby odbyło się to naprawdę.
Według jednej z teorii nasi przodkowie potrzebowali snu, aby zapobiec błąkaniu się w nocy z dala od jaskiń, gdy trudno ochronić się przed drapieżnikami.
Młode ssaki, w tym człowiek, potrzebują w okresie rozwoju trzy razy więcej snu niż dorosłe osobniki.
 
Średnio przesypiamy jedną trzecią naszego życia.
Thomas Edison spał 10 godzin. Jeśli spał choćby godzinę krócej, był nieprzytomny. Sam często wspominał: “Moje pomysły często wyskakiwały z moich snów”. Edison znany był ze swoich codziennych drzemek, podczas których obok łóżka miał blok i ołówek. Gdy przychodził pomysł, od razu pośpiesznie go notował, żeby później świadomie go rozpatrzyć. Tak powstała krzyżówka hybrydycznej rośliny wytwarzającej gumę, ze zwykłą rośliną, która to zawierała 14% gumy.
 
 Połowę mniej snu potrzebowali Winston Churchill czy Napoleon Bonaparte.
 W śnie nigdy nie wyłączysz światła.
 Wielokrotnie przeprowadzane badania potwierdziły naukową rzetelność wizji sennej.
 Leonardo da Vinci spał po kwadransie co kilka godzin.
 Polacy śpią najkrócej spośród wszystkich mieszkańców Europy, bo średnio zaledwie sześć godzin.
Na drugim miejscu są Szwedzi i Estończycy – siedem godzin. (będą żyć dłużej? – przyp. autora)
Pozostali Europejczycy sypiają średnio po osiem, dziewięć godzin dziennie.
W śnie nigdy nie odczytasz kartki z tekstem ani książki. Literki są zawsze małe i rozmyte.
Św. Tomasz z Akwinu w swoim dziele “Summa Theologica” napisał, iż: “Wróżenie ze snów nie jest zabronione. Każdy człowiek doświadcza tego, że sny zawierają w sobie wskazówki tyczące przyszłości. Dlatego na darmo zda się zaprzeczanie temu, że sny są przydatne do  wróżenia”.

Przerażające sny, czyli nocne koszmary występują głownie u dzieci, ale również część dorosłych ma tego typu problemy. Do przyczyn zalicza sie: gorączkę, stany zmęczenia, spożycie napojów alkoholowych. Czasami koszmary sa wynikiem konfliktów i bolesnych przeżyć psychicznych.
Charles Dickens pisarz angielski (”Opowieść wigilijna”, “Dawid Copperfield”, “Klub Pickwick”) twierdził, że większość postaci jego książek pojawia się wcześniej w jego snach, a on tylko przenosi je na karty powieści, gdzie żyły własnym życiem.
Karl Gauss (Niemiecki matematyk) opowiadał, że wyśnił odkryte przez siebie prawa indukcji matematycznej.
Powszechnie znana tablica pierwiastków przyśniła się w pełnej formie Dymitrowi Mendelejew
Frankenstein – horror wszech czasów powstał na bazie koszmarów sennych Mary Shelley w 1818 roku.
 
Pomysł na zamieszczenie ciekawostek o snach również pojawił się w śnie 🙂
Nie każdy wie, że w prosty sposób można wywołać u siebie LD (Lucid Dream, Świadomy sen), czyli sen, w którym śniący zdaje sobie sprawę, iż śni. Dzięki specjalnym technikom śniąca osoba może zorientować się, iż otaczająca ją rzeczywistość jest wyimaginowana. Towarzyszy temu zazwyczaj niezwykły szok (niegroźny), który przeważnie prowadzi do ocknienia się lub tzw. fałszywego przebudzenia. (Wikipedia.org, GNU FDL)

http://www.ciekawostki.org/inne/wszystko-czego-nie-wiesz-o-snach/

podobne wpisy

(fem)zdrowie

Active Mind Complex  – nowość od Herbalife wspierająca pracę mózgu

Blisko 3/4 Polaków przyznaje się do problemów z koncentracją i zapamiętywaniem informacji. Sprawności umysłowej nie pomaga codzienny stres, przemęczenie, nadmiar obowiązków. Co więcej, problem ten dotyka wszystkie grupy wiekowe. Odpowiednia dieta, suplementacja i ruch mogą wspomóc pracę mózgu i poprawić nasze codzienne funkcjonowanie.

Czytaj...
(fem)zdrowie odżywianie

MRP, czyli o posiłkach w proszku i jedzeniu przyszłości…

MRP  Meal Replacement Powders to odżywcze, wieloskładnikowe, zbilansowane produkty spożywcze w postaci proszku lub formie stałej jako batonik. Posiłki w proszku są tak skomponowane, że mogą zastąpić pełnowartościowy posiłek. Zawierają wszystkie niezbędne, właściwe dla danego dania witaminy, mikroelementy oraz wszelkie niezbędne substancje odżywcze, jakie ludzki organizm potrzebuje do codziennego funkcjonowania. 

Czytaj...
(fem)zdrowie

Otwarcie Laboratorium Centralnego DIAGNOSTYKA

DIAGNOSTYKA to największa, ogólnopolska sieć laboratoriów medycznych. Od ponad 20 lat nieustannie stawia na rozwój oraz najwyższą jakość proponowanych badań i usług.  To 180 nowoczesnych laboratoriów, 7000 wykwalifikowanych pracowników i 1000 punktów pobrań dedykowanych bezpośredniej obsłudze pacjentów. Czy wiesz, że tylko w ubiegłym roku w laboratoriach DIAGNOSTYKA wykonano łącznie ponad 120 milionów badań?

Czytaj...