Yerba Mate Don Lucas

Yerba mate swoje właściwości zawdzięcza przede wszystkim zawartości kofeiny, dlatego z powodzeniem może być stosowana zamiast kawy. Don Lucas zawiera także witaminę B1 (tiaminy), która jest niezbędna do właściwego funkcjonowania wszystkich komórek, zwłaszcza komórek nerwowych. Dlatego picie yerby Don Lucas może poprawić refleks, wytrzymałość, przyczynić się do lepszej odporności na stres. Jest to ważne także dlatego, że organizm nie magazynuje witaminy B1, a nadmiar wydala z moczem, a nie zawsze w pożywieniu dostarczamy odpowiednie jej ilości. Yerba Don Lucas zawiera też znaczne ilości witaminy B6 (pirydoksyna), która bierze w procesie metabolizmu komórkowego. Yerba mate Don Lucas zawiera także magnez, żelazo i wapń.
 
Yerba Don Lucas dostępna jest na www.yerbamarket.com oraz w delikatesach Kuchnie Świata. Opakowanie 250g kosztuje około 10 zł.

Yerba mate, czyli ostrokrzew paragwajski (Ilex paraguariensis) znany jest od czasów przedkolumbijskich, stosują go od wieków południowoamerykańscy Indianie. Ostrokrzew paragwajski, zwany także herbatą paragwajską lub yerba mate, to drzewo dorastające do 15 m wysokości. Korą ma gładką o białawym kolorze, liście zimozielone. Ostrokrzew paragwajski występuje w Ameryce Południowej, przede wszystkim w Paragwaju, Urugwaju, Argentynie i Brazylii.
 
Substancjami czynnymi rośliny jest przede wszystkim kofeina. Ponad to zawiera ona kwasy chlorowcowe, saponiny, flawonoidy, witaminy B1, B2, B6, C, E, prowitaminę A oraz sole mineralne (magnez, potas, sód, wapń, żelazo). Napar z przefermentowanych, a następnie suszonych i pokruszonych liści stanowi napój pobudzający. Znosi uczucie zmęczenia i senności, rozjaśnia myśli. A to wszystko dzięki zawartości od 0,9 do 1,8% kofeiny.
 
Yerba mate stosowana jest w kuracjach odchudzających, ponieważ zmniejsza uczucie głodu. Ma także właściwości przeciwutleniające. Korzystnie wpływa na pracę serca, układu oddechowego, układu nerwowego, dlatego m.in. stosowana jest jako specyfik przeciwdepresyjny, poprawia wydolność seksualną, fizyczną. Dobroczynnie działa na pamięć. Reguluje ciśnienie tętnicze krwi.

Literatura
Z. Podbielski „Słownik roślin użytkowych”, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, warszawa 1985.
A. Sarwa „Wielki leksykon roślin leczniczych”, Książka i Wiedza, Warszawa 2001.
Red, H. Strzelecka, J. Kowalski „Encyklopedia zielarstwa i ziołolecznictwa”, PWN, Warszawa 2000.
M-C. Martini „Kosmetologia i farmakologia skóry”, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007.

podobne wpisy

Jamie Oliver 5 Składników po śródziemnomorsku
odżywianie

Nowa książka kucharska Jamiego Olivera „5 składników po śródziemnomorsku”

Nowa książka kucharska Jamiego Olivera „5 składników po śródziemnomorsku” trafi na półki polskich księgarni już 11 października! Po bestsellerowych „5 składnikach”, które sprzedały się na całym świecie w liczbie 3,3 miliona egzemplarzy, Jamie Oliver powraca, by celebrować śródziemnomorskie smaki z wykorzystaniem sprawdzonej pięcioskładnikowej formuły. „5 składników po śródziemnomorsku” przeniesie cię w słoneczny klimat Grecji, Francji, […]

Czytaj...
(fem)zdrowie

Active Mind Complex  – nowość od Herbalife wspierająca pracę mózgu

Blisko 3/4 Polaków przyznaje się do problemów z koncentracją i zapamiętywaniem informacji. Sprawności umysłowej nie pomaga codzienny stres, przemęczenie, nadmiar obowiązków. Co więcej, problem ten dotyka wszystkie grupy wiekowe. Odpowiednia dieta, suplementacja i ruch mogą wspomóc pracę mózgu i poprawić nasze codzienne funkcjonowanie.

Czytaj...
(fem)zdrowie odżywianie

MRP, czyli o posiłkach w proszku i jedzeniu przyszłości…

MRP  Meal Replacement Powders to odżywcze, wieloskładnikowe, zbilansowane produkty spożywcze w postaci proszku lub formie stałej jako batonik. Posiłki w proszku są tak skomponowane, że mogą zastąpić pełnowartościowy posiłek. Zawierają wszystkie niezbędne, właściwe dla danego dania witaminy, mikroelementy oraz wszelkie niezbędne substancje odżywcze, jakie ludzki organizm potrzebuje do codziennego funkcjonowania. 

Czytaj...