Yerba Mate Don Lucas

Yerba mate swoje właściwości zawdzięcza przede wszystkim zawartości kofeiny, dlatego z powodzeniem może być stosowana zamiast kawy. Don Lucas zawiera także witaminę B1 (tiaminy), która jest niezbędna do właściwego funkcjonowania wszystkich komórek, zwłaszcza komórek nerwowych. Dlatego picie yerby Don Lucas może poprawić refleks, wytrzymałość, przyczynić się do lepszej odporności na stres. Jest to ważne także dlatego, że organizm nie magazynuje witaminy B1, a nadmiar wydala z moczem, a nie zawsze w pożywieniu dostarczamy odpowiednie jej ilości. Yerba Don Lucas zawiera też znaczne ilości witaminy B6 (pirydoksyna), która bierze w procesie metabolizmu komórkowego. Yerba mate Don Lucas zawiera także magnez, żelazo i wapń.
 
Yerba Don Lucas dostępna jest na www.yerbamarket.com oraz w delikatesach Kuchnie Świata. Opakowanie 250g kosztuje około 10 zł.

Yerba mate, czyli ostrokrzew paragwajski (Ilex paraguariensis) znany jest od czasów przedkolumbijskich, stosują go od wieków południowoamerykańscy Indianie. Ostrokrzew paragwajski, zwany także herbatą paragwajską lub yerba mate, to drzewo dorastające do 15 m wysokości. Korą ma gładką o białawym kolorze, liście zimozielone. Ostrokrzew paragwajski występuje w Ameryce Południowej, przede wszystkim w Paragwaju, Urugwaju, Argentynie i Brazylii.
 
Substancjami czynnymi rośliny jest przede wszystkim kofeina. Ponad to zawiera ona kwasy chlorowcowe, saponiny, flawonoidy, witaminy B1, B2, B6, C, E, prowitaminę A oraz sole mineralne (magnez, potas, sód, wapń, żelazo). Napar z przefermentowanych, a następnie suszonych i pokruszonych liści stanowi napój pobudzający. Znosi uczucie zmęczenia i senności, rozjaśnia myśli. A to wszystko dzięki zawartości od 0,9 do 1,8% kofeiny.
 
Yerba mate stosowana jest w kuracjach odchudzających, ponieważ zmniejsza uczucie głodu. Ma także właściwości przeciwutleniające. Korzystnie wpływa na pracę serca, układu oddechowego, układu nerwowego, dlatego m.in. stosowana jest jako specyfik przeciwdepresyjny, poprawia wydolność seksualną, fizyczną. Dobroczynnie działa na pamięć. Reguluje ciśnienie tętnicze krwi.

Literatura
Z. Podbielski „Słownik roślin użytkowych”, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, warszawa 1985.
A. Sarwa „Wielki leksykon roślin leczniczych”, Książka i Wiedza, Warszawa 2001.
Red, H. Strzelecka, J. Kowalski „Encyklopedia zielarstwa i ziołolecznictwa”, PWN, Warszawa 2000.
M-C. Martini „Kosmetologia i farmakologia skóry”, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Najpopularniejsze telefony w 2021

0 Comments

No Comment.

podobne wpisy

(fem)zdrowie

Sesja zimowa – to nie musi być trudne!

  Kiedy dni są krótkie, przyroda dawno już zapadła w sen zimowy, a pogoda zachęca do skulenia się pod kocem z kubkiem herbaty, trudno jest skupić się na nauce. Co w takich okolicznościach możemy zrobić, aby wspierać koncentrację i z energią podejmować codzienne wyzwania? Istnieją sposoby, które zmotywują studentów do wielkich czynów!

  Czytaj...
  (fem)zdrowie

  Jak zabrać się za realizację postanowień noworocznych związanych z odchudzaniem?

   Często nie zdajemy sobie sprawy, że problem nie polega na tym, że nie potrafimy dotrzymać postanowień noworocznych. Wyznaczając cele, upewnij się, że rzeczywiście są konkretne, osiągalne, mierzalne, osadzone w czasie i realistyczne. W przeciwnym razie narażasz się na spadek motywacji i bolesną porażkę. Sprawdź, jak wdrożyć i utrzymać postanowienia związane z odchudzaniem!

   Czytaj...
   odżywianie

   Ciepła herbata w nowej formie. Mikrotea od Waterdrop powraca!

    Dobra wiadomość dla miłośników zimowych napojów – dziś odbyła się premiera nowych smaków Mikrotea od marki Waterdrop. Mikrotea GOLDEN ASSAM i GREEN OASIS to małe kapsułki pełne intensywnej dobroczynnych ziół i roślin, które nie wymagają zaparzania. Nowym smakom Mikrotea towarzyszą także zimowe akcesoria, dla prawdziwych fanów zimowych napojów. Kolekcja dostępna jest w sprzedaży od 15 […]

    Czytaj...