Zaburzenia menstruacji – kiedy należy się niepokoić

Modelowa miesiączka nie istnieje. Prawidłowy okres u każdej kobiety wygląda inaczej i różni się obfitością, czy intensywnością bólu. Każda z nas potrafi zauważyć nieprawidłowości jak zbyt obfite krwawienie czy plamienie między miesiączkami. Powinny one wzmocnić naszą czujność i zmotywować do wizyty u ginekologa.

Oto kilka symptomów na które powinnyśmy zwrócić szczególną uwagę:

pm

Zatrzymanie okresu

Jeżeli okres się spóźnia lub zauważyłaś jego całkowite zatrzymanie to wyjaśnienie może zależeć od Twojego wieku. Amenorrhoea (łaciński termin określający brak miesiączki) może mieć różne przyczyny. U kobiet seksualnie aktywnych, w wieku 20-30 lat najbardziej prawdopodobną przyczyną jest ciąża. Nawet w przypadku, gdy stosujesz antykoncepcję nigdy nie gwarantuje ona w 100%, że nie zajdziesz w ciążę, zwłaszcza jeżeli nie zawsze stosujesz ją według zaleceń. U kobiet w wieku 40-50 lat brak miesiączki może oznaczać rozpoczęcie perimenopauzy- okresu poprzedzającego menopauzę, kiedy dochodzi do spadku produkcji estrogenu. Brak okresu może być również skutkiem problemów z narządami rozrodczymi (np. zaburzenia pracy jajników) lub gruczołami, które uczestniczą w regulacji hormonalnej (problemy z tarczycą lub przysadką mózgową). W przypadku zatrzymaniu okresu należy zwrócić się do lekarza ginekologa.

Intensywniejsze niż zwykle krwawienie

W trakcie każdego krwawienia tracimy żelazo, które niezbędne jest naszemu organizmowi do produkcji hemoglobiny uczestniczącej w transporcie tlenu – jego niedobór prowadzi do anemii. Jeżeli zaobserwowałaś u siebie intensywniejsze niż zwykle krwawienie, wówczas dla pewności zgłoś się do lekarza. Intensywne krwawienie nie tylko osłabi Twój organizm, ale może wskazywać na nieprawidłowości w układzie rozrodczym jak polipy, ciąża pozamaciczna, a nawet nowotwór macicy.

Plamienie pomiędzy miesiączkami

Jest to symptom, którego w szczególności nie należy lekceważyć. Może oznaczać podrażnienie okolic pochwy, pominięcie leków antykoncepcyjnych, ale też zagrażającą życiu ciążę pozamaciczną lub nowotwory narządów rodnych. W przypadku krwawienia, którego przyczyny nie jesteś w stanie ustalić jak najszybciej zgłoś się do lekarza ginekologa.

Bolesne miesiączki

Dla każdej kobiety miesiączka związana jest z pewnym dyskomfortem. Znaczna część odczuwa bóle związane ze skurczami macicy ułatwiającymi usuwanie złoszczonej błony śluzowej. Zazwyczaj są średniej intensywności i trwają 1-2 dni. Jednak niektóre z nas z powodu intensywnego bólu brzucha nie są w stanie przed pierwsze dni okresu wstać z łóżka. Bolesne miesiączkowanie może wiązać się z innymi objawami jak biegunka, nudności, wymioty, bóle głowy czy pleców. Niekiedy zbyt silne bóle mogą być wynikiem stanów chorobowych jak endometrioza lub mięśniak. Lekarz ginekolog zleci badania, które pozwolą wykryć przyczynę zbyt intensywnych bólów miesiączkowych. Może też przepisać odpowiednie leki, które zniwelują nieprzyjemne odczucia.

podobne wpisy

kondycja fizyczna

Sprzęt pomocniczy dla osób niepełnosprawnych – większy komfort życia

W dzisiejszym świecie technologia i innowacje odgrywają coraz większą rolę w poprawianiu jakości życia osób niepełnosprawnych. Dzięki postępowi w dziedzinie sprzętu pomocniczego wiele osób może cieszyć się większą niezależnością i samodzielnością w codziennym życiu. W niniejszym artykule przyjrzymy się różnym rodzajom sprzętu pomocniczego, które są dostępne i jakie korzyści przynoszą osobom niepełnosprawnym. Wózki inwalidzkie i […]

Czytaj...
(fem)zdrowie kondycja fizyczna polecane

Do aktywnych świat należy!

Pływanie, jeżdżenie na rowerze, wędrówki po górach, tenis czy piłka nożna – złota polska jesień oferuje pełną gamę sposobów na zbudowanie formy życia wszystkim miłośnikom sportów i aktywności na świeżym powietrzu. Oto parę zasad, jak należy ćwiczyć z głową, aby wzmocnić swoją kondycję, dobrze się regenerować i cieszyć się sprawnością fizyczną przez cały rok. 

Czytaj...
kondycja fizyczna polecane

Pięć ćwiczeń z myślą o zachowaniu zdrowia  w trakcie izolacji

Siłownie i kluby fitness zostały zamknięte, a rządy wielu państw apelują do swoich obywateli o pozostanie w domach, by spowolnić dalsze rozprzestrzenianie się wysoce zakaźnego COVID-19 (koronawirusa). Nie bez powodu – siłownia to miejsce, gdzie zarazki mogą łatwo się rozprzestrzeniać. Ostatnie badania wykazały, że koronawirus potrafi przetrwać do trzech dni na różnych powierzchniach – maszynach […]

Czytaj...