Zaparcia u dzieci i inne problemy małych brzuszków – jak sobie z nimi radzić?

Układ pokarmowy noworodków oraz niemowląt w pierwszych miesiącach życia nie jest do końca ukształtowany. Dlatego też maluszek może cierpieć na różnego rodzaju dolegliwości będące wynikiem niedojrzałości organizmu. Należą do nich m.in. zaparcia u dzieci lub refluks u niemowlaka czy na zaparcia. Co robić, gdy problemy małego brzuszka zaczną doskwierać także twojemu dziecku?

Czym są zaparcia u dzieci?

Zaparcia to dosyć powszechny problem, tak u osób dorosłych, jak i u dzieci. Instytut Matki i Dziecka podaje, że dolegliwość ta dotyczy około 15% dzieci, które zbyt rzadko się wypróżniają lub oddają zbite stolce z dużym wysiłkiem. Zaparcia u dzieci niosą ze sobą jednak wiele nieprzyjemnych dolegliwości, np. towarzyszący wypróżnianiu ból oraz płacz dziecka. Nic więc dziwnego, że rodzice poszukują sposobów na to, aby przynieść maluszkowi ulgę.

Jak rozpoznać zaparcia u dzieci?

Kluczem do działania jest prawidłowe rozpoznanie zatwardzenia. Wielu rodziców, zwłaszcza tych, którzy mają pierwsze dziecko, nie zawsze potrafi jednak trafnie rozpoznać zaparcia u dzieci. Warto podkreślić więc, że to dolegliwość charakteryzująca się m.in.:

  • oddawaniem 2 lub mniej stolców w ciągu tygodnia lub brakiem wypróżnień,
  • twardym i nabrzmiałym brzuszkiem dziecka,
  • występowaniem boleści przy wypróżnieniach, które maluszek sygnalizuje płaczem i podkurczaniem nóżek,
  • wydalaniem twardych, zbitych stolców.

Przyczyny zaparć mogą być różne. Niejednokrotnie odpowiada za nie zbyt mała ilość płynów w dziecięcej diecie. Zaparcia u dzieci mogą pojawić się także w efekcie rozszerzania diety –warto wówczas pozostać przy produktach, które maluszek dobrze zna i toleruje. Niekiedy bywa i tak, że problem ten powodowany jest przez stres lub stanowi dodatkowy objaw towarzyszący ząbkowaniu. Pomocny może okazać się masaż brzuszka, zwiększenie ilości wody w diecie oraz uwzględnienie w niej będących źródłem błonnika warzyw i owoców.

Zaparcia u dzieci to nie jedyna dolegliwość związana z układem pokarmowym maluszka. Delikatny brzuszek dziecka może reagować nieprawidłowo na wiele czynników. Pamiętajmy, że w początkowych tygodniach i miesiącach życia niemowlęcia jego układ pokarmowy przystosowuje się do samodzielnej pracy. Może dochodzić wówczas do takich dolegliwości jak ulewanie czy refluks. 

Refluks u niemowlaka – kolejny problem u dzieci

Eksperci uspokajają rodziców, że refluks u niemowlaka, a właściwie refluks żołądkowo-przełykowy (GER) w okresie niemowlęcym, jest zjawiskiem powszechnym i fizjologicznym. Szacuje się, że występuje raz na 500 urodzeń, częściej u chłopców niż u dziewczynek. Refluks u niemowlaka polega na cofaniu się treści pokarmowej wraz z sokami trawiennymi z żołądka z powrotem do przełyku. 

Dobra wiadomością dla rodziców jest to, że najczęściej niemowlęta z refluksu wyrastają i dzieje się to w wraz z doskonaleniem pracy układu trawiennego i usprawnieniem działania dolnego zwieracza przełyku. Zwieracz ten zabezpiecza skutecznie przed przedostawaniem się treści pokarmowej z żołądka w górę układu pokarmowego. 

Pediatrzy radzą, aby zmniejszać częstotliwość i siłę refluksu poprzez karmienie piersią. Najlepiej karmić w stabilnej dla maluszka pozycji, a po karmieniu ułożyć dziecko w pionie, na przykład na ramieniu, aby mu się „odbiło”. Lepiej karmić częściej, ale krótko. Jeśli pomimo takich zabiegów refluks i ulewanie nie ustępują, warto skonsultować się z lekarzem pediatrą i gastroenterologiem. 

Dziecięce problemy z brzuszkiem, takie jak zaparcia czy refluks są najczęściej wynikiem niedojrzałości układu pokarmowego i nie powinny niepokoić rodziców. Jeśli jednak objawy się nasilają lub trwają zbyt długo – konsultacja lekarska może okazać się wsparciem w podjęciu odpowiednich kroków. Pamiętajmy jednak, aby nie podawać maluszkowi czopków glicerynowych, ani innych środków medycznych bez wyraźnego zalecenia specjalisty. 

zaparcia u dzieci: https://www.zdrowystartwprzyszlosc.pl/zaparcia-u-niemowlaka-sposoby-na-zatwardzenie-u-dzieci

refluks u niemowlaka: https://www.zdrowystartwprzyszlosc.pl/ulewanie-i-refluks-u-niemowlat-i-dzieci-dlaczego-dziecko-ulewa

podobne wpisy

Pomóż dziecku radzić sobie z emocjami. Sięgnij po gry terapeutyczne i nie tylko
dzieci

Pomóż dziecku radzić sobie z emocjami. Sięgnij po gry terapeutyczne i nie tylko

W delikatnym procesie, kiedy młody umysł stara się zrozumieć i nazwać to, co czuje, nauka poprzez zabawę jest wyjątkowo cennym narzędziem. Ale jak w przystępny i jednocześnie efektywny sposób wspierać dzieci w odkrywaniu i radzeniu sobie z ich emocjami? Odpowiedzią są gry terapeutyczne oraz bajki, zarówno te tradycyjne, jak i te dostępne w formie audiobooków, […]

Czytaj...
(fem)zdrowie

Active Mind Complex  – nowość od Herbalife wspierająca pracę mózgu

Blisko 3/4 Polaków przyznaje się do problemów z koncentracją i zapamiętywaniem informacji. Sprawności umysłowej nie pomaga codzienny stres, przemęczenie, nadmiar obowiązków. Co więcej, problem ten dotyka wszystkie grupy wiekowe. Odpowiednia dieta, suplementacja i ruch mogą wspomóc pracę mózgu i poprawić nasze codzienne funkcjonowanie.

Czytaj...
(fem)zdrowie odżywianie

MRP, czyli o posiłkach w proszku i jedzeniu przyszłości…

MRP  Meal Replacement Powders to odżywcze, wieloskładnikowe, zbilansowane produkty spożywcze w postaci proszku lub formie stałej jako batonik. Posiłki w proszku są tak skomponowane, że mogą zastąpić pełnowartościowy posiłek. Zawierają wszystkie niezbędne, właściwe dla danego dania witaminy, mikroelementy oraz wszelkie niezbędne substancje odżywcze, jakie ludzki organizm potrzebuje do codziennego funkcjonowania. 

Czytaj...