Alergia na roztocza – jak sobie z nią radzić ?

Alergia na roztocza – jak sobie z nią radzić ?

 

Po czym rozpoznać alergię na kurz ?


Alergia na roztocza
, bywa określana jako choroba kaloryferowa, gdyż jej objawy dają o sobie najmocniej znać w okresie, gdy rozpoczynamy ogrzewanie mieszkań. Wśród tych najbardziej typowych wymienia się:

  • nieżyt i świąd nosa;
  • wodnisty katar;
  • ataki kichania;
  • łzawienie i ból oczu oraz ciężkość powiek;
  • duszność i świszczący oddech;
  • reakcje skórne: pokrzywka, zaczerwienienie, świąd, obrzęki.

Inne symptomy uczulenia to również:

  • bóle głowy;
  • uczucie zmęczenia i senności;
  • zaburzenia koncentracji.


Objawy alergii
nasilają się tuż po przebudzeniu oraz przed snem. Dają o sobie znać także w trakcie porządków domowych. Mijają, gdy wyjdziemy z pomieszczenia i zaczerpniemy świeżego powietrza. Symptomy uczulenia na kurz najsilniej odczuwamy jesienią i zimą. Najmniej dokuczliwe są latem, kiedy częściej wietrzymy mieszkania i przebywamy na świeżym powietrzu.

Skąd się to bierze ?

Jak to się właściwie dzieje, że tak niewielkie organizmy potrafią tak skutecznie utrudnić nam życie? Otóż, w ich odchodach znajdują się pewne rodzaje białek i to właśnie one wywołują reakcje uczuleniowe. Apogeum ich aktywności przypada na okres jesienno-zimowy, kiedy rzadziej otwieramy okna i wietrzymy mieszkania. Resztki odchodów roztoczy unoszą się wtedy w ciepłym, suchym powietrzu, a ułatwia im to ciepło wydzielane przez centralne ogrzewanie. Roztocza czują się też doskonale w środowisku wilgotnym i ciepłym, a ich pożywienie stanowi ludzki naskórek. Dlatego uczulenie na nie doskwiera nam najbardziej nocą, gdy leżymy w swoich łóżkach oraz tuż po przebudzeniu.

Jak sobie z tym radzić ?

Niestety, nawet przy systematycznym sprzątaniu mieszkania nie da się całkowicie usunąć roztoczy. Można jednak ułatwić sobie życie z alergią. Po pierwsze, sięgając po specjalistyczny środek dostępny bez recepty, który wycisza objawy i koi dolegliwości związane z wystąpieniem alergii na roztocza. Ponadto należy pamiętać o bardzo częstym i regularnym praniu, zmienianiu i wietrzeniu pościeli. Roztocza nie lubią chłodu. Niszczy je też świeże powietrze. Dbajmy więc o systematyczne wietrzenie mieszkania – szczególnie sypialni, czyli ich ulubionego pomieszczenia. Żywią się one resztkami naskórka, warto więc pamiętać o systematycznym peelingu skóry. Unikajmy też kładzenia się na łóżku, tuż po wysiłku fizycznym – przesiąknięta potem pościel, to doskonała pożywka dla roztoczy.

podobne wpisy

(fem)zdrowie

Active Mind Complex  – nowość od Herbalife wspierająca pracę mózgu

Blisko 3/4 Polaków przyznaje się do problemów z koncentracją i zapamiętywaniem informacji. Sprawności umysłowej nie pomaga codzienny stres, przemęczenie, nadmiar obowiązków. Co więcej, problem ten dotyka wszystkie grupy wiekowe. Odpowiednia dieta, suplementacja i ruch mogą wspomóc pracę mózgu i poprawić nasze codzienne funkcjonowanie.

Czytaj...
(fem)zdrowie odżywianie

MRP, czyli o posiłkach w proszku i jedzeniu przyszłości…

MRP  Meal Replacement Powders to odżywcze, wieloskładnikowe, zbilansowane produkty spożywcze w postaci proszku lub formie stałej jako batonik. Posiłki w proszku są tak skomponowane, że mogą zastąpić pełnowartościowy posiłek. Zawierają wszystkie niezbędne, właściwe dla danego dania witaminy, mikroelementy oraz wszelkie niezbędne substancje odżywcze, jakie ludzki organizm potrzebuje do codziennego funkcjonowania. 

Czytaj...
(fem)zdrowie

Otwarcie Laboratorium Centralnego DIAGNOSTYKA

DIAGNOSTYKA to największa, ogólnopolska sieć laboratoriów medycznych. Od ponad 20 lat nieustannie stawia na rozwój oraz najwyższą jakość proponowanych badań i usług.  To 180 nowoczesnych laboratoriów, 7000 wykwalifikowanych pracowników i 1000 punktów pobrań dedykowanych bezpośredniej obsłudze pacjentów. Czy wiesz, że tylko w ubiegłym roku w laboratoriach DIAGNOSTYKA wykonano łącznie ponad 120 milionów badań?

Czytaj...