Najpowszechniejsze choroby oczu

Wzrok jest wspaniałym, choć często niedocenianym zmysłem – wiele osób poznaje jego prawdziwą wartość dopiero wtedy, gdy zaczynają się problemy. Dziwi więc, że ludzie w Polsce wciąż zbyt rzadko chodzą na okresowe badanie wzroku do okulisty. W końcu lekarze podkreślają – już pierwsze niepokojące objawy powinny nas zastanowić i skłonić do poznania przyczyn. Dzięki temu możliwe jest wdrożenie odpowiedniego leczenia, zanim schorzenie na dobre się rozwinie. Dziś powiemy co nieco o najpopularniejszych chorobach oczu, którym warto zaradzić zawczasu.

Wada wzroku, a choroba oczu

Najpierw jednak należy sobie uświadomić różnicę pomiędzy wadą wzroku, a chorobą oczu. Na wystąpienie tej pierwszej najczęściej nie mamy żadnego wpływu – co najwyżej swoim stylem życia możemy doprowadzić do jej pogłębienia. Wady takie jak krótkowzroczność, nadwzrocznośc czy astygmatyzm bardzo często są wrodzone, genetyczne i jedyne, co możemy zrobić, to spróbować je korygować okularami, szkłami kontaktowymi lub zabiegami chirurgicznymi. Owszem, niektóre choroby oczu również mogą mieć podłoże genetyczne, jednak ich przyczyny, przebieg i leczenie wygląda nieco inaczej i niestety nie zawsze możemy być pewni efektów tychże zabiegów.

Jaskra

Jedną z najbardziej znanych chorób oczu jest jaskra. Nie do końca wiadomo co ją wywołuje – wiadomo jedynie, że jej wystąpieniu sprzyja wiek powyżej 35 roku życia, co najmniej średni poziom krótkowzroczności, niskie ciśnienie tętnicze, migreny i stres. Znaczenie mają również uwarunkowania genetyczne, a także potencjalne miażdżycowe lub cukrzycowe zmiany w naczyniach. Jaskra objawia się słabą widocznością skrajnych części obrazu, a w dalszej fazie występowaniem mroczków czy bardzo jasnych obwódek wokół źródeł światła. Chorzy zwykle mają problemy z przystosowaniem się do widzenia w ciemności i coraz częściej boli ich głowa. Zazwyczaj odpowiada za to podwyższone ciśnienie śródgałkowe, co prowadzi do zmian w nerwie wzrokowym, mogących mieć bardzo poważne konsekwencje. Już przy pierwszych objawach trzeba się zdecydować na kompleksowe badanie wzroku i wdrożenie leczenia. Zwykle przyjmuje ono postać kropli obniżających ciśnienie wewnątrzgałkowe, leków poprawiających ukrwienie nerwu wzrokowego, a czasem zabiegów chirurgicznych, poprawiających przepływ płynów w gałce ocznej.

Zaćma

Zwana inaczej kataraktą przejawia się łzawieniem oczu i widzeniem jakby za mgłą albo w kolorowych obwódkach. Prowadzi do zmętnienia soczewki, co skutkuje widzeniem tylko jasnych i ciemnych plam bądź wyłącznie poczucia światła. Prawdopodobnie za zaćmę odpowiadają mechanizmy starzenia się organizmu, będące przyczyną między innymi niewydolności procesu odżywiania soczewki, która traci swoją przejrzystość i elastyczność. Zwykle proces jej mętnienia zaczyna się około 60 roku życia, choć zdarzają się przypadki wystąpienia tej choroby dużo wcześniej. Leczenie polega na zahamowaniu choroby za pomocą odpowiednich kropli, ale jedyną skuteczną i trwałą metodą usunięcia problemu jest zastąpienie soczewki nową, sztuczną. Te najnowsze pozwalają na patrzenie w dal i z bliska nawet bez użycia okularów.

Zwyrodnienie plamki żółtej

Nie jest do końca jasne, dlaczego plamka żółta w naszych oczach ulega tak drastycznej degradacji, przez co zaczynamy widzieć niewyraźnie, z obrazem pofałdowanych brzegów przedmiotów, na które patrzymy. Z czasem na środku pola widzenia pojawia się czarna plama, przez co na wszystko musimy patrzeć bokiem. Lekarze zwracają uwagę na fakt, że choroba ta atakuje zwykle w wieku starczym (choć nie jest to regułą), częściej dotyka palaczy, a jej wystąpieniu sprzyjają zaburzenia przemiany materii i zwiększenie ilości wolnych rodników w organizmie (uszkadzają one struktury oka). Możliwe jest również trwałe uszkodzenie plamki żółtej narażeniem oka na zbyt ostre światło. Leczenie zwyrodnienia zależy od rodzaju choroby i polega na podaniu odpowiednich leków i witamin lub zastosowania terapii fotodynamicznej.

To oczywiście bardzo krótka lista najczęściej spotykanych chorób oczu, która pokazuje jednak jak wiele zagrożeń czeka na nasz narząd wzroku. W swoim życiu możemy się również zetknąć z takimi zaburzeniami jak choćby zwyrodnienie siatkówki, retinopatia cukrzycowa czy zwyrodnienie ciała szklistego. Wiele z tych schorzeń zwiastuje poważniejsze problemy ze zdrowiem, dlatego pamiętajmy o najlepszej metodzie odpowiednio wczesnego wykrycia tychże – tylko badanie wzroku u lekarza okulisty jest w stanie zapewnić nam kompleksową diagnozę i opiekę medyczną.

podobne wpisy

medycyna

Wizyta u ortodonty – co warto wiedzieć?

Jak przygotować się do wizyty? Ile kosztuje? Czym zajmuje się ortodonta i co leczy? Na te i inne pytania odpowiemy w poniższym tekście. Przeczytaj i sprawdź co powinieneś wiedzieć o wizycie u ortodonty.

Czytaj...
medycyna

Jakie objawy ma grzybica?

Jedna z najczęściej spotykanych chorób skóry. Łatwo można zarazić się nią na przykład na basenie, lecz pomimo częstego spotykania, nie każdy wie jakie ma objawy. Przeczytaj i sprawdź jak się chronić i czego unikać.

Czytaj...
Plusssz Junior Multiwitamina
dzieci medycyna polecane

Recepta na regenerację organizmu malucha po chorobie

Za oknem jesień w pełni i coraz częściej witają nas szare i deszczowe poranki. Przy częstych wahaniach temperatury na zewnątrz, ciężko uchronić malucha przed infekcją. Pierwszy kaszel, katar i ból głowy macie już za sobą? Podpowiadamy jak zadbać o odpowiednią regenerację organizmu, która zapobiegnie nawrotom choroby.

Czytaj...