Barwny półświatek Starożytnego Rzymu

 Książka przedstawia właśnie ich – od architektów po vicarii. Nazwy niektórych zawodów brzmią znajomo: wróżbita, nierządnica, uliczny golibroda, chirurg, poczciarz, kosmetyk, sprzedawca gorących przekąsek, winiarz. Były też takie zajęcia, które odeszły w mrok dziejów, na przykład specjalista w dziedzinie… organizacji orgii, dostarczyciel dzikich bestii na igrzyska, wytwórca słynnego sosu garum, czy też sergius orata.

W starożytnym Rzymie pracowali też wędrowni gladiatorzy (i gladiatorki!) oferujący swoje usługi w charakterze ochroniarzy, czy też fachowców od mokrej roboty. Autorka prezentuje również inne nietypowe zawody, mi.in.: organizatorów pokątnych imprez hazardowych, łaziebnych, skrobaczy pleców korzystających z kąpieli, deklamatorów poezji, opowiadaczy wiadomości, skrybów, posłańców, płatnych sztyletników, złodziei kieszonkowych – i wiele innych.
Ten barwny półświatek znany jest nam przelotnie choćby z Quo Vadis, tu jednak poznajemy go dokładniej – ludzie należący doń tworzyli żywą tkankę miasta, ich codzienna harówka stanowiła o jego kolorycie i obliczu.
Vicki Leon
BARWNY PÓŁŚWIATEK STAROŻYTNEGO RZYMU
Tłumaczenie: Sławomir Patlewicz
Wydawca: Bellona 288 stron
format 170×240 mm
oprawa miękka

podobne wpisy

(fem)życie i historie

Trwa finalizacja unikatowej i luksusowej inwestycji Nautic Park na polskim wybrzeżu

Jeszcze w tym roku zakończy się realizacja nadmorskiego projektu apartamentowego Nautic Park. Projekt wyróżnia się nowoczesną i kameralną architekturą z szeregiem udogodnień dla mieszkańców. Budowa powstaje w popularnym kurorcie Darłówko w pierwszej linii brzegowej. O unikatowości inwestycji świadczą zarówno lokalizacja tuż przy plaży, luksusowy poziom wykończenia oraz technika wykonania projektu.

Czytaj...
(fem)życie i historie

Wakacje nad morzem w pandemii – co warto wiedzieć

Urlop i okres wakacyjny to upragniony czas, na który czekamy cały rok. Odpoczynek od pracy, szkoły i codziennych obowiązków należy się każdemu z nas. W czasach pandemii realia wakacyjne są wyjątkowe. Po czasie izolacji i odosobnienia każdy pragnie powrotu do normalności. Polacy kochają wakacje nad morzem. ” Morza szum, ptaków śpiew(…)” to niezapomniane chwile, które […]

Czytaj...
(fem)życie i historie polecane

ZAJC – Rodzinna historia

Jak najlepiej poznać markę? Poznając ludzi, którzy za nią stoją. Historia marek to opowieść o pasji, zaangażowaniu i umiejętnościach. Tak też jest w przypadku poznańskiej firmy ZAJC. 

Czytaj...