Kobiety w Biblii

Książka ma charakter czysto opisowy – jej autor ogranicza się do przytoczenia faktów z życia bohaterek, popartych licznymi cytatami, nie dołączając żadnego własnego komentarza.
Historie te wymagają często osadzenia w pewnym kontekście czy na tle innych wydarzeń, i tak też zostają przedstawione.
Dzięki temu Czytelnik ma sposobność zapoznać się nie tylko z dziejami poszczególnych postaci, ale też z całością wydarzeń opisanych w Biblii. W nielicznych wypadkach, przy opowieściach wyraźnie symbolicznych, zamieszcza również kilka najpopularniejszych interpretacji, dbając przy tym o równowagę między różnymi punktami widzenia.
Przedstawione historie kobiet ze Starego Testamentu zadziwiają swoją wielobarwnością, ale też brutalnością. To właśnie do nich przede wszystkim odnosi się stwierdzenie autora, iż „znajdujemy w nich relacje zarówno o cudownych narodzinach i czynach heroicznych, jak i o oszustwach, intrygach i morderstwach.
Są tu także opowieści o miłości, kazirodztwie, cudzołóstwie, poligamii, a także o krzywdzie wyrządzanej kobietom przez mężczyzn”. Starotestamentowe księgi opowiadają o kobietach o przeróżnym statusie i obyczajowości. Z jednej strony poznajemy na wpół mityczne bohaterki, nieskazitelnych moralnie, takie jak Debora czy Judyta, które w pojedynkę ratowały od zagłady cały naród, a z drugiej strony wiele kobiet niecieszących się dobrą reputacją, które dzięki swojemu sprytowi również zdobyły sobie zasłużone miejsce w historii Izraela. Dowiadujemy się, że trzy „matriarchinie” czy „matki narodów” – Sara, Rebeka i Rachela – były początkowo bezpłodne, ale to one, dzięki boskiej interwencji, stały się pramatkami nie tylko narodu żydowskiego, lecz także wielu innych ludów zamieszkujących bliski wschód. Opowieści o tych kobiet pozwalają na nowo odkryć Stary Testament w całej jego złożoności – nie tylko w wymiarze dosłownym, ale też symbolicznym. Imiona bohaterek mają, bowiem często znaczenie symboliczne, stanowiąc niekiedy klucz do interpretacji.
John Baldock
KOBIETY W BIBLII
Tłumaczenie: Karolina Lossman
Wydawca: Bellona
format 170×240 mm
272 stron
oprawa miękka

podobne wpisy

(fem)życie i historie

Trwa finalizacja unikatowej i luksusowej inwestycji Nautic Park na polskim wybrzeżu

Jeszcze w tym roku zakończy się realizacja nadmorskiego projektu apartamentowego Nautic Park. Projekt wyróżnia się nowoczesną i kameralną architekturą z szeregiem udogodnień dla mieszkańców. Budowa powstaje w popularnym kurorcie Darłówko w pierwszej linii brzegowej. O unikatowości inwestycji świadczą zarówno lokalizacja tuż przy plaży, luksusowy poziom wykończenia oraz technika wykonania projektu.

Czytaj...
(fem)życie i historie

Wakacje nad morzem w pandemii – co warto wiedzieć

Urlop i okres wakacyjny to upragniony czas, na który czekamy cały rok. Odpoczynek od pracy, szkoły i codziennych obowiązków należy się każdemu z nas. W czasach pandemii realia wakacyjne są wyjątkowe. Po czasie izolacji i odosobnienia każdy pragnie powrotu do normalności. Polacy kochają wakacje nad morzem. ” Morza szum, ptaków śpiew(…)” to niezapomniane chwile, które […]

Czytaj...
(fem)życie i historie polecane

ZAJC – Rodzinna historia

Jak najlepiej poznać markę? Poznając ludzi, którzy za nią stoją. Historia marek to opowieść o pasji, zaangażowaniu i umiejętnościach. Tak też jest w przypadku poznańskiej firmy ZAJC. 

Czytaj...