Chiny. Światowe dziedzictwo ludzkości

Wielki Mur Chiński o długości 6300 kilometrów, „Terakotowa Armia”, pogrzebana w ziemi razem z pierwszym cesarzem z dynastii Qin, potężne, majestatyczne pałace cesarzy z dynastii Ming i Qing, świętą górę taoistów Wudang Shan, świętą górę buddystów Emei Shan, stworzony setek lat temu system irygacyjny Dujianyan, wspaniały rezerwat przyrody Huanglong, klasyczne ogrody miasta Suzhou itp., itd.
Wszystkie te skarby kultury i przyrody to dziedzictwo narodu chińskiego i całego świata. W 1972 roku w czasie siedemnastej konferencji UNESCO w Paryżu przyjęto konwencję o Ochronie Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Ludzkości.
Trzydzieści dwa lata wytrwałej pracy w tej dziedzinie, przyniosło wspaniale rezultaty na całym świecie. Międzynarodowa społeczność uratowała przed zniszczeniem, zabezpieczyła, czy po prostu wprowadziła na listę UNESCO wiele niezwykłych zabytków kultury i pomników przyrody. W 1985 roku Chiny podpisały paryską konwencje, a do czerwca 2004 roku ponad 177 krajów z całego świata, przyłączyło się do tego niezwykłego ruchu.
 Na listę Światowego Dziedzictwa wprowadzono 754 obiektów kulturowych i przyrodniczych, z czego 29 znajduje się w Chinach.
Artykuły, mapy i liczne ilustracje znajdujące się w tym albumie mają za zadanie w możliwie pełny sposób, ukazać 29 znajdujących się na terytorium Chin obiektów Światowego Dziedzictwa. Każdy jest dokładnie opisany pod względem geograficznym, historycznym, naukowym, artystycznym i ochrony środowiska.
CHINY. ŚWIATOWE DZIEDZICTWO LUDZKOŚCI
Tłumaczenie: Piotr Cieśla
Wydawca: Bellona
188 stron
format 205×295 mm
oprawa twarda
cena det. 65,00 zł

podobne wpisy

(fem)życie i historie

Trwa finalizacja unikatowej i luksusowej inwestycji Nautic Park na polskim wybrzeżu

Jeszcze w tym roku zakończy się realizacja nadmorskiego projektu apartamentowego Nautic Park. Projekt wyróżnia się nowoczesną i kameralną architekturą z szeregiem udogodnień dla mieszkańców. Budowa powstaje w popularnym kurorcie Darłówko w pierwszej linii brzegowej. O unikatowości inwestycji świadczą zarówno lokalizacja tuż przy plaży, luksusowy poziom wykończenia oraz technika wykonania projektu.

Czytaj...
(fem)życie i historie

Wakacje nad morzem w pandemii – co warto wiedzieć

Urlop i okres wakacyjny to upragniony czas, na który czekamy cały rok. Odpoczynek od pracy, szkoły i codziennych obowiązków należy się każdemu z nas. W czasach pandemii realia wakacyjne są wyjątkowe. Po czasie izolacji i odosobnienia każdy pragnie powrotu do normalności. Polacy kochają wakacje nad morzem. ” Morza szum, ptaków śpiew(…)” to niezapomniane chwile, które […]

Czytaj...
(fem)życie i historie polecane

ZAJC – Rodzinna historia

Jak najlepiej poznać markę? Poznając ludzi, którzy za nią stoją. Historia marek to opowieść o pasji, zaangażowaniu i umiejętnościach. Tak też jest w przypadku poznańskiej firmy ZAJC. 

Czytaj...