W co bawić się z 5-cio latkiem?

Kiedy na zewnątrz szaro i zimno, dzieci nudzą się i marudzą, szukając nowych rozrywek. Warto im w tym pomóc. Mniejsze dzieci z pewnością zadowolą się najprostszymi zabawkami, ale już dzieci 5, 6-letnie są bardziej wymagające. W co można pobawić się z latoroślą?

Rozbudzaj wyobraźnię 

Przede wszystkim, by efektywnie spędzać czas z maluchem, trzeba uświadomić sobie, że wyobraźnia dziecka jest znacznie bardziej rozwinięta niż nasza. Dorośli ograniczają swoją wyobraźnię, dzieci natomiast potrafią tchnąć życie w zwykłego pluszaka, zbudować domki drewniane z zapałek czy wybudować prawdziwy zamek z drewnianych klocków. Warto postarać się o to, by czas spędzony z dzieckiem był czasem, który wpłynie na malucha stymulująco. Dzisiaj na rynku dostępnych jest całe mnóstwo zabawek rozwijających kreatywność dziecka już od najmłodszych lat. Inwencja twórcza dziecka do prawidłowego rozwoju potrzebuje stymulacji. Zadaniem rodzica czy opiekuna jest rozbudzanie wyobraźni i kreatywności malucha.

pexels-photo-128893

Zabawki kreatywne

Kreatywne zabawki, które dzisiaj we wszystkich kolorach tęczy dostępne są w sklepach, nie tylko zapewniają maluchom wiele godzin wspaniałej rozrywki, działają też edukacyjnie. Stymulują rozwój dziecka, rozwijają jego umiejętności i zdolności, a do tego pozwalają na wczesne wykrycie predyspozycji i talentów, które warto rozwijać od najmłodszych lat. Zabawki kreatywne są dostosowane do konkretnego wieku dziecka, do poziomu jego rozwoju. Wspierają jego wzrost, rozwijają percepcję i pozwalają na wykorzystanie naturalnej wyobraźni malucha.

Więcej ruchu!

Naturalną czynnością dziecka jest ruch. Maluchy nie zainteresują się raczej statyczną zabawą, która będzie od nich wymagać kilkugodzinnego siedzenia w jednym miejscu. Chętnie jednak zajmą się zabawą, która będzie wymagała od nich choć minimalnego ruchu i aktywności. Wyjątkiem są tutaj zabawy plastyczne. Dzieci chętnie dają upust swojej kreatywności właśnie poprzez sztukę. Sztuka jest doskonałym sposobem na usprawnienie rozwoju dziecka, warto więc sięgać po zabawę z plastyką czy z muzyką, zwłaszcza w zimne, jesienne dni, kiedy zabawa na zewnątrz skończyłaby się co najmniej wielkim katarem.

Nauka obowiązków

Dzieci są niezwykle wymagające, jeśli chodzi o zagospodarowanie wolnego czasu. Warto od najmłodszych lat uczyć ich efektywnego jego spędzania. Można tez włączać ich w codzienne obowiązki, oczywiście na miarę ich możliwości. Nic nie stoi na przeszkodzie, by pięciolatek poukładał łyżeczki na stole przed deserem. Oprócz tego, że nauczy się obowiązkowości, to będzie traktował to jako świetną i „dorosłą” zabawę.

podobne wpisy

Wodne przygody w kaloszach
dzieci

Wodne przygody w kaloszach

Kalosze dziecięce, znane również jako gumowce, są niezastąpione podczas deszczowych dni i zabaw w wodzie. Dzieci uwielbiają skakać po kałużach, biegać po mokrej plaży i odkrywać tajemnice strumieni. Kalosze nie tylko chronią stopy przed przemoczeniem, ale także dodają radości każdej wodnej przygodzie. W tym artykule przedstawiamy pomysły na zabawy wodne, w których dzieci mogą uczestniczyć, […]

Czytaj...
Pomóż dziecku radzić sobie z emocjami. Sięgnij po gry terapeutyczne i nie tylko
dzieci

Pomóż dziecku radzić sobie z emocjami. Sięgnij po gry terapeutyczne i nie tylko

W delikatnym procesie, kiedy młody umysł stara się zrozumieć i nazwać to, co czuje, nauka poprzez zabawę jest wyjątkowo cennym narzędziem. Ale jak w przystępny i jednocześnie efektywny sposób wspierać dzieci w odkrywaniu i radzeniu sobie z ich emocjami? Odpowiedzią są gry terapeutyczne oraz bajki, zarówno te tradycyjne, jak i te dostępne w formie audiobooków, […]

Czytaj...
dzieci

Dla małych odkrywców – spacerowy krem na każdą pogodę!

Za oknem jesień – deszcz przeplata się ze słońcem, a Ty potrzebujesz kremu dla Twojego malucha, który sprawdzi się w każdą pogodę. Szukasz naturalnej receptury i składu zawierającego wysokiej jakości filtry mineralne. Znamy rozwiązanie! Eksperci MomMe wiedzą jak ważne jest zabezpieczenie delikatnej buzi dziecka przed słońcem, wiatrem, mrozem i wilgocią.

Czytaj...