Leczenie atopowego zapalenia skóry

0

Jednym z typowych schorzeń XXI wieku jest atopowe zapalenie skóry. Warto wiedzieć jak sobie z nim radzić.

Czym jest AZS

 AZS, czyli atopowe zapalenie skóry to schorzenie, które może dotykać osoby w każdym wieku, często jednak objawy pojawiają się w bardzo wczesnym dzieciństwie. Nie są wyjaśnione przyczyny choroby – lekarze podają czynniki, które podrażniają skórę, na przykład kurz, chlor, składniki pożywienia. Wskazuje się jednak, że sama skłonność do AZS może mieć podłoże genetyczne, stąd tak duże problemy w leczeniu choroby.

fotolia_101365024_subscription_monthly_m-2

Jak się leczyć

 Żeby podjąć skuteczną walkę z AZS, przede wszystkim należy poddać się diagnostyce w gabinecie lekarza. Co może w nas wzbudzić na tyle duży niepokój, żeby udać się do przychodni? W przebiegu AZS zauważyć można postępujące zmiany na skórze. Najpierw jest ona zaczerwieniona, swędzi, charakteryzuje się dużym stopniem wysuszenia. Tak podrażniona skóra pęka, tworzą się małe ranki, często dochodzi do zakażeń bakteryjnych.

Leczenie AZS jest wielowymiarowe – składa się na nie stosowanie środków farmakologicznych, odpowiednio dobranych kosmetyków pielęgnacyjnych oraz profilaktyka, polegająca na ograniczeniu bądź całkowitym wykluczeniu kontaktu z potencjalnymi alergenami. Lekarze mówią też coraz częściej o podawaniu probiotyków, które działają pozytywnie na organizm przy łagodzeniu alergii.

W leczeniu AZS stosuje się leki przeciwzapalne, immunosupresyjne oraz sterydowe, przy ostrzejszej postaci choroby. Do pielęgnacji skóry wykorzystywać można takie środki jak produkty z gamy kosmetyków Latopic. Emulsje i żele do mycia mają działanie łagodzące, przeciwświądowe, a także przeciwbakteryjne. Pomagają przerwać tak zwane błędne koło atopowego zapalenia skóry. Polega ono na tym, że podrażniona skóra swędzi, przez co chory zaczyna rozdrapywać rany, rozwija się stan zapalny, który jeszcze bardziej podrażnia zniszczoną już skórę – w efekcie naskórek swędzi jeszcze bardziej, znowu powstają kolejne ranki… Dlatego tak trudno jest wyleczyć AZS.

Więcej informacji na temat produktów Latopic dostępnych jest na stronie www.latopic.pl. Warto zainteresować się nimi pod kątem walki z atopowym zapaleniem skóry – są one dostępne w aptekach, bez recepty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here