Białko chroniące kobiety przed zawałem

 

CRP jak jest proteiną, markerem rosnącym przy zapaleniu. Tak się dzieje w stanach ostrych infekcyjnych, natomiast przewlekle podwyższony wskaźnik CRP może wskazywać na ryzyko ze strony chorób serca. Zapalenie jako czynnik odgrywa pewną rolę w ataku serca, czy udarach – twierdzą badacze.

"W swoich badaniu chcieliśmy udowodnić, że częste pomiary CRP u zdrowych, w średnim wieku osób jest swego rodzaju zapobieganiem epizodom sercowo-naczyniowym" powiedział dla Reuters dr Paul M. Ridker. Jednakże dodał, że marker CRP jest czynnikiem niezbyt specyficznym dla chorób sercowych, lecz głównym celem jest zmniejszenie ryzyka śmierci. Tak samo w Stanach jak u nas najwyższa śmiertelność jest z powodów krążeniowych, drugie miejsca zajmują nowotwory.

W obecnym badaniu dr Ridker wraz ze swoimi współpracownikami z Brigham and Women’s Hospital w Bostonie, Massachusetts przeanalizowali białko CRP jako marker w przewidywaniu chorób układu krążenia, a także jako marker nowotworowy w grupie 1286 zdrowych kobiet.

Połowa z obserwowanych kobiet w przeciągu 58 miesięcy zachorowała na chorobę krążeniową lub miała rozpoznany nowotwór – podaje raport opublikowany 2 kwietnia w Annals of Internal Medicine.

Badacze odkryli pewne powiązania pomiędzy chorobą serca, czy nowotworem, a poziomem CRP u tych kobiet. "Lecz większe, istotne statystycznie powiązania były pomiędzy wyższym poziomem CRP, a chorobami krążenia, co sugeruję przydatność wskaźnika CRP w przewidywaniu choroby" – powiedział Ridker.

Mamy nadzieję, że CRP okaże się "Świętym Gralem" dla kardiologii, będzie szczególnie zalecane osobą z podwyższonym ryzykiem ataku serca, czy udaru – dodali autorzy badania. Wartym odnotowania jest fakt, że połowa badanych, u których wystąpił epizod sercowy, czy wylew była osoba młodą z prawidłowym poziomem cholesterolu.

 

Źródło: Annals of Internal Medicine 2002;136:529-533
Artykuł pochodzi ze strony: http://www.erodzina.com/index.php?id=2,957,0,0,1,0 

 

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Najpopularniejsze telefony w 2021

0 Comments

No Comment.

podobne wpisy

(fem)zdrowie

Sesja zimowa – to nie musi być trudne!

  Kiedy dni są krótkie, przyroda dawno już zapadła w sen zimowy, a pogoda zachęca do skulenia się pod kocem z kubkiem herbaty, trudno jest skupić się na nauce. Co w takich okolicznościach możemy zrobić, aby wspierać koncentrację i z energią podejmować codzienne wyzwania? Istnieją sposoby, które zmotywują studentów do wielkich czynów!

  Czytaj...
  (fem)zdrowie

  Jak zabrać się za realizację postanowień noworocznych związanych z odchudzaniem?

   Często nie zdajemy sobie sprawy, że problem nie polega na tym, że nie potrafimy dotrzymać postanowień noworocznych. Wyznaczając cele, upewnij się, że rzeczywiście są konkretne, osiągalne, mierzalne, osadzone w czasie i realistyczne. W przeciwnym razie narażasz się na spadek motywacji i bolesną porażkę. Sprawdź, jak wdrożyć i utrzymać postanowienia związane z odchudzaniem!

   Czytaj...
   (fem)zdrowie

   JAK PRAWIDŁOWO MYĆ RĘCE?

    Badania wskazują, że ponad 90 proc. Polaków myje ręce źle: za rzadko, niedokładnie, za krótko (przeważnie około 5 sekund), bez użycia właściwych środków higienicznych. Tymczasem wystarczy 30 sekund i odrobina skrupulatności, żeby pozbyć się z dłoni bakterii i drobnoustrojów. Tak, to nie mit! 30 sekund może wpłynąć na Twoje zdrowie! Warto wyrobić sobie ten nawyk […]

    Czytaj...