Białko chroniące kobiety przed zawałem

 

CRP jak jest proteiną, markerem rosnącym przy zapaleniu. Tak się dzieje w stanach ostrych infekcyjnych, natomiast przewlekle podwyższony wskaźnik CRP może wskazywać na ryzyko ze strony chorób serca. Zapalenie jako czynnik odgrywa pewną rolę w ataku serca, czy udarach – twierdzą badacze.

"W swoich badaniu chcieliśmy udowodnić, że częste pomiary CRP u zdrowych, w średnim wieku osób jest swego rodzaju zapobieganiem epizodom sercowo-naczyniowym" powiedział dla Reuters dr Paul M. Ridker. Jednakże dodał, że marker CRP jest czynnikiem niezbyt specyficznym dla chorób sercowych, lecz głównym celem jest zmniejszenie ryzyka śmierci. Tak samo w Stanach jak u nas najwyższa śmiertelność jest z powodów krążeniowych, drugie miejsca zajmują nowotwory.

W obecnym badaniu dr Ridker wraz ze swoimi współpracownikami z Brigham and Women’s Hospital w Bostonie, Massachusetts przeanalizowali białko CRP jako marker w przewidywaniu chorób układu krążenia, a także jako marker nowotworowy w grupie 1286 zdrowych kobiet.

Połowa z obserwowanych kobiet w przeciągu 58 miesięcy zachorowała na chorobę krążeniową lub miała rozpoznany nowotwór – podaje raport opublikowany 2 kwietnia w Annals of Internal Medicine.

Badacze odkryli pewne powiązania pomiędzy chorobą serca, czy nowotworem, a poziomem CRP u tych kobiet. "Lecz większe, istotne statystycznie powiązania były pomiędzy wyższym poziomem CRP, a chorobami krążenia, co sugeruję przydatność wskaźnika CRP w przewidywaniu choroby" – powiedział Ridker.

Mamy nadzieję, że CRP okaże się "Świętym Gralem" dla kardiologii, będzie szczególnie zalecane osobą z podwyższonym ryzykiem ataku serca, czy udaru – dodali autorzy badania. Wartym odnotowania jest fakt, że połowa badanych, u których wystąpił epizod sercowy, czy wylew była osoba młodą z prawidłowym poziomem cholesterolu.

 

Źródło: Annals of Internal Medicine 2002;136:529-533
Artykuł pochodzi ze strony: http://www.erodzina.com/index.php?id=2,957,0,0,1,0 

 

 

podobne wpisy

(fem)zdrowie

Active Mind Complex  – nowość od Herbalife wspierająca pracę mózgu

Blisko 3/4 Polaków przyznaje się do problemów z koncentracją i zapamiętywaniem informacji. Sprawności umysłowej nie pomaga codzienny stres, przemęczenie, nadmiar obowiązków. Co więcej, problem ten dotyka wszystkie grupy wiekowe. Odpowiednia dieta, suplementacja i ruch mogą wspomóc pracę mózgu i poprawić nasze codzienne funkcjonowanie.

Czytaj...
(fem)zdrowie odżywianie

MRP, czyli o posiłkach w proszku i jedzeniu przyszłości…

MRP  Meal Replacement Powders to odżywcze, wieloskładnikowe, zbilansowane produkty spożywcze w postaci proszku lub formie stałej jako batonik. Posiłki w proszku są tak skomponowane, że mogą zastąpić pełnowartościowy posiłek. Zawierają wszystkie niezbędne, właściwe dla danego dania witaminy, mikroelementy oraz wszelkie niezbędne substancje odżywcze, jakie ludzki organizm potrzebuje do codziennego funkcjonowania. 

Czytaj...
(fem)zdrowie

Otwarcie Laboratorium Centralnego DIAGNOSTYKA

DIAGNOSTYKA to największa, ogólnopolska sieć laboratoriów medycznych. Od ponad 20 lat nieustannie stawia na rozwój oraz najwyższą jakość proponowanych badań i usług.  To 180 nowoczesnych laboratoriów, 7000 wykwalifikowanych pracowników i 1000 punktów pobrań dedykowanych bezpośredniej obsłudze pacjentów. Czy wiesz, że tylko w ubiegłym roku w laboratoriach DIAGNOSTYKA wykonano łącznie ponad 120 milionów badań?

Czytaj...