Piękny uśmiech

 

Wszyscy wiedzą ,że trzeba myć zęby co najmniej dwa razy dziennie. W przeciwnym razie grozi nam próchnica i schorzenia dziąseł. Do higieny jamy ustnej służą różne preparaty i przyrządy. Oto miniprzewdonik, jak i czym myć zęby.

SZCZOTKI I PASTY

Dobra szczoteczka powinna mieć: elastyczne, sztuczne, średnio twarde włosie ułożone w pęczki, główkę, obejmującą 3 przylegające do siebie zęby, rączką o długości 15 – 17cm. Dla dorosłych i 11 – 13cm. dla dzieci, zaokrąglone końca włosia. Jest wiele rodzajów szczoteczek. Mogą one być elektryczne (Oral B), na baterie (np. Colgate), manualne z wymienianymi końcówkami (np. Frisadent med5).

 

Każda pasta powinna zawierać fluor, który pomaga zapobiegać próchnicy oraz środki czyszczące. W niektórych znajdują się dodatkowe substancje np. wyciągi ziołowe oraz środki bakteriobójcze czy wybielające.

 

Raz na tydzień warto użyć specjalnego żelu (np. Elmex), który zawiera większą dawkę fluoru niż normalna pasta. Taki zabieg domowej fluoryzacji skutecznie pomaga zapobiegać próchnicy i znosi nadwrażliwość zębów.

NICI I PŁUKANKI

W zestawie do codziennej pielęgnacji zębów powinny się znaleźć nici dentystyczne. Mają one różne smaki, są woskowane lub nie, często pokryte fluorem. Po wyszczotkowaniu zębów czyści się nimi przestrzenie międzyzębowe, przesuwając nitkę z góry na dół. Nici, np. SatinFloss Oral-B, wykonane są z elastycznego i mocnego nylonu.Uwaga! Używanie nici wcale nie jest proste, dlatego naukę stosowania nici trzeba zacząć jak najwcześniej.

 

Płukanki do ust (np. Colgate, Elmex) mają właściwości bakteriobójcze. Płukanie usuwa resztki pożywienia i pomaga pozbyć się osadu. Stosuje się je zwykle po umyciu zębów.

 

Irygatory (np. Waterpick, ok. 200 zł) to urządzenia, które służą do wypłukiwania osadu z przestrzeni międzyzębowych i miejsc trudno dostępnych, a także masują dziąsła, poprawiając w ten sposób ich ukrwienie. Irygatorów używa się po wyszczotkowaniu zębów. Urządzenia te polecane są zwłaszcza osobom, które noszą aparaty na zębach.

Gdy masz nadwrażliwe zęby, sięgnij po specjalne preparaty w formia past, żelów, sprayów (np. GreenOr, Sensikin). Zawierają substancje znoszące ból i wzmacniające szkliwo.

 

 

Źródło: Tina Nr 35 – 25 sierpnia 2004

Artykuł pochodzi ze strony: http://www.erodzina.com/index.php?id=49,571,0,0,1,0 

 

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Najpopularniejsze telefony w 2021

0 Comments

No Comment.

podobne wpisy

(fem)zdrowie

Sesja zimowa – to nie musi być trudne!

  Kiedy dni są krótkie, przyroda dawno już zapadła w sen zimowy, a pogoda zachęca do skulenia się pod kocem z kubkiem herbaty, trudno jest skupić się na nauce. Co w takich okolicznościach możemy zrobić, aby wspierać koncentrację i z energią podejmować codzienne wyzwania? Istnieją sposoby, które zmotywują studentów do wielkich czynów!

  Czytaj...
  (fem)zdrowie

  Jak zabrać się za realizację postanowień noworocznych związanych z odchudzaniem?

   Często nie zdajemy sobie sprawy, że problem nie polega na tym, że nie potrafimy dotrzymać postanowień noworocznych. Wyznaczając cele, upewnij się, że rzeczywiście są konkretne, osiągalne, mierzalne, osadzone w czasie i realistyczne. W przeciwnym razie narażasz się na spadek motywacji i bolesną porażkę. Sprawdź, jak wdrożyć i utrzymać postanowienia związane z odchudzaniem!

   Czytaj...
   (fem)zdrowie

   JAK PRAWIDŁOWO MYĆ RĘCE?

    Badania wskazują, że ponad 90 proc. Polaków myje ręce źle: za rzadko, niedokładnie, za krótko (przeważnie około 5 sekund), bez użycia właściwych środków higienicznych. Tymczasem wystarczy 30 sekund i odrobina skrupulatności, żeby pozbyć się z dłoni bakterii i drobnoustrojów. Tak, to nie mit! 30 sekund może wpłynąć na Twoje zdrowie! Warto wyrobić sobie ten nawyk […]

    Czytaj...