Piękny uśmiech

 

Wszyscy wiedzą ,że trzeba myć zęby co najmniej dwa razy dziennie. W przeciwnym razie grozi nam próchnica i schorzenia dziąseł. Do higieny jamy ustnej służą różne preparaty i przyrządy. Oto miniprzewdonik, jak i czym myć zęby.

SZCZOTKI I PASTY

Dobra szczoteczka powinna mieć: elastyczne, sztuczne, średnio twarde włosie ułożone w pęczki, główkę, obejmującą 3 przylegające do siebie zęby, rączką o długości 15 – 17cm. Dla dorosłych i 11 – 13cm. dla dzieci, zaokrąglone końca włosia. Jest wiele rodzajów szczoteczek. Mogą one być elektryczne (Oral B), na baterie (np. Colgate), manualne z wymienianymi końcówkami (np. Frisadent med5).

 

Każda pasta powinna zawierać fluor, który pomaga zapobiegać próchnicy oraz środki czyszczące. W niektórych znajdują się dodatkowe substancje np. wyciągi ziołowe oraz środki bakteriobójcze czy wybielające.

 

Raz na tydzień warto użyć specjalnego żelu (np. Elmex), który zawiera większą dawkę fluoru niż normalna pasta. Taki zabieg domowej fluoryzacji skutecznie pomaga zapobiegać próchnicy i znosi nadwrażliwość zębów.

NICI I PŁUKANKI

W zestawie do codziennej pielęgnacji zębów powinny się znaleźć nici dentystyczne. Mają one różne smaki, są woskowane lub nie, często pokryte fluorem. Po wyszczotkowaniu zębów czyści się nimi przestrzenie międzyzębowe, przesuwając nitkę z góry na dół. Nici, np. SatinFloss Oral-B, wykonane są z elastycznego i mocnego nylonu.Uwaga! Używanie nici wcale nie jest proste, dlatego naukę stosowania nici trzeba zacząć jak najwcześniej.

 

Płukanki do ust (np. Colgate, Elmex) mają właściwości bakteriobójcze. Płukanie usuwa resztki pożywienia i pomaga pozbyć się osadu. Stosuje się je zwykle po umyciu zębów.

 

Irygatory (np. Waterpick, ok. 200 zł) to urządzenia, które służą do wypłukiwania osadu z przestrzeni międzyzębowych i miejsc trudno dostępnych, a także masują dziąsła, poprawiając w ten sposób ich ukrwienie. Irygatorów używa się po wyszczotkowaniu zębów. Urządzenia te polecane są zwłaszcza osobom, które noszą aparaty na zębach.

Gdy masz nadwrażliwe zęby, sięgnij po specjalne preparaty w formia past, żelów, sprayów (np. GreenOr, Sensikin). Zawierają substancje znoszące ból i wzmacniające szkliwo.

 

 

Źródło: Tina Nr 35 – 25 sierpnia 2004

Artykuł pochodzi ze strony: http://www.erodzina.com/index.php?id=49,571,0,0,1,0 

 

 

podobne wpisy

(fem)zdrowie

Active Mind Complex  – nowość od Herbalife wspierająca pracę mózgu

Blisko 3/4 Polaków przyznaje się do problemów z koncentracją i zapamiętywaniem informacji. Sprawności umysłowej nie pomaga codzienny stres, przemęczenie, nadmiar obowiązków. Co więcej, problem ten dotyka wszystkie grupy wiekowe. Odpowiednia dieta, suplementacja i ruch mogą wspomóc pracę mózgu i poprawić nasze codzienne funkcjonowanie.

Czytaj...
(fem)zdrowie odżywianie

MRP, czyli o posiłkach w proszku i jedzeniu przyszłości…

MRP  Meal Replacement Powders to odżywcze, wieloskładnikowe, zbilansowane produkty spożywcze w postaci proszku lub formie stałej jako batonik. Posiłki w proszku są tak skomponowane, że mogą zastąpić pełnowartościowy posiłek. Zawierają wszystkie niezbędne, właściwe dla danego dania witaminy, mikroelementy oraz wszelkie niezbędne substancje odżywcze, jakie ludzki organizm potrzebuje do codziennego funkcjonowania. 

Czytaj...
(fem)zdrowie

Otwarcie Laboratorium Centralnego DIAGNOSTYKA

DIAGNOSTYKA to największa, ogólnopolska sieć laboratoriów medycznych. Od ponad 20 lat nieustannie stawia na rozwój oraz najwyższą jakość proponowanych badań i usług.  To 180 nowoczesnych laboratoriów, 7000 wykwalifikowanych pracowników i 1000 punktów pobrań dedykowanych bezpośredniej obsłudze pacjentów. Czy wiesz, że tylko w ubiegłym roku w laboratoriach DIAGNOSTYKA wykonano łącznie ponad 120 milionów badań?

Czytaj...