Co jest ważne dla rozkwitu osobowości Twojego dziecka?

0

Otóż, dla prawidłowego rozwoju osobowości Twojego malucha, niezbędne jest stałe zapewnianie go o Twojej miłości, bez względu na to, co się wydarzy.
Zatem przytulaj je, obdarzaj pieszczotami, zapewniaj o swojej miłości gestami. Jest to dla niego niezwykle ważne i będzie miało odbicie w przyszłości.
 
Dziecko potrzebuje i wręcz pragnie bliskości, a kto ma mu ją zapewnić, jak nie Ty? Jeśli podarujesz mu swoją bliskość, będzie czuło się wspaniale i miało pewność, że jest dla Ciebie ważne. Okazując mu swoje ciepło i pozwalając doświadczyć
Twojej bliskości, dotyku, będzie przekonane o tym, że poświęcasz mu w pełni swoją uwagę i skupiasz się wyłącznie na nim. Twoja pociech będzie odczuwać pozytywne uczucia, jakie do niej kierujesz, a to jest niezwykle ważne. Toteż nie zaniedbuj takiego kontaktu z nim.
Znajdź dla niego czas pośród wielu obowiązków, zabiegania, niedokończonej pracy z poprzedniego dnia. Ono na to zasługuje i Ty zasługujesz na jego uśmiech, iskierki w oczach, wdzięczność za Twoją obecność.
Bo nic tak nie cieszy jak uśmiech dziecka.
 
Nawet, jeśli Twoje dziecko zdenerwuje Cię, będzie rozpierała je energia w momencie, kiedy będziesz marzyć tylko o tym, by się wreszcie porządnie wyspać, to nie dawaj mu odczuć, że go nie kochasz, że nie zasługuje na Twoją miłość.
Bo powinno na nią zawsze zasługiwać, bez względu na to, co zrobi, jak będzie się zachowywało. Kochaj je po prostu za to, że JEST, a nie za to, jak się zachowuje. Kochaj je bezwarunkowo, bez względu a to, czy pobrudziło spodenki, było niegrzeczne w przedszkolu, dostało zły stopień, czy stłukło szklankę. I to jest tak bardzo istotne, by mogło w pełni rozwinąć swoją osobowość.
Nawet, kiedy musisz je ukarać, nadal zapewniaj o swojej miłości. Wtedy będzie ufać Ci bezgranicznie, będzie wiedziało, że o wszystkim może z Tobą porozmawiać. Wtedy samo przyjdzie do Ciebie z problemem, ze złym wybrykiem, przyzna sie do winy bez przymusu.
 
Tak samo jak powinieneś darzyć je bezwarunkową miłością, to również w takim samym stopniu powinieneś znajdywać czas na pieszczoty, przytulanki, czy pogłaskanie dziecka po głowie. Nic Cię to nie będzie kosztowało, a przyniesie nieocenione korzyści.
Przytulaj swoją pociechę, wtedy, gdy masz do tego powód, ale również postępuj tak, gdy go nie ma. Dziecko nie musi sobie zasłużyć na Twoją miłość. Powinno być kochane za to, że jest.
 
Pamiętaj, by zawsze w takim samym stopniu okazywać mu uczucia. Bez względu na to, czy jest chore, coś mu się stało, jest niegrzeczne, czy spokojne, potulne i posłuszne.
Musi być zapewnione o stałości Twoich uczuć, bo w innym razie, będzie wykorzystywać pewne sytuacje, by coś osiągnąć, np. stale będzie udawać, że coś je boli i przez to nie wyślesz je do przedszkola, itp.
Dziecko powinno wiedzieć, że nie musi specjalnie się starać o to, byś okazał mu troskę i miłość.
 
Kiedy dziecko samo przychodzi przytulić się do Ciebie, to nie zbywaj go. Bo jeśli kilkakrotnie to się powtórzy, to już nigdy nie będzie spontanicznie dzielić się z Tobą swoimi radościami i smutkami, a to przyczyni sie do stopniowego zaniknięcia ciepłych relacji między Tobą a nim.
 
Dziecko mając dobre wsparcie emocjonalne w domu, prawidłowo zbuduje swoją tożsamość. Będzie potrafiło wyrażać swoje uczucia i jasno komunikować, co sprawia mu radość, a co przynosi smutek.
To jest bardzo ważne w relacjach z innymi dziećmi i dorosłymi. Jest ważne w szybkim usamodzielnieniu się, ukształtowaniu silnego charakteru i zbudowaniu sobie przez dziecko, a później nastolatka i dorosłego, prawidłowego systemu wartości, które będą prowadziły do szczęścia i poczucia spełnienia.
 

Artykuł pochodzi ze strony www.porady.implesite.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here