Co każdy rodzic powinien wiedzieć o nawodnieniu noworodka i niemowlaka?

Odpowiednie nawodnienie organizmu to jeden z filarów zdrowia i dobrego samopoczucia każdego z nas, jednak szczególnie duże znaczenie ma ono w przypadku niemowląt. Karolina Możdżeń, magister psychodietetyki i dietetyki klinicznej, ekspert marki Mama i ja wyjaśnia, jak zadbać o prawidłową podaż płynów u najmłodszych, a także mam karmiących piersią i kobiet w ciąży.

Lekarze i specjaliści od żywienia są zgodni, że dbałość o ilość i jakość spożywanych napojów powinna być ważna dla osób w każdym wieku, jednak w przypadku niemowląt, młodych mam i kobiet w ciąży jest to priorytet. Co zatem robić, aby organizm był prawidłowo nawodniony? Przede wszystkim zadbać o dobre nawyki, najlepiej od najwcześniejszych lat. Zapotrzebowanie na wodę zmienia się w różnych okresach życia człowieka i zależy od wielu aspektów, w tym wieku, płci, stanu zdrowia i aktywności fizycznej. Najmłodsze dzieci, od urodzenia do 6 miesiąca życia, w przeliczeniu na masę ciała, potrzebują stosunkowo dużo płynów, jednak należy pamiętać, że w ich przypadku dopajanie nie jest wskazane. Wszystkie potrzeby zaspokaja pokarm matki lub mleko modyfikowane, dlatego zalecane jest karmienie na żądanie i przystawianie do piersi bądź podawanie butelki zawsze wtedy, gdy dziecko tego potrzebuje, wyjaśnia Karolina Możdżeń, magister psychodietetyki i dietetyki klinicznej, ekspert marki Mama i ja. 

Nawodnienie niemowląt po 6 miesiącu życia

Podawanie niewielkich ilości wody, herbatek ziołowych czy rozcieńczonego, niesłodzonego soku można rozpocząć dopiero wraz z rozszerzaniem diety, czyli w drugim półroczu życia niemowlęcia. Wykształcenie u dziecka nawyku picia wody ma kluczowe znaczenie dla jego zdrowia i kondycji, warto zatem położyć nacisk na tę kwestię od samego początku. Nie należy podawać maluchom słodzonych produktów do picia, bo młody organizm wcale ich nie potrzebuje. Wręcz przeciwnie: podawanie przez cały dzień słodkich soczków i napojów może skutkować zmniejszeniem apetytu, zwiększyć ryzyko wystąpienia otyłości i cukrzycy w przyszłości, a także powodować biegunki. Maluszkom warto podawać wodę dedykowaną ich potrzebom, przebadaną przez specjalistyczne instytuty, jak np. niegazowaną, niskosodową wodę źródlaną Mama i ja, tłumaczy specjalistka. Wprowadzając wodę do diety niemowlęcia, trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość i pamiętać, że zanim dziecko się przyzwyczai do jej smaku, może potrzebować kilkunastu prób jej podania, dodaje ekspertka marki Mama i ja. 

Ile wody potrzebują dzieci?

Jak obliczyć zapotrzebowanie malucha na płyny?  Ogólna zasada głosi, że dziecko ważące poniżej 10 kg potrzebuje 100 ml wody dziennie na każdy kilogram masy ciała. Mowa tutaj o dzieciach powyżej 6 miesiąca życia, bo młodszym niemowlętom wystarcza woda zawarta w mleku. Maluchy o wadze 10 – 20 kg wymagają podaży 1000 ml wody dziennie + 50 ml na każdy kilogram powyżej 10 kg. Natomiast dzieci ważące powyżej 20 kg powinny codziennie otrzymywać 1500 ml wody dziennie + 20 ml na każdy kilogram powyżej 20 kg, mówi Karolina Możdżeń. Zalecane ilości nie są sztywne i jeżeli dziecko chce pić więcej, to nie ma przeszkód, by tak właśnie było. W upalne, letnie dni także warto przewidzieć dodatkową porcję mleka dla niemowląt, a dzieciom starszym zapewnić stały dostęp do wody. Pozostając w temacie zapotrzebowania na płyny, należy także podkreślić, że źródłem wody w diecie jest nie tylko ta, podawana w formie napoju. Organizm czerpie ją również z posiłków, na przykład kaszek czy zupek, więc także one powinny być przygotowywane na wodzie dobrej jakości, najlepiej źródlanejo niskiej zawartości minerałów i sodu, dodaje ekspertka marki Mama i ja. 

Nie tylko dzieci, czyli kilka słów o nawodnieniu mamy

Warto zaznaczyć również, że choć optymalne nawodnienie dziecka jest dla każdej mamy sprawą kluczową, to nie powinna ona zapominać również o sobie. W przypadku kobiet rekomenduje się spożywanie około 2 litrów wody dziennie. Ilość ta powinna zostać zwiększona do 3 litrów w upalne dni i w sytuacji, gdy mama karmi dziecko piersią i tym samym musi mieć na względzie produkcję naturalnego pokarmu, mówi Karolina Możdżeń. O zwiększonym zapotrzebowaniu na wodę powinny również pamiętać kobiety w ciąży. W tym czasie potrzebują one dobrej jakości wody w ilości ok. 300 mililitrów na dobę. 

 Woda źródlana Mama i ja 

Mama i ja to w pełni bezpieczna, niegazowana woda źródlana, wyróżniająca się niskim stopniem mineralizacji i niewielką zawartością sodu. Stanowi optymalne uzupełnienie codziennej diety kobiet w ciąży oraz mam karmiących piersią. Znakomicie nadaje się również do przygotowywania posiłków dla niemowląt i dzieci w każdym wieku.

Strona www: https://wodadladziecka.pl/

Cena:
1,5 L – cena: 1,89 zł
0,5 L – cena: 1,49 zł
0,33 L – cena: ok. 1,35 zł

 

Karolina Możdżeń – mgr psychodietetyki i dietetyki klinicznej. Interesuje się wpływem żywienia oraz stylu życia na nasze emocje, pamięć i uwagę, czyli szeroko pojętym działaniem mózgu już od momentu rozwoju prenatalnego. Celem zawodowym ekspertki jest edukowanie możliwie największej ilości osób z zakresu odpowiedzialnego żywienia. W tym rodziców, dbających o zdrowy rozwój swoich pociech.

podobne wpisy

Pomóż dziecku radzić sobie z emocjami. Sięgnij po gry terapeutyczne i nie tylko
dzieci

Pomóż dziecku radzić sobie z emocjami. Sięgnij po gry terapeutyczne i nie tylko

W delikatnym procesie, kiedy młody umysł stara się zrozumieć i nazwać to, co czuje, nauka poprzez zabawę jest wyjątkowo cennym narzędziem. Ale jak w przystępny i jednocześnie efektywny sposób wspierać dzieci w odkrywaniu i radzeniu sobie z ich emocjami? Odpowiedzią są gry terapeutyczne oraz bajki, zarówno te tradycyjne, jak i te dostępne w formie audiobooków, […]

Czytaj...
dzieci

Dla małych odkrywców – spacerowy krem na każdą pogodę!

Za oknem jesień – deszcz przeplata się ze słońcem, a Ty potrzebujesz kremu dla Twojego malucha, który sprawdzi się w każdą pogodę. Szukasz naturalnej receptury i składu zawierającego wysokiej jakości filtry mineralne. Znamy rozwiązanie! Eksperci MomMe wiedzą jak ważne jest zabezpieczenie delikatnej buzi dziecka przed słońcem, wiatrem, mrozem i wilgocią.

Czytaj...
dzieci

Odwodnienie organizmu – jak mu zapobiegać?

Odwodnienie organizmu to stan, który może nieść nieprzyjemne konsekwencje, dlatego każdego dnia należy dbać o odpowiednią podaż płynów. Szczególnie istotne jest to w przypadku małych dzieci, kobiet w ciąży i mam karmiących, bo w tych właśnie grupach ryzyko odwodnienia należy do najwyższych. Jakie zatem objawy powinny nas zaniepokoić i co robić, by nie doprowadzić do […]

Czytaj...