Co powoduje nietrzymanie i zatrzymanie moczu? Jakie są objawy tych dolegliwości?

0

Zarówno nietrzymanie, jak i zatrzymanie moczu u mężczyzn często, zanim osiągnie zaawansowane stadium, daje o sobie znać. Niestety wielokrotnie problem jest bagatelizowany, a dolegliwości te są poważniejsze, niż może się wydawać.

Nietrzymanie, jak i zatrzymanie moczu u mężczyzn mogą wystąpić z wielu różnych powodów – bardziej lub mniej poważnych. Pierwsza z dolegliwości jest bardziej wstydliwa, aczkolwiek mniej groźna. Z kolei druga, bez szybkiej interwencji lekarskiej może doprowadzić nawet do zgonu. Dlatego warto reagować jak najwcześniej, by uniknąć poważnych konsekwencji. 

Zatrzymanie moczu u mężczyzn

1 na 4 mężczyzn ma problem nietrzymaniem moczu 

Szacuje się, że nawet co 4. mężczyzna ma problem z nietrzymaniem moczu. Najczęściej dotyczy to osób starszych. Warto wiedzieć, iż układ moczowy może działać prawidłowo dzięki współpracy mózgu, mięśni oraz nerwów. Jest jednak wiele czynników, które sprawiają, że mocz „opuszcza” pęcherz bez naszej wiedzy. Powodów może być sporo – infekcje układu moczowego, prostata, nadwaga, przyjmowanie leków moczopędnych, cukrzyca czy choroby zwyrodnieniowe układu nerwowego. Wyróżnia się kilka rodzajów nietrzymania moczu: naglące (najpopularniejsze, odczuwa się szybką potrzebę opróżnienia pęcherza, często powoduje je prostata), wysiłkowe (np. podczas podniesienia czegoś ciężkiego), kropelkowe (powolne wyciekanie moczu) oraz z przepełnienia (w wyniku zakłócenia przepływu moczu). Nietrzymanie moczu musi być zbadane przez lekarza, który ustali przyczynę tej dolegliwości i wówczas podejmie decyzję o odpowiednim leczeniu – farmakologicznym lub operacyjnym.

Zatrzymanie moczu u mężczyzn jest niebezpieczne

Gorsze niż nietrzymanie jest zatrzymanie moczu u mężczyzn. Dolegliwości nie wolno mylić jednak z bezmoczem (wówczas źle pracują nerki, które moczu nie produkują). W tym przypadku chory nie jest w stanie opróżnić swojego pęcherza. Powodem choroby mogą być m.in. kamica nerkowa, stan zapalny, prostata, guzy pęcherza czy cewki moczowej, zrosty w przewodzie moczowym, nowotwór, choroby neurologiczne. Zdarza się także, iż przyczyna ma podłoże psychiczne. U niektórych do zatrzymania moczu dochodzi po upojeniu alkoholowym – w tym przypadku jednak ono mija, gdy pacjent wytrzeźwieje. 

Zatrzymanie moczu u mężczyzn może mieć postać ostrą i przewlekłą. Ostra charakteryzuje się tym, że chory nie jest w stanie w ogóle opróżnić swojego pęcherza. Chory czuje ból podbrzusza, parcie, zaczyna się pocić i może nawet stracić przytomność. Taka sytuacja, jeśli jej się szybko nie zaradzi, może doprowadzić do zgonu. Lekarz musi szybko odprowadzić mocz, najczęściej tobi to przy użyciu cewnika. Zdarza się też, że wkłuwa igłę i nią odciąga mocz z pęcherza. Wówczas dopiero można rozpocząć odpowiednie leczenie. Często chory musi poddać się zabiegowi lub operacji. 

Warto wiedzieć, iż zatrzymanie moczu u mężczyzn bardzo często pojawia się nagle – występują nudności, wymioty oraz ból pleców. Zdarza się jednak, iż chory od jakiegoś czasu odczuwa problem z oddawaniem moczu. Niektórzy także zauważają wcześniej nadmierne pocenie się ciała, pogorszone samopoczucie, ogólne osłabienie organizmu i zaburzenia świadomości. Zaniedbany problem narasta, aż opróżnienie pęcherza staje się całkowicie niemożliwe. 

Ostre zapalenie wydalania moczu często niesie ze sobą powikłania w postaci uszkodzenia cewki moczowej i pęcherza moczowego (w skrajnych przypadkach może dojść do jego pęknięcia). Do tego pojawia się ryzyko infekcji i zaburzeń pracy nerek. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here