Co to jest klimakterium?

 
Jednak w tym właśnie okresie stopniowo wygasa czynność jajników i w konsekwencji spada produkcja żeńskich hormonów płciowych – estrogenów i gestagenów. Z punktu widzenia biologii rozpoczyna się okres przekwitania. Przekwitanie często nazywane jest menopauzą. Jest to ostatnia – w sposób naturalny sterowana przez jajniki – miesiączka w życiu kobiety.

Premenopauza to okres kilku lat przed menopauzą. Perimenopauza obejmuje okres kilku lat – przed i po menopauzie.

Natomiast postmenopauza to czas od menopauzy do ok 65 roku życia. Lata późniejsze określa sie mianem senium

Indywidualną cechą każdej kobiety jest wiek wystąpienia menopauzy jak i czas trwania poszczególnych faz.

Dolegliwości związane z przekwitaniem:

Hormony odgrywają w organizmie niezwykle ważną rolę. Niedobór estrogenów, który narasta powoli w okresie przekwitania prowadzi często do wystąpienia szeregu dolegliwości (fizycznych, a także psychicznych). Na początku występują nieregularne miesiączki.

Później występują takie objawy jak:

– stany depresyjne
– rozdrażnienie, brak chęci do działania
– zmęczenie

oraz objawy fizyczne:

– kołatanie serca
zaburzenia snu
– uderzenia gorąca
– napady potów

Miesiączki wkrótce ustają.

Leczenie

Leczenie dolegliwości związanych z okresem przekwitania polega na uzupełnianiu brakujących hormonów (hormonalna terapia zastępcza HTZ).
Terapia ta łagodzi, a nawet całkowicie znosi dolegliwości tego okresu, poprawiając jakość życia , przywracając chęć do aktywnego działania. Zapobiega także typowym, związanym z wiekiem chorobom.

Problemy z nietrzymaniem moczu

Niedobór hormonów często powoduje zaburzenia funkcji pęcherza moczowego. Objawiają sie one między innymi mimowolnym oddawaniem moczu. Dolegliwość
ta jest dla kobiet uciążliwa i wstydliwa. Terapia hormonalna przynosi znaczną poprawę, a nawet powoduje całkowite ustąpienie tych dolegliwości. 
 
 
Arek Czapla
 

podobne wpisy

(fem)zdrowie

Active Mind Complex  – nowość od Herbalife wspierająca pracę mózgu

Blisko 3/4 Polaków przyznaje się do problemów z koncentracją i zapamiętywaniem informacji. Sprawności umysłowej nie pomaga codzienny stres, przemęczenie, nadmiar obowiązków. Co więcej, problem ten dotyka wszystkie grupy wiekowe. Odpowiednia dieta, suplementacja i ruch mogą wspomóc pracę mózgu i poprawić nasze codzienne funkcjonowanie.

Czytaj...
(fem)zdrowie odżywianie

MRP, czyli o posiłkach w proszku i jedzeniu przyszłości…

MRP  Meal Replacement Powders to odżywcze, wieloskładnikowe, zbilansowane produkty spożywcze w postaci proszku lub formie stałej jako batonik. Posiłki w proszku są tak skomponowane, że mogą zastąpić pełnowartościowy posiłek. Zawierają wszystkie niezbędne, właściwe dla danego dania witaminy, mikroelementy oraz wszelkie niezbędne substancje odżywcze, jakie ludzki organizm potrzebuje do codziennego funkcjonowania. 

Czytaj...
(fem)zdrowie

Otwarcie Laboratorium Centralnego DIAGNOSTYKA

DIAGNOSTYKA to największa, ogólnopolska sieć laboratoriów medycznych. Od ponad 20 lat nieustannie stawia na rozwój oraz najwyższą jakość proponowanych badań i usług.  To 180 nowoczesnych laboratoriów, 7000 wykwalifikowanych pracowników i 1000 punktów pobrań dedykowanych bezpośredniej obsłudze pacjentów. Czy wiesz, że tylko w ubiegłym roku w laboratoriach DIAGNOSTYKA wykonano łącznie ponad 120 milionów badań?

Czytaj...