Co z tą menopauzą?

Zimne poty, problemy ze snem, ciągła drażliwość? Objawy menopauzy mogą się dać we znaki nawet najbardziej spokojnej kobiecie. Co więc zrobić, aby zminimalizować skutki oznak klimakterium?

Okres menopauzy

Okres menopauzy przypada na czas między 45. a 50. rokiem życia i może potrwać nawet do 65. roku życia. Część kobiet wykorzystuje ten moment do szeroko pojętego rozwoju osobistego, nadrobienia kontaktów towarzyskich i zawodowych. Inne z kolei, stają się bezradne i często popadają w depresję.

Menopauza to okres, w którym ciało kobiety przechodzi ze stanu płodności w fazę niepłodną. Fachowo ten czas określa się mianem ostatniej miesiączki. Natomiast okres przed menopauzą nazywamy klimakterium. Dla kobiety to trudny moment ze względu na zmiany hormonalne, które zachodzą w organizmie w skutek stopniowego wygasania aktywności jajników.

Objawy i działanie

Wbrew pozorom objawy fizyczne nie są tak groźne, jak zmiany psychiczne, które ze sobą niosą, szczególnie w sferze emocjonalnej. Menopauza najczęściej kojarzy się z nieprzyjemnymi dolegliwościami, bólem oraz depresją. Jednak istnieje kilka skutecznych metod, które pozwalają na cieszenie się nie tylko życiem, ale i zdrowiem.

Pierwszym krokiem jest akceptacja następujących zmian w życiu. Dalej należałoby zmienić swój tryb codziennego funkcjonowania. Zaczynając od zwiększenia dziennego ruchu, przez zbilansowanie diety, do pilnowania tego, aby ciało było nawilżone. Dodatkowo zaleca się picie ziół, tj. melisa czy szałwia, które ułatwiają funkcjonowanie organizmu.

Jednak, gdy tradycyjne, babcine sposoby nie pomagają, należy zwrócić się o poradę do specjalisty. Jednym ze sposobów, które może zalecić lekarz jest hormonalna terapia zastępcza, znana jako HTZ. Polega ona na przyjmowaniu syntetycznych estrogenów oraz gestagenów w dawkach, które będą uzupełniały brakujące hormony w organizmie.

Ale to nie wszystko

Ale to nie wszystko. Dla kobiet obawiających się kuracji hormonalnych specjaliści przygotowali inne rozwiązanie. Jak i w przypadku HTZ, nie obejdzie się i tu bez skutków ubocznych. Jednak jest to kolejna ciekawa alternatywa do wykorzystania. Naukowcy wyizolowali substancje zwane fitohormonami, które można spotkać w nasionach goi czy lnu. W swojej budowie przypominają estrogeny.

Preparaty fitohormonalne są interesującym rozwiązaniem służącym poprawie jakości życia kobiet przechodzących menopauzę. Co więcej, mogą być one swobodnie stosowane bez nadzoru lekarza. Pomagają m. in. zahamować uderzenia gorąca, obniżyć stany depresyjne, powstrzymać nocne poty czy ustabilizować wahanie nastrojów. Dodatkowo zapewniają ochronę gospodarki lipidowej.

Okres menopauzy to aż 1/3 życia kobiety. Bardzo ważne jest więc zaakceptowanie zmian związanych z dojrzałością organizmu. Objawy klimakterium chociaż są uciążliwe, dzięki odpowiedniemu wsparciu mogą stać się nieinwazyjnym elementem życia codziennego. Ważna jest tu dobrze dobrana kuracja, a czasami i pomoc psychologiczna. Wszystko zależy od organizmu i osobowości kobiety.

podobne wpisy

medycyna

Wizyta u ortodonty – co warto wiedzieć?

Jak przygotować się do wizyty? Ile kosztuje? Czym zajmuje się ortodonta i co leczy? Na te i inne pytania odpowiemy w poniższym tekście. Przeczytaj i sprawdź co powinieneś wiedzieć o wizycie u ortodonty.

Czytaj...
medycyna

Jakie objawy ma grzybica?

Jedna z najczęściej spotykanych chorób skóry. Łatwo można zarazić się nią na przykład na basenie, lecz pomimo częstego spotykania, nie każdy wie jakie ma objawy. Przeczytaj i sprawdź jak się chronić i czego unikać.

Czytaj...
Plusssz Junior Multiwitamina
dzieci medycyna polecane

Recepta na regenerację organizmu malucha po chorobie

Za oknem jesień w pełni i coraz częściej witają nas szare i deszczowe poranki. Przy częstych wahaniach temperatury na zewnątrz, ciężko uchronić malucha przed infekcją. Pierwszy kaszel, katar i ból głowy macie już za sobą? Podpowiadamy jak zadbać o odpowiednią regenerację organizmu, która zapobiegnie nawrotom choroby.

Czytaj...