Czerwona koniczyna – zioło o kobiecym charakterze

Niska, dorastająca do 60 cm roślina wieloletnia wykorzystywana od wieków w medycynie dawnej i ludowej, a także wspóczesnej alternatywnej jako cenne źródło fitozwiązków, witamin i minerałów.

Zdjęcie: Dorota Bartnik

Dzika, ale jadalna. Ta wszędobylska roślina cieszy oko swoimi różowo-purpurowymi łebkami skupiającymi rurkowate kwiaty. Gdyby rosła na wysokości naszych oczu, z pewnością bardziej docenilibyśmy jej piękno i delikatność. Urocza, odżywcza dla ciała, bliska sercom kobiet – taka właśnie jest czerwona koniczyna.

Menopauza i PMS

Czerwoną koniczynę uważa się za typowe zioło kobiece, ponieważ jak pokazały liczne badania, przynosi ulgę podczas menopauzy, a także wspiera w okresie pomenopauzalnym. Wszystko to za sprawą cennych izoflawonów, czyli fitohormonów naśladujących działanie estrogenów, i to one głównie decydują o zastosowaniu czerwonej koniczyny jako alternatywa dla zastępczej terapii hormonalnej – głównie w formie suplementu.

Spożywanie czerwonej koniczyny przyczynia się do zmniejszania częstotliwości uderzeń gorąca, potliwości, poprawy nastroju oraz rtmu snu, a także do łagodzenia objawów depresji i lęku u kobiet po menopauzie. Działa również przeciwobrzękowo i uspokająco, co może mieć duże znaczenie dla kobiet, które ciężko przechodzą stan przedmiesiączkowy (PMS).

Ale to nie wszystko, co ma do zaoferowania czerwona koniczyna…

Bogactwo cennych substancji

Zioło to zawiera szereg innych fitozwiązków, witamin i soli mineralnych, które w połączeniu z izoflawonami stanowią kompleks substanji poprawiających jakość życia kobiet w ich często niełatwych okresach, takich jak PMS, menopauza czy po menopauzie. Jest bogata, m.in. w flawonoidy, garbniki, białko, witaminy: A, E, C, K, tłuszcze, kwasy: kumarynowe i salicylowe, mikroelementy: żelazo, miedź, magnez, cynk, krzem, siarka, molibden, i inne.

Inne zastosowania czerwonej koniczyny

Na izoflawony zawarte w koniczynie naukowcy zwrócili uwagę dopiero w XX wieku, a do tego czasu w ziołolecznictwie wykorzystywano ją głównie jako środek wykrztuśmy, moczopędny, napotny, antyseptyczny, uszczelniający naczynia krwionośne, odżywczo-wzmacniający oraz eliminujący zastoje krwi i limfy. Zewnętrznie jako okłady przy zapleniu spojówek, trądziku oraz płukanek do włosów, a także jako ważny składnik aromatycznych leczniczo-pielęgnacyjnych kąpieli.

Przeciwwskazania i dawkowanie

Czerwona koniczyna to prawdziwa dobrodziejka. Mimo to, przeciwwskazaniem do jej stosowania jest ciąża oraz przyjmowanie leków na rozrzedzenie krwi.

Najłatwiejszą, a za razem najlepiej przyswajalną formą podania czerwonej koniczyny jest sproszkowane całe ziele. Aby w pełni mogła rozwinąć swoje działanie, należy zażywać ją przez kilka miesięcy. Pierwsze efekty można zaobserwować już po dwóch lub trzech tygodniach.

TU ZNAJDZIESZ: Czysta czerwona koniczyna w kapsułkach bez dodatków. Aż 100 kapsułek w opakowaniu.

Jakość surowca ma znaczenie

Czerwoną koniczynę zbiera się w okresie kwitnienia. Surowiec powinien być starannie wybrany oraz suszony w odpowiednich warunkach. Dzięki temu zachowuje swoje właściwości i wysoką zawartość substancji aktywnych. Odpowiednio dobrany suplement to gwarancja wysokiej jakości oraz efektywności terapeutycznej.

Zdjęcie: Dorota Bartnik

Autorka:
Dorota Bartnik – Życie Usłane Ziołami

Masz pytania do specjalisty? Napisz do nas na ekobiety@kreatywka.pl

Chcesz kupić sprawdzoną Czerwoną Koniczynę ze zniżką VIP? Sprawdź tutaj

Źródła:

1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3206499/

2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19948385/

3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26471215/

4. https://rozanski.li/445/koniczyna-trifolium-i-jej-izoflawony/

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Najpopularniejsze telefony w 2021


0 Comments

No Comment.

podobne wpisy

(fem)zdrowie

Czy suplementacja chroni skutecznie przed wirusami? Aktualne informacje

Czy można skutecznie chronić siebie i rodzinę przed Covid-19 i innymi wirusami? Wnioski z badań i obserwacji z całego świata pokazują, że jak najbardziej. A kluczowym elementem jest stan odżywienia naszego organizmu i jego właściwa suplementacja.

Czytaj...
(fem)zdrowie

Srebro, które zabija wirusy

W ostatnim czasie japońscy mikrobiolodzy wykazali, że nanocząsteczki srebra neutralizują nawet koronawirusa SARS-CoV2. Srebro rozbite na ultradrobne cząsteczki działa bezpośrednio antywirusowo. Takie działanie srebra wykazano badaniami klinicznymi także w przypadku wirusa grypy, HIV, wirusa zapalenia wątroby typu B, norowirusów (powodują zakażenia pokarmowe) czy wirusa RS (przyczyna zakażeń oddechowych).

Czytaj...
(fem)zdrowie

5 Nieoczywistych objawów niedoboru cynku – poznaj je wszystkie

Cynk to bardzo ważny dla zdrowia człowieka mikroelement diety. Jego związek kliniczny z prawidłowym działaniem układu odpornościowego jest bardzo dobrze udokumentowany. Jednak pomimo powszechnej wiedzy na temat dobroczynnego oddziaływania cynku na ludzki organizm, pomimo niskich kosztów suplementacji i praktycznie nieograniczonemu dostępowi do tego pierwiastka wiele osób wciąż cierpi na jego niedobory.

Czytaj...