Czkawka

Czkawka jest uważana za najczęstszą reakcją na zaburzenie trawienia.
Pojawia się kiedy zostaje podrażniony nerw błędny lub jedno z jego odgałęzień, które przebiega od mózgu do żołądka.
Na szczęście jest to tylko chwilowa dolegliwość, którą można pokonać domowymi sposobami. Owe sposoby są oparte o dwie zasady.
Niektóre odwołują się do nadmiernego podrażnienia nerwu błędnego, ponieważ nerwy reagują na wiele różnych bodźców od temperatury do smaku, więc kiedy jeden z bodźców jest mocniejszy od innych, nerw błędny wysyła informacje do mózgu, że pojawiło się coś ważniejszego.
W takim układzie mózg wyłącza mechanizm reagujący na czkawkę. Inne metody pozbycia się czkawki stawiają na ingerencję w proces oddychania, zwiększa się wtedy ilość dwutlenku węgla we krwi i organizm jest znacznie bardziej zainteresowany wydaleniem owego dwutlenku węgla niż tworzeniem czkawki.
Poniżej przedstawiam niektóre sprawdzone i przetestowane domowe sposoby na pozbycia się czkawki.
 
Zatkanie uszu
 
Należy włożyć palce do uszu, ale nie dlatego, żeby nie słyszeć czkawki.
Odgałęzienia nerwu błędnego również dochodzą do układu słuchowego i poprzez podrażnianie końcówek nerwowych, nerw błędny włącza się do działania.
Ciśnienie które jest wytwarzane w uszach jest podobne do odruchu wymiotnego wywołanego przez włożenie palca do gardła.
Jednak przy tym sposobie trzeba zachować wyjątkową ostrożność, żeby przypadkiem nie włożyć palców za głęboko.
 
Przestraszenie
 
Najbardziej znany stary dobry sposób. Przestraszenie przez inną osobę, może być metodą, która przytłacza nerw błędny lepiej niż inne bodźce i w ten sposób doprowadzi do jego wyłączenia.
 
Picie wody
 
Przełykanie wody przerywa cykl czkawki, co może wpłynąć na uspokojenie nerwów. Płukanie gardła może również przynieść ten sam efekt.
 
Przesłodzenie czkawki
 
Chodzi o to,  żeby przeładować zakończenia nerwowe słodkim bodźcem. Najlepiej jest położyć łyżeczkę cukru na spodzie języka, gdzie jest odczuwany kwaśny smak.
 
Wystawienie języka
 
Czasami dobrym sposobem na powstrzymanie czkawki może być wystawienie języka i pociągnięcie go.
 
Wstrzymanie oddechu
 
Należy zatkać nos i zamknąć usta, tak jak np. przed wskoczeniem do basenu.
 
Papierowa torebka
 
Uważa się, że oddychanie do papierowej torebki działa w ten sam sposób jak powstrzymanie oddechu. Zostaje wtedy zwiększona ilość dwutlenku węgla i organizm staje się bardziej zajęty jego wydaleniem z organizmu, niż czkawką.
 
Jedzenie wolniej

 
Ludzie którzy jedzą za szybko i nie gryzą dokładnie, mogą nabawić się czkawki. Wtedy połykamy coś więcej niż jedzenie – powietrze. Aby tego uniknąć należy jeść mniejszymi kęsami, dokładnie przeżuwać oraz popijać pokarm małymi ilościami płynu.
 
Nie przejadanie się
 
Kolejną przyczyną czkawki może być przejadanie się. Ci, którzy jedzą zbyt wiele doprowadzają swój organizm do uruchomienia systemu obronnego w postaci czkawki. A to dlatego, że układ trawienny nie ma czasu strawić pokarmów i chce odzyskać naturalną równowagę.
 
Unikanie ostro przyprawionego jedzenia
 
Niektóre przyprawy mogą podrażniać wyściółkę przełyku i żołądka. W tym samym czasie, jedzenie może sprawić, że kwasy żołądkowe mogą przedostać się do przełyku. Dlatego też dodatkowy kwas może wywołać czkawkę.
 
Picie umiarkowanych ilości alkoholu
 
Tak jak w przypadku ostrych przypraw, również napoje alkoholowe mogą sprawić, że przełyk i żołądek zostanie podrażniony.
Nawet z czasem nadmierne picie może uszkodzić wyściółkę przełyku. Długotrwały alkoholizm nie jest jedynym powodem czkawki. I
mprezy, spotkania towarzyskie, na których ludzie piją jak najszybciej duże ilości alkoholu może doprowadzić do stanu zwanego „ostrym spożyciem”.
Układ trawienny nie tylko jest podrażniony przez alkohol, ale duża ilość alkoholu powiększa gwałtownie przełyk, czego rezultatem jest czkawka.

 http://dooktor.pl/artykuly-medyczne/porady_medyczne/czkawka.html

podobne wpisy

(fem)zdrowie

Active Mind Complex  – nowość od Herbalife wspierająca pracę mózgu

Blisko 3/4 Polaków przyznaje się do problemów z koncentracją i zapamiętywaniem informacji. Sprawności umysłowej nie pomaga codzienny stres, przemęczenie, nadmiar obowiązków. Co więcej, problem ten dotyka wszystkie grupy wiekowe. Odpowiednia dieta, suplementacja i ruch mogą wspomóc pracę mózgu i poprawić nasze codzienne funkcjonowanie.

Czytaj...
(fem)zdrowie odżywianie

MRP, czyli o posiłkach w proszku i jedzeniu przyszłości…

MRP  Meal Replacement Powders to odżywcze, wieloskładnikowe, zbilansowane produkty spożywcze w postaci proszku lub formie stałej jako batonik. Posiłki w proszku są tak skomponowane, że mogą zastąpić pełnowartościowy posiłek. Zawierają wszystkie niezbędne, właściwe dla danego dania witaminy, mikroelementy oraz wszelkie niezbędne substancje odżywcze, jakie ludzki organizm potrzebuje do codziennego funkcjonowania. 

Czytaj...
(fem)zdrowie

Otwarcie Laboratorium Centralnego DIAGNOSTYKA

DIAGNOSTYKA to największa, ogólnopolska sieć laboratoriów medycznych. Od ponad 20 lat nieustannie stawia na rozwój oraz najwyższą jakość proponowanych badań i usług.  To 180 nowoczesnych laboratoriów, 7000 wykwalifikowanych pracowników i 1000 punktów pobrań dedykowanych bezpośredniej obsłudze pacjentów. Czy wiesz, że tylko w ubiegłym roku w laboratoriach DIAGNOSTYKA wykonano łącznie ponad 120 milionów badań?

Czytaj...