Czy myśli wyznaczają jakość naszego życia?

 

Wyrabia przeświadczenie, że sukces i porażka ma inną rangę, a korzyści z tego zachowania dla samego siebie nie przybierają ”przyjaznego wymiaru”, są po prostu kolejnym etapem na danej drodze. Dominuje tu zasada – to nic osobistego, to tylko ekonomia.

 

Tłumienie wyszukanych zachowań wynika z faktu, iż ludzie bardziej obawiają się sukcesu niż porażki. Dlatego należy stworzyć nowy wymiar, wymiar odważnego podejścia do samego siebie i otoczenia. Mówiąc o tym zagadnieniu konieczne jest rozpatrzenie aspektu etycznego, który dziś w środowisku politycznym, biznesowym, a nawet rodzinnym przybiera innych odcieni niż miało to miejsce jeszcze kilka lat temu. Szerzeniu takiego zjawiska sprzyja rozwój wiedzy i technologii, a co za tym idzie łatwość dostępu do informacji. Popularyzacja tych treści to zasługa głównie mediów, również tych elektronicznych, które odgrywają niebagatelną rolę, tworząc wirtualne wizerunki niekoniecznie pozytywnych bohaterów, nie poparte rzeczywistymi przesłankami.

 

Kim jest dzisiejszy młody człowiek? Buntownik? Marzyciel? Ambicjonalista? Lekkoduch? Aktywista? Przedsiębiorca? Bezrobotny? Główna zmiana w tendencji myślenia, jaka musi się dokonać, to postrzeganie przyszłości w kategoriach ryzykanctwa. Im większe ryzyko, tym więcej można zyskać. Kreowanie pozytywnej przyszłości zależy od pozytywnego nastawienia. To psychika narzuca stany emocjonalne. Indywidualną kwestią jest poddawanie się im w odpowiednich dawkach i we właściwym czasie, zgodnie z regułą „nie rób więcej, ale mądrzej”. Przyjazne zachowanie jest nie tylko sprzymierzeńcem swojego twórcy, lecz także otoczenia. Przyjazne zachowania to kreowanie wizerunku samego siebie, a więc tworzenie marketingu osobistego. Okazuje się, że inni postrzegają nas w taki sposób, w jaki postrzegamy samych siebie. Budowanie etycznego autorytetu wobec własnej osoby to wytwarzanie nowego oblicza przy pomocy siły rekomendacji ze strony osób trzecich.

 

Krytyczne dochodzenie do postrzegania własnych słabości powinno sprzyjać wyciąganiu wniosków, a nie tworzeniu klimatu rozpaczy i rozczarowań. Czas jest najlepszym nauczycielem. Pozwala nam poznać to, czego jeszcze nie widzieliśmy i czego nie usłyszeliśmy.
Współczesna epoka to nowa dynamiczna era budowania nowego bogactwa. Wciąż zmieniają się realia rynkowe a wraz a nimi wymagania wobec jednostek poruszających się na nim, które to tworzą ten rynek.

 

Poznanie samego siebie jest kluczem do dokonania zmian we własnej osobowości. Istota ludzka w sposób naturalny odczuwa sprzeciw wobec samodyscypliny, przy jednoczesnym zachowaniu dozy samokontroli. Wytworzenie samodyscypliny okazuje się być najcenniejszą zdobyczą życiową. Warunkuje ustawienie wiary na piedestale wobec pozostałych priorytetów osobistych i zawodowych. Ukształtowanie charakteru jest podstawą wypracowania zasad życiowych i kierowania się nimi. Ukształtowany charakter jest przesłanką efektywnego działania, wynikającego z motywacji. Motywacja jest stanem możliwym w każdych warunkach i w każdym stanie.

 

Przedsiębiorczy człowiek to osoba niezależna. Niezależność rozumiana jako wolność, stwarza możliwości osobistego treningu i zarazem rozwoju. Istnieje wiele możliwości kształtowania pozytywnych życiowych nawyków w sferze: osobistej, zawodowej, finansowej…Ich intensywność zależy wyłącznie od determinacji.

 

Sposobem na wybór pozytywnego myślenia i kształtowanie sprzyjających okoliczności jest wykształcenie nawyku świadomości dokonywanych się przemian. Dążenie do tego, by stać się człowiekiem, jakim chciałoby się być, spowoduje, że pewnego dnia cel zostanie osiągnięty.
Ale by móc osiągnąć ten cel należy go precyzyjnie wyznaczyć. Wyznaczyć nie jest tu rozumiane jako bezterminowe rozmyślanie, czy ciągłe marzenie, to terminowe skonkretyzowanie pragnień. Nadanie życiu określonej treści sprzyja zapanowaniu nad złymi nawykami i nadaje mu bogatszą treść. Złe nawyki niekiedy można zmienić w dobre nawyki i wykorzystać je dla planowania własnej przyszłości. Życie jest pełne niespodzianek i nigdy nie wiadomo, kiedy pojawią się okoliczności dla zrealizowania danego marzenia.
Pielęgnowanie życia wewnętrznego sprzyja, podobnie jak trening nad fizyczną sprawnością, kreowaniu energii, zapału i wytrwałości. Bierność emocjonalna to niemoc psychiczna i fizyczna. Człowiek to mechanizm, a strategia jego działania zależy od planu, jaki sam dla siebie wyznaczy.

 

Mając na uwadze ich codzienną przydatność siły, należy pamiętać o higienie osobistej własnej psychiki. Konserwacji poddaje się przedmioty codziennego użytku, sprzęt gospodarstwa domowego, w komputerze instaluje się programy antywirusowe, samochody poddaje się przeglądom technicznym, lecz jak rzadko myśli się nad odświeżaniem własnego „Ja”. To, co każdy powinien wiedzieć na dziś, jutro i pojutrze, to maksyma, że sposób myślenia wyznacza sposób działania.

 

Bogumiła Reczek 

 

 

podobne wpisy

(fem)akademia

Numerologia 6 – mocne i słabe strony osób z taką wibracją

Cyfra 6 jest symbolem człowieka, dla którego ważne jest szczęście najbliższych. Niestety często dobro bliskich przedkłada on ponad swoje własne. Jest znakomitym słuchaczem, który każdemu chętnie służy radą. Czym jeszcze wyróżnia się numerologiczna 6?

Czytaj...
(fem)akademia

Gwiazdy inwestują w rozwój dzieci

Osoby znane ze świata mediów i show biznesu chętnie inwestują w rozwój swoich dzieci. W szczególności, kiedy ich pociechy przygotowują się do najważniejszych dla nich egzaminów, takich jak sprawdzian ośmioklasisty czy matura. Dobra szkoła to jedno, ale równie ważne jest wsparcie dziecka odpowiednimi korepetycjami. 

Czytaj...
(fem)akademia

Gwiazdy dla dzieci jeździły na hulajnogach

W październiku odbył się charytatywny pokaz mody pod hasłem Barwy Jesieni, który ma zapewnić najbardziej potrzebującym maluchom ciepłą odzież na nadchodzące miesiące. Tego dnia gwiazdy licznie przybyły do Grodziska Mazowieckiego, by wesprzeć akcję charytatywną. Jednym ze sponsorów pokazu była marka Motus producent hulajnóg elektrycznych. 

Czytaj...