Czym umyć niemowlaka czyli co trzeba wiedzieć o mydle dla dzieci

0

Skóra małego dziecka jest o około 20% cieńsza niż skóra dorosłego człowieka, dlatego jej pielęgnacja wymaga szczególnych starań. To, co dobre dla dorosłych, dla dzieci może być wręcz szkodliwe. Dlatego na rynku dostępnych jest dużo kosmetyków dedykowanych specjalnie dzieciom i ich delikatnym skórom.

mydlo-dziecko

Mydło dla dzieci

Mydło dla dzieci to umowna nazwa kosmetyków przeznaczonych do mycia najmłodszych członków rodziny. Może to być tradycyjne mydło w kostce, może być mydło w płynie, pod tą nazwą często kryje się również specjalny, przeznaczony dla dzieci, emolient do kąpieli.

Niezależnie od tego, czy mydło dla dzieci przyjmie formę stałą czy płynną, musi spełniać kilka warunków.

Sprawdź ile chemii w mydle?

Im mniej chemii tym lepiej. Wszelkie sztuczne barwniki i aromaty dyskwalifikują kosmetyk, jako przeznaczony dla dzieci. W mydle dla dzieci mogą być tylko naturalne barwniki i aromaty na bazie olejków eterycznych. Absolutnie niedopuszczalne jest, by mydło dla dzieci zawierało Sodium Laureth Sulfate (SLES), Sodium Lauryl Sulfate (SLS) lub glikol propylenowy. Detergenty te mają silne działanie podrażniające oczy i skórę. Są groźne nie tylko dla dzieci, również dorośli ludzie o wrażliwej skórze powinni unikać tych składników w kosmetykach.

Nie bez powodu większość kosmetyków dla dzieci zawiera lanolinę. Składnik ten jest odpowiedzialny za przeciwdziałanie odparowywaniu wody z naskórka, co ma bezpośredni wpływ na stopień nawilżenia skóry. Ponadto w mydłach dla dzieci jako składnika nawilżającego używa się olejków pochodzenia roślinnego, między innymi z oliwek, z nagietka, jojoby, migdałów i aloesu. Są to w pełni naturalne składniki kosmetyków, absolutnie bezpieczne dla delikatnej skóry najmłodszych członków rodziny. Jeśli dziecko ma bardzo suchą skórę, warto sięgnąć po mydło glicerynowe.

Wybierając mydło dla dzieci trzeba zachować rozsądek. Przede wszystkim przeczytać dokładnie skład kosmetyku i upewnić się, że nie zawiera żadnych zakazanych substancji. Poza tym trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, czy dziecko potrzebuje specjalnego mydła stworzonego z myślą o niemowlakach borykających się z problemem suchej skóry, bądź innymi chorobami skórnymi. Jeśli skóra dziecka jest w pełni zdrowa, śmiało można korzystać z szerokiej gamy dostępnych na rynku kosmetyków. Problemy mogą pojawić się, gdy dziecko jest alergikiem i źle reaguje na poszczególne składniki mydeł, płynów do kąpieli bądź emolientów. W takim wypadku dobrze jest poszukać kosmetyków antyalergicznych dla dzieci.

Dla dorosłych kąpiel najczęściej jest rutynowym zabiegiem porannym bądź wieczornym. Jednak dzieci myślą o kąpieli w kategoriach zabawy. Dlatego jeśli skład kosmetyku nie wzbudza podejrzeń, warto postawić na mydło, które się mocno pieni, dzieci uwielbiają pianę!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here